Medycyna przyszłości

Naukowcy odwrócili proces starzenia się

Naukowcy znaleźli sposób na odwrócenie procesu starzenia na poziomie komórkowym.

Zespół badawczy z University of California po raz pierwszy udowodnił, że ścisły reżim treningowy, odpowiednia dieta i medytacja, mogą odwrócić starzenie się .

Przeprowadzony przez naukowców eksperyment miał na celu przebadanie 35 mężczyzn z niskim ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Grupa 10 mężczyzn, która zmieniła swój styl życia - przestawiła się na dietę wegetariańską i rozpoczęła regularne ćwiczenia i medytację - miała wyraźnie młodsze komórki, przynajmniej pod kątem genetycznym. Zmiany były wynikiem wolniejszego, niż u grupy kontrolnej, skracania się telomerów.

Telomery to fragmenty chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomery skracają się podczas każdego podziału komórkowego. Proces ten, który jest biologicznym "licznikiem podziałów" chroni komórki przed nowotworzeniem, ale jednocześnie powoduje ich starzenie się.

Z wiekiem oraz rosnącą liczbą podziałów, nasze telomery stają się coraz krótsze, co osłabia integralność strukturalną chromosomów. W końcu komórki przestają się dzielić i umierają. już od dawna zastanawiają się czy proces ten można kontrolować: zwolnić, zatrzymać lub nawet odwrócić.

Zespół badawczy pod kierownictwem Deana Ornisha po raz pierwszy eksperymentalnie udowodnił, że telomery mogą się wydłużać.

Naukowcy mierzyli długość telomerów przed rozpoczęciem eksperymentu i po 5 latach od jego rozpoczęcia. Wśród 10 mężczyzn z niskim ryzykiem prostaty, którzy dokonali kompleksowych zmian stylu życia, długość telomerów wzrosła średnio aż o 10 proc. U pozostałych badanych 25 mężczyzn, którzy nie przeszli na dietę, długość telomerów zmniejszyła się średnio o 3 proc. A krótsze telomery to wyższe ryzyko wystąpienia chorób związanych z wiekiem, w tym kardiomiopatii i różnego rodzaju nowotworów.

- Konsekwencje tego stosunkowo niewielkiego badania pilotażowego mogą wykraczać poza ramę mężczyzn z rakiem prostaty. Jeżeli wyniki naszego eksperymentu potwierdzą się w dużych, losowych grupach, globalne postrzeganie zdrowego trybu życia może się całkowicie zmienić. Nasze geny i nasze telomery wskazują tylko na predyspozycje, nie przeznaczenie - powiedział Ornish.

Eksperci zgadzają się, że skracanie telomerów nie jest jedyną przyczyną starzenia, ale opanowanie tego procesu na pewno wyraźnie wpłynie na jakość życia milionów ludzi na całym świecie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: genetyka | telomery | starzenie się | rak prostaty | medytacja | dieta | trening
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy