Wiedeń: Tu odbywają się najsłynniejsze noworoczne koncerty

Każdy Nowy Rok zaczyna się w Wiedniu jednym z najznakomitszych koncertów muzycznych, którego historia sięga 1939 roku. Złota Sala Musikverein uchodzi nie tylko jedną za najpiękniejszych na świecie, ale od początku zachwyca swoją akustyką.

Duża sala, zwana także „Złotą Salą”, w wiedeńskim budynku Musikverein (około 2 godziny po zakończeniu Koncertu Noworocznego 2015). Wnętrze wykonane jest w całości z drewna, którego większość została pomalowana na kolor złoty.
Duża sala, zwana także „Złotą Salą”, w wiedeńskim budynku Musikverein (około 2 godziny po zakończeniu Koncertu Noworocznego 2015). Wnętrze wykonane jest w całości z drewna, którego większość została pomalowana na kolor złoty.C.Stadler/Bwag; CC-BY-SA-4.0Wikimedia Commons

Nie wiem, jak wam, ale mi Nowy Rok od dziecka kojarzy się głównie z koncertem Filharmoników Wiedeńskich i skokami narciarskimi. Oba wydarzenia staram się regularnie śledzić już od wielu lat. Wydarzenie odbywające się w wiedeńskiej sali koncertowej Wiener Musikverein, pomimo kontrowersyjnej historii, od lat przyciąga miliony osób z ponad 90 krajów.

Musikverein: Jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie

A dokładnie Großer Musikvereinssaal zwany inaczej Goldener Saal (Złotą Salą). Ma ona 49 m długości, 19 m szerokości i 18 m wysokości. Znajduje się tam 1744 miejsc siedzących i 300 miejsc stojących. Budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta Teophila von Hansena w stylu neoklasycznym. Oficjalne otwarcie miało miejsce 6 stycznia 1870 r. Pierwszy recital organowy został w niej wykonany w 1872 r. Obecny instrument został zainstalowany w 1907 r. i przebudowany w 2011 r.

Wiener Musikverein nocąPhilip LangeEast News

Akustyka Großer Musikvereinssaal zapewniła budynkowi uznanie obok innych znanych sal koncertowych, takich jak Konzerthaus w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie czy Symphony Hall w Bostonie. Dzisiejsze sale koncertowe budowane są w oparciu o aktualną wiedzę akustyczną i pomiary inżynierów. Akustyka Wielkiej Sali opiera się przede wszystkim na intuicji Hansena, który nie mógł polegać na badaniach.

Oprócz Großer Saal znajdują się tu również Brahms-Saal na 600 miejsc, Gläserner Saal/Magna Auditorium na 380 miejsc, Metallener Saal na 126 miejsc i Steinerner Saal/Horst-Haschek-Auditorium na 70 osób. W 2001 r. obiekt poddano renowacji, w trakcie której w piwnicy utworzono kilka nowych sal prób.

Koncert noworoczny w Wiener Musikverein

Każdego roku w Wiedniu odbywa się koncert noworoczny transmitowany do ponad 90 krajów na całym świecie. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów (Johannom Straussom ojcu i synowi, oraz Józefowi i Eduardowi), ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Pierwszy raz koncert wykonany był w sylwestra 1939, następne – począwszy od roku 1941, odbywały się w Nowy Rok. A czy wiedzieliście, że to, iż Złota Sala istnieje do dziś, zawdzięczamy pewnej dozie szczęścia? Bomba, która spadła a budynek podczas II wojny światowej i wylądowała na organach… nie wybuchła.

Co roku grupa szczęśliwców ma szansę zobaczyć i posłuchać muzyki na żywo. Szczęśliwców, ponieważ zanim będą mieli możliwość kupienia biletów, muszą je… wylosować. Na początku roku udostępniany jest formularz, poprzez który zapisuje się na loterię. Odbywają się w sumie trzy koncerty. Próbny 30 grudnia, sylwestrowy 31 grudnia i najsłynniejszy – noworoczny 1 stycznia. Wydarzenie wzbogacane jest występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej.

W Polsce koncert transmitowany jest przez Program Drugi Polskiego Radia oraz telewizję publiczną. Przez wiele lat nieodłącznym i charakterystycznym elementem wydarzenia był głos Bogusława Kaczyńskiego, który je komentował.

W 2025 roku po raz pierwszy pojawi się utwór skomponowany przez kobietę. Będzie to walc Konstancji Geiger, kompozytorki żyjącej w epoce Straussów.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas