Google wprowadza AI do wyszukiwarki. Jak działa Gemini?

Oprac.: Tomasz Kromp

Już wkrótce możemy stać się świadkami istotnych zmian w wyszukiwarce Google. Firma ogłosiła wprowadzenie ważnej funkcji, która może przyczynić się do sprawniejszego wyszukiwania informacji w internecie. Mowa o "AI Overviews", która, jak sama nazwa wskazuje, jest oparta na sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja wesprze wyszukiwarkę Google.
Sztuczna inteligencja wesprze wyszukiwarkę Google.123RF/PICSEL

Sztuczna inteligencja zawładnie wyszukiwarką? Google wdraża zmiany

Podczas konferencji I/O Google ogłosiło wiele nowości. Wśród nich znalazły się ważne zmiany związane z wyszukiwarką. Chodzi o "AI Overviews" – funkcji, która jest obecnie dostępna w USA, a już niedługo zostanie udostępniona szerszemu gronu użytkowników. Na czym polega "AI Overviews"?

Nowa funkcja od Google może w ogromnym stopniu odmienić korzystanie z wyszukiwarki. Dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji użytkownicy będą mogli nie tylko wyszukiwać poszczególne witryny internetowe, ale również uzyskiwać bezpośrednie odpowiedzi wygenerowane przez AI. Dzięki temu możliwe będzie zadawanie Google rozbudowanych pytań i uzyskiwanie precyzyjnych odpowiedzi.

Co ciekawe, zmiany wprowadzane przez Google uwzględniają również wyszukiwanie z wykorzystaniem filmu. Dzięki temu opisanie problemu, który chce się rozwiązać, jest o wiele prostsze. Wystarczy spojrzeć na przykład z gramofonem zamieszczony poniżej.

Czym jest Google Gemini?

Gemini to chatbot AI stworzony przez Google. Usługa jest sukcesywnie udoskonalana, bowiem gigant technologiczny wciąż rozwija swoje rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji. Gemini to odpowiedź na ChatGPT, od którego rozpoczęła się stale rosnąca popularność AI.

Gemini wykorzystuje duże modele językowe, dzięki czemu chatbot odpowiada na pytania użytkowników z wykorzystaniem typowych schematów językowych. Z informacji podanych przez Google wynika, że usługa może pomóc w planowaniu, pisaniu oraz nauce. Co ciekawe, Gemini stanowi także pomoc dla programistów w tworzeniu kodu.

Usługa Gemini może łączyć się również z innymi aplikacjami od Google. Przykładem jest tutaj Gmail. Podczas wspomnianej konferencji I/O, firma stojąca za najpopularniejszą wyszukiwarką świata, ogłosiła wdrożenie pewnych funkcji, z których będą mogli skorzystać użytkownicy aplikacji pocztowej. Mowa tu między innymi o szybkim streszczaniu maili, a także generowaniu odpowiedzi na nie. Ma się to odbywać przy udziale sztucznej inteligencji.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas