Eycore z ważną rolą w budowie konstelacji satelitów CAMILA
CAMILA to specjalna konstelacja satelitów do obserwacji Ziemi, która jest bardzo ważna dla Polski. W trakcie III Konferencji Bezpieczeństwa ESA podpisano umowę z Creotech Instruments S.A. Istotną rolę odegra tu konsorcjum CAMILA, w którego skład wchodzi również Eycore, które pracuje nad pierwszym polskim satelitą radarowym.

Za nami drugi dzień III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, który był bardzo ważnym momentem dla polskiego sektora kosmicznego. W trakcie wydarzenia Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowę, której celem jest stworzenie konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi o nazwie CAMILA.
Konstelacja satelitów CAMILA do obserwacji Ziemi
CAMILA (skrót od Country Awareness Mission in Land Analysis) to Program Narodowy Projektu Obserwacji Ziemi, który powstaje w ramach umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną, co miało miejsce jesienią 2023 r. W trakcie III Konferencji Bezpieczeństwa ESA podpisano ważną umowę na stworzenie konstelacji z Creotech Instruments S.A. Dla polskiego sektora kosmicznego to ogromne wyzwanie, ale również szansa. O projekcie rozmawialiśmy z jednym z założycieli Eycore - Tomaszem Kusowskim.
Podpisanie umowy na budowę konstelacji satelitów obserwacji Ziemi CAMILA jest ważnym momentem dla Polski
Cały projekt pochłonie kilkadziesiąt milionów euro. Mówi się o kwocie 51,9 mln euro, z czego 25,6 mln euro przypadnie na Creotech Instruments. Pozostała suma zostanie rozłożona pomiędzy podwykonawców. Wśród nich znajdują się m.in. firmyKP Labs, Scanway oraz Eycore. Czym zajmuje się ta ostatnia?
Eycore w składzie konsorcjum CAMILA
Wiemy, że segment kosmiczny konstelacji CAMILA składa się z czterech mikrosatelitów. Trzy z nich są optoelektroniczne, a jeden radarowy. To właśnie ten ostatni element projektu przypada Eycore, które wchodzi w skład specjalnego konsorcjum. Znajdują się w nim także Scanway, CloudFerro S.A., KP Labs i GMV Innovating Solutions.
Wiemy, że cały projekt konsorcjum CAMILA ma skupiać około 400 specjalistów, co potwierdził prezes zarządu Creotech, Grzegorz Brona. Eycore odegra tu bardzo ważną rolę i jest ona związana z tym, w czym firma ta się specjalizuje.
Eycore opracowuje polskiego satelitę do obrazowania radarowego
Firma Eycore zasłynęła z opracowania pierwszego polskiego satelity do radarowego obrazowania geoprzestrzennego ziemi SAR (Synthetic Aperture Radar). Prezentacja Eycore-1 odbyła się w czerwcu 2024 r. Wiemy, że jego wyniesienie na orbitę zaplanowano na czwarty kwartał 2025 r.
Wychodzimy z cienia. Chcemy się pochwalić tym, czym zajmowaliśmy się przez ostatnie dwa lata. Radar z syntetyczną aperturą, który opracowaliśmy, jest efektem polskiej myśli technicznej – pracy, wiedzy i doświadczenia naszych inżynierów
Satelita z takim rozwiązaniem jest przełomowy. Wykorzystanie techniki radarowej pozwala na obserwowanie Ziemi w trybie ciągłym. Niezależnie od pory dnia, zachmurzenia i innych warunków pogodowych. W ten sposób można prowadzić obrazowanie planety także nocą, co w przypadku konstelacji CAMILA odegra ogromne znaczenie.