El Niño

Środa, 22 listopada 2023 (11:44) Aktualizacja Czwartek, 8 lutego 2024 (12:53)
El Niño to zjawisko klimatyczne występujące w tropikalnej części Oceanu Spokojnego, które charakteryzuje się nieregularnym ociepleniem powierzchniowych wód oceanicznych na wschód od równika. Ma ono znaczący wpływ na globalne wzorce pogodowe, powodując ekstremalne warunki, takie jak susze, powodzie i zmiany w opadach w różnych częściach świata. El Niño zazwyczaj pojawia się co kilka lat i może trwać od kilku miesięcy do ponad roku, wpływając na ekosystemy, rolnictwo, a także życie ludzi.
El Niño - najważniejsze informacje
El Niño i La Niña. Tak chłopczyk i dziewczynka wpływają na pogodę. /NOAA/Science Photo Library /123RF/PICSEL

El Niño - najważniejsze informacje

El Niño to zjawisko klimatyczne, które charakteryzuje się nieregularnymi zmianami temperatury wody w środkowej i wschodniej części Pacyfiku. Możemy określać je jako "gorączkę oceanu”. Powodem jest nie tylko wzrost temperatury powierzchni wody, ale także wpływ na warunki pogodowe na świecie., cęsto prowadzi do ekstremalnych zjawisk, takich jak susze, powodzie czy burze.
 
Skutki El Niño odczuwalne na świecie:
 
Zmiany klimatyczne: El Niño wpływa na prądy atmosferyczne i rozkład deszczy na globalną skalę. Może to prowadzić do wielkich susz na Wschodniej Afryce, Australii, Indonezji i Ameryce Południowej.
 
Zmiany ekologiczne: El Niño ma duże znaczenie dla ekosystemu morskiego, ponieważ ocieplenie wód Pacyfiku może doprowadzić do zniknięcia koralowców, zmniejszenie ilości planktonu i zmniejszenie ilości ryb co wpływa na globalny łańcuch pokarmowy.
 
Gospodarka i rolnictwo: zmiany w rozplanowaniu ilości opadów deszczu mogą doprowadzić do zniszczenia gospodarki rolnej, ponieważ wpływa to na uprawy, a przez to - produkcję żywności. Długie susze lub długotrwałe opady deszczu, które powodują powódź, mają bezpośredni wpływ na spadek ilości plonów, coraz wyższą cenę żywności i ekosystemu gospodarki i roli.
 
Ekstremalne warunki atmosferyczne: El Niñomoże doprowadzić do występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych na wszystkich kontynentach świata. Duża ilość cyklonów tropikalnych w Pacyfiku, gwałtowne burze i zmiany temperatury w różnych częściach świata. To w efekcie może spowodować do całkowitej zmiany klimatu i niebezpiecznej pogarszającej się pogody z roku na rok, czego niestety, możemy być świadkami w każdej chwili.
 
Największy wpływ El Niño widoczny jest na Hawajach. Gdy zjawisko to jest bardzo aktywne, te wyspy mogą doświadczać następujących skutków:
 
Zmniejszone opady: El Niño wiąże się z niską ilością opadów na Hawajach, co może prowadzić do suszy.

Wyższe temperatury oceanu: wody otaczające Hawaje stają się cieplejsze niż zwykle, co może wpłynąć na środowisko morskie, a przede wszystkim na rafy koralowe.

Zwiększona aktywność cyklonów tropikalnych: podczas El Niño jest większa szansa na powstawanie  cyklonów tropikalnych w regionie Pacyfiku Środkowego 

Zmienne warunki surfingu: cieplejsze wody i kierunki wiatrów mogą wpłynąć na warunki surfowania, mając na uwadze, że Hawaje opierają się na gospodarce rekreacyjnej jak i turystyce.

Wpływ na ekosystemy: zmieniające się warunki pogodowe i temperatury oceanu mogą wpłynąć na zmienianie otoczenia ryb i innych morskich organizmów, co wpływa na rybołówstwo.

Ciekawostki o El Niño i La Niña

Oscylacja południowa El Niño to sytuacja, w której w południowej części Oceanu Spokojnego zmieniają się dwa zjawiska: El Niño, La Niña oraz faza neutralna. Każde z nich odpowiada za inny stan atmosfery i stopień temperatury na powierzchni całego oceanu. Do oscylacji dochodzi na południu Pacyfiku, lecz przeważnie zasięg jest globalny.

La Niña (hiszpańska dziewczynka) jest anomalią pogodową, gdzie na powierzchni wody utrzymuje ponadprzeciętnie niższa temperatura. Występuje ona we wschodniej części Pacyfiku tropikalnego.

El Niño (hiszpański chłopiec) to utrzymywanie się wysokiej temperatury na powierzchni wody. Dzieje się to w środkowej części Oceanu Spokojnego.

Oba zjawiska mają bardzo duży wpływ na to, że w jednym miejscu na Ziemi będzie więcej opadów deszczu (np. w USA), a winnych mniej. Oznacza to, że niektóre rejony oscylacji południowej są bardziej narażone na powodzie, a inne na susze i pożar.

Badania wykazały, że do 2030 roku będziemy zmagali się z większymi zjawiskami ENSO - anomalii pogodowych. Naukowcy uważają to za mocno niepokojące, ponieważ modele klimatyczne ukazały, iż dojdzie do tego wcześniej niż zakładano.

Temat El Niño znajdziesz również w serwisie:

El Niño - Wiadomości