Projekt CAMILA to przełom. Rozmawiamy ze współzałożycielem Eycore
CAMILA to przełomowy projekt dla całej Europy. Narodowy Program Obserwacji Ziemi zakłada zbudowanie pełne systemu satelitarnego, który ma bazować w jak największym stopniu na polskich technologiach. O tym niesamowitym przedsięwzięciu rozmawiamy z jednym ze współzałożycieli firmy Eycore, która jest częścią konsorcjum CAMILA.

CAMILA, czyli Narodowy Program Obserwacji Ziemi, jest wynikiem umowy zawartej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną, którą podpisano jesienią 2023 r. Kilka dni temu, podczas III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, ogłoszono podpisanie umowy na budowę systemu satelitarnego.
Narodowy Program Obserwacji Ziemi CAMILA ogromną szansą dla Polski
Jest to ogromne wyróżnienie dla polskiego sektora kosmicznego. Główny kontrakt podpisano z rodzimą firmą Creotech Instruments S.A. Bardzo ważną rolę odegrają tutaj również partnerzy, którzy wchodzą w skład specjalnego konsorcjum.
Konsorcjum CAMILA składa się z kilku dodatkowych wykonawców. Są to firmy Scanway, CloudFerro S.A., KP Labs, GMV Innovating Solutions oraz Eycore. Projekt da zatrudnienie około 400 specjalistom.
Mieliśmy okazję porozmawiać o projekcie CAMILA z jednym ze współzałożycieli i wiceprezesów Eycore, panem Tomaszem Kusowskim.
Rozmawiamy o CAMILA ze współzałożycielem firmy Eycore
Redakcja: Dlaczego projekt CAMILA jest tak ważny?
Tomasz Kusowski: Narodowy Program Obserwacji ZiemiCAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) jest wynikiem podpisanej w październiku 2023 roku umowy pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną. Zakłada on budowę pełnego systemu satelitarnego opartego w maksymalnym stopniu na polskich technologiach. Celem jest więc nie tylko finalny operacyjny system składający się przynajmniej z trzech satelitów, ale konsolidacja i wsparcie polskiej myśli technicznej.
Kluczowym aspektem przedsięwzięcia jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego oraz budowa niezależności Polski, także w obszarze technologii kosmicznych. Przedsięwzięcie to nie tylko wzmocni rolę Polski w europejskich działaniach kosmicznych, ale również zapewni pełną integrację polskich firm w kluczowe europejskie łańcuchy dostaw dla systemów małych satelitów.
Uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu CAMILA pomiędzy liderem konsorcjum, Creotech Instruments S.A. (CTI) - największą polska spółka kosmiczna notowana na GPW, a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) odbyło się w dniu 15.04.25 r.
W skład konsorcjum wchodzą czołowi przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego:
- CloudFerro S.A.
- Eycore Sp. z o.o.
- GMV Innovating Solutions Sp. z o.o.
- KP Labs Sp. z o.o.
- Firma Scanway S.A.
Projekt CAMILA obejmuje opracowanie i dostarczenie przynajmniej trzech satelitów: jednego radarowego, jednego optycznego o wysokiej rozdzielczości oraz jednego optycznego o niższej rozdzielczości.
Będzie to pierwszy w Polsce system satelitarnego obrazowania ziemi z satelitą radarowym (SAR), który pozwoli na całodobową, niezależną obserwację Ziemi - bez względu na warunki pogodowe i oświetlenie. Jego realizacja ma kluczowe znaczenie dla budowy krajowych kompetencji w obszarze nowoczesnych technologii kosmicznych, bezpieczeństwa państwa oraz niezależności informacyjnej.

R: Jaki udział w projekcie CAMILA ma Eycore?
TK: Eycore odpowiada za opracowanie i dostarczenie sensora radarowego SAR, który stanowi ładunek użyteczny satelity. Projektujemy kompletny system obrazowania - od projektowania elektroniki wysokiej częstotliwości, przez oprogramowanie sterujące, po zaawansowane algorytmy przetwarzania danych radarowych na użyteczne zdjęcia satelitarne. Współpracujemy ściśle z Creotech Instruments oraz Europejską Agencją Kosmiczną, aby zapewnić najwyższą jakość technologii, zgodną z wymaganiami misji. Jest to bardzo ważna część projektu, ponieważ po pierwsze będzie to pierwszy polski satelita radarowy, a dodatkowo jest to największy i najbardziej złożony satelita w całym programie CAMILA.
R: Co wpłynęło na decyzję o dołączeniu do konsorcjum CAMILA?
TK: Zdecydowaliśmy się dołączyć do konsorcjum, ponieważ CAMILA doskonale wpisuje się w nasze kompetencje oraz długofalową strategię rozwoju Eycore jako dostawcy zaawansowanych systemów SAR. Projekt jest ambitny technologicznie, a jednocześnie bardzo potrzebny z punktu widzenia rozwoju krajowego sektora kosmicznego. Widzimy w nim szansę nie tylko na rozwinięcie własnych technologii, ale również na wzmocnienie pozycji Polski na globalnym rynku radarowego obrazowania satelitarnego. Projekt CAMILA dał nam także swojego rodzaju pieczęć jakości ze strony ESA, ponieważ w ramach przetargu musieliśmy udowodnić jakość naszych rozwiązań, a także pokonać mocną konkurencję zagraniczną.
R: Dlaczego Wasz satelita do obrazowania radarowego jest tak wyjątkowy?
TK: Satelita CAMILA wyposażony w nasz system SAR będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie mikrosatelitów tego typu w Europie. Łączymy wysoką rozdzielczość obrazowania z kompaktową i energooszczędną architekturą, co pozwala znacząco obniżyć koszt misji, nie rezygnując z jakości danych. Nasz system opiera się na nowoczesnych układach nadawczo-odbiorczych i elastycznej, skalowalnej architekturze sensora, co umożliwia dostosowanie parametrów obrazowania do konkretnych potrzeb - zarówno cywilnych, jak i militarnych. To technologia zaprojektowana w Polsce, z ambicją konkurowania na rynkach międzynarodowych.