Zdjęcia satelitarne uchwyciły wyspę-widmo. Niedługo zniknie
Na Morzu Kaspijskim u wybrzeży Azerbejdżanu uformowała się nowa struktura. Pojawienie się tej wyspy zostało zarejestrowane przez instrumenty zainstalowane na satelitach. NASA pokazała też zdjęcia satelitarne, które wskazują na jej zanikanie. Co wywołało pojawienie się tej połaci lądu, którą specjaliści nazwali wyspą-widmo?
Wyspa-widmo. "Znika z pola widzenia niczym zjawa"
W ramach programu "Landsat" prowadzonego przez NASA i USGS co jakiś czas pozyskiwane są niezwykle ciekawe i wymowne zdjęcia, które pokazują widoczne z orbity zmiany na Ziemi. Od wahania poziomu mórz, przez masowe zanikanie lasów, po wznoszenie nowych ogromnych konstrukcji przez ludzi - wszystkie te zmiany na naszej planecie są rejestrowane.
Teraz instrumenty zainstalowane na satelitach NASA uchwyciły ciekawe przemiany na Morzu Kaspijskim - chodzi o jedną z obecnych tam wysp. "Znika z pola widzenia niczym zjawa" podają specjaliści i wyjaśniają, czemu ta połać lądu zasłużyła na miano wyspy-widmo.
Znikająca wyspa. NASA pokazała zdjęcia
Wyspa wyłoniła się z Morza Kaspijskiego niedaleko brzegów Azerbejdżanu po wybuchu wulkanu błotnego Kumani Bank. Zdarzenie miało miejsce na początku 2023 r. Pod koniec 2024 r. wyspa niemal całkowicie zniknęła - niedługo nie będzie po niej śladu.
Zainstalowane na satelitach Landsat 8 i 9 instrumenty (OLI i OLI-2) uchwyciły te obrazy, pokazując wyłanianie się i kurczenie wyspy. Jak powiedział geolog z University of Adelaide Mark Tingay, gdy wyspa się uformowała, miała ok. 400 metrów średnicy.
Wulkany błotne to intrygujące twory
Kumani Bank niejednokrotnie przyczyniał się do powstawania wysp o różnych rozmiarach - niektóre z nich, podobnie jak zarejestrowana przez "Landsat" wyspa-widmo, istniały tylko chwilę, inne pozostawały widoczne znacznie dłużej.
Azerbejdżan i Morze Kaspijskie obfitują w wulkany błotne - na tych terenach znajduje się nieprzeciętna koncentracja tych tworów. Naukowcy podejrzewają przy tym, że nie są one obecne wyłącznie na Ziemi - mogły one swego czasu wpłynąć np. na powstanie pagórków na Marsie.
- Wulkany błotne to dziwne i cudowne szczegóły, które pozostają w dużej mierze niedostatecznie zbadane i słabo zrozumiane - powiedział Tingay na seminarium dla Geological Society of Australia.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!