Największy taki twór w Europie. Piaskowy gigant wciąż się przemieszcza
Ponad 110 metrów wysokości i miliony metrów sześciennych piasku. Dune du Pilat, wielka Wydma Piłata, jest doskonale widoczna z satelity. Jak wskazują badacze, masy piachu tego giganta wciąż się przemieszczają. Jednak nie tylko ten twór jest wart uwagi - również nasze polskie wydmy się wyróżniają.

Wielka Wydma Piłata. Największy taki twór w Europie
Dune du Pilat - wielka Wydma Piłata we Francji to twór niebagatelny. Pod względem objętości piasku oraz wysokości jest to największa wydma w Europie. Masy piachu wielokrotnie odsłaniały już archeologiczne zabytki.
W dodatku ze względu na swoje ukształtowanie wydma stanowi popularny punkt do uprawiania paralotniarstwa. Widać ją też doskonale "z góry". NASA Earh Observatory pokazała zdjęcie ogromnej wydmy, uchwycone przez instrument Operational Land Imager umieszczony na satelicie Landsat 8.
Piaskowy kolos ciągle rośnie. Prowadzi też systematyczną wędrówkę
Wysoka, potężna Wydma Piłata ciągle rośnie - i ciągle wędruje. Przemieszcza się w tempie nawet 5 m na rok. Wznosząca się na ponad 110 metrów wydma leżąca nad Oceanem Atlantyckim ukształtowana została przez przeszłe zmiany klimatyczne i działalność wiatry. Składa się ona z około 60 mln m³ piasku!
Te ogromne połacie piachu rozciągają się na prawie 3 km wzdłuż wybrzeża i ok. 0,5 km w głąb lądu. Piaszczysta masa jest przeplatana kilkoma warstwami wiekowych gleb, które pomogły naukowcom rozszyfrować jej historię. Ślady tych ciemnych warstw często pojawiają się na zboczach wydmy.
- Wahania warunków środowiskowych na przestrzeni tysięcy lat sprawiły, że wydma stała się tym, czym jest dzisiaj. Naukowcy uważają, że piasek gromadził się w okresach chłodniejszych i suchszych warunków. Lasy rozwinęły się w kilku cieplejszych i wilgotniejszych odcinkach, co pomogło ustabilizować luźny materiał i umożliwiło wydmie wzrost - przekazała Lindsey Doermann z NASA Earth Observatory.

Najciekawsze wydmy w Polsce. Unikatowe atrakcje i piękne widoki
Wyjątkowe w swojej klasie wydmy mamy także w Polsce. Szczególną atrakcję stanowi m.in. Wielbłądzi Garb, znany również jako Wielbłądzi Grzbiet lub Wielka Garbnica na Mierzei Wiślanej. Jest to największy szczyt tego regionu, a przy tym najwyższa wydma stała w całej Europie.
Wspaniałe ruchome piaski podziwiać można natomiast w Słowińskim Parku Narodowym, nieopodal Łeby. Wspinaczka na największą wydmę ruchomą, Łącką, to atrakcja sama w sobie. Ponadto ze szczytu roztacza się dodatkowo świetny widok na Morze Bałtyckie, Jezioro Łebski oraz iście pustynny krajobraz piasków wydm. W dodatku z piaskową górą wiąże się ciekawa historia - Łącka swą nazwę wzięła od wioski Łączka, którą stopniowo zasypywała.