Utrzymaj mobilność dzięki prostym nawykom ruchowym

Wraz z wiekiem nasze ciała tracą mobilność, co można jednak zminimalizować prostymi zmianami w trybie życia. Ruch w trzech płaszczyznach oraz częste przerywanie siedzącego trybu dnia na rzecz krótkiej aktywności mogą znacznie poprawić naszą zwinność. Dodatkowo techniki oddechowe sprzyjają zredukowaniu napięcia mięśniowego oraz poprawie postawy.

Nawyki, ułatwiające życie ludzi w każdym wieku.
Nawyki, ułatwiające życie ludzi w każdym wieku.123RF/PICSEL

Sztywniejemy wraz z wiekiem. Nasze ciało zaczyna tracić mobilność, co prowadzi do powszechnego przekonania, że utrzymanie elastyczności wymaga długich ćwiczeń rozciągających. To zniechęca do prób utrzymania dobrej formy, a przecież wystarczy poruszać się mądrzej i wprowadzić proste, celowe nawyki ruchowe do codziennego życia, aby bez problemu i nakładu pracy zwiększyć zwinność.

Co się dzieje w naszym ciele, że tracimy mobilność z wiekiem?

Naturalne zmiany w organizmie, takie jak zmniejszenie masy mięśniowej, sztywność stawów i wolniejsza regeneracja to skutki starzenia się, jednak to wcale nie musi ograniczać mobilności. Wszystkiemu winien brak ruchu.

W życiu wielu osób wraz z wiekiem zaczyna dominować tryb siedzący, co związane jest z wyżej wymienionymi objawami starzenia się. Kiedy przestajemy wykonywać regularnie pełen zakres ruchu, nasze ciało zmniejsza ten zakres, dostosowując się do minimum, na które mu pozwalamy. To się dzieje w każdym wieku, jednak najbardziej widoczne jest u osób starszych.

Jeśli jednak masz z tym problem, dzięki prostym nawykom możesz wrócić do pełnej sprawności sprzed lat i utrzymać ją przez całe życie.

1. Używaj całego ciała do poruszania się w sposób naturalny

Wiele osób zapomina, że warto trenować nasze naturalne ruchy ciała. W tym celu wystarczy codziennie wykonywać ćwiczenia we wszystkich trzech płaszczyznach ruchu:

  • strzałkowej (od przodu do tyłu),
  • czołowej (na boki),
  • poprzecznej (obrotowej).

To zapobiega bólowi i kontuzjom, które pojawiają się z wiekiem, ale mogą dotyczyć wszystkich.

2. Ruszaj się przez cały dzień. Nie tylko podczas ćwiczeń

Mobilność to nie tylko ćwiczenia - to sposób, w jaki poruszasz się przez cały dzień. Jeśli spędzasz czas na siedzeniu, ciało przystosuje się do tej pozycji, co będzie skutkować bólem, napięciem mięśni i osłabieniem postury.

Aby tego uniknąć, włącz do codzienności krótkie, ale regularne sekwencje ruchu, które pozwolą twojemu ciału się rozruszać. Wstań, przejdź się po domu, a jeśli siedzisz, zmieniaj co chwilę pozycję.

3. Nie zapominaj jednak o treningu

Rozpocznij dzień pięcioma minutami ruchu, to wprawi cię w dobry nastrój i zapewni dobry start w dzień. Spróbuj porannej jogi lub zwykłego rozciągania, ale staraj się robić to regularnie.

Dzięki codziennym ćwiczeniom możesz w łatwy sposób zlokalizować problem, zanim się pojawi - pierwszy dyskomfort podczas wykonywania ruchu może zostać powstrzymany i w ten sposób zapobiegnie się bólowi. Jeśli czujesz, że masz ograniczone ruchy lub coś cię boli i symptomy nie ustępują, warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

4. Pamiętaj o poprawnym oddychaniu podczas ćwiczeń i nie tylko

Zaobserwuj, w jaki sposób oddychasz. Płytki oddech klatką piersiową powoduje nadmierne napięcie w szyi, ramionach i klatce, co ogranicza ruch i często wywołuje przewlekły ból. Jeśli nauczysz się oddychać przeponą, znacznie polepszysz komfort swojego życia. Aby się tego nauczyć, spróbuj tych prostych ćwiczeń:

  • Połóż się na twardym podłożu.
  • Na brzuchu umieść książkę.
  • Staraj się poprzez oddech unieść ją w górę.
  • Korzystasz w ten sposób z mięśnia przepony, którego możesz regularnie ćwiczyć.

Poprawiając technikę oddychania, poprawiasz swoją posturę i pozwalasz się ciału zrelaksować.

Nie musisz utracić mobilności wraz z wiekiem. Dzięki regularnemu ruchowi pozostaniesz w kondycji na długie lata.

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL