To już koniec aplikacji Skype. Gdzie można przenieść czat i kontakty?
Ta aplikacja kiedyś robiła furorę. Po upowszechnieniu się dostępu do internetu Skype zastąpił wciąż jeszcze drogie rozmowy telefoniczne. Popularny komunikator powstał ponad 20 lat temu i przechodził z rąk do rąk. Najdłużej znajdował się pod opieką Microsoftu i u niego dożył swojej starości. Firma już wiele miesięcy temu zapowiadała jego wycofanie. Ten dzień w końcu nadszedł. Dlaczego Microsoft nie zdecydował się dalej rozwijać Skype'a i czym można go teraz zastąpić, aby zachować czaty i kontakty?

Pamiętasz tę erę internetu? Skype miał swoje 5 minut
Skype powstał w czasach rozkwitu taniego dostępu do szerokopasmowego internetu w Europie. Aplikację stworzyło Skype Technologies - grupa programistów ze Szwecji, Danii i Estonii - i wypuściło ją w 2003 roku. Już dwa lata później przejął ją eBay za 2,6 mld dolarów, a w 2009 roku większość jej udziałów wykupili inwestorzy. Największy deal zrobił Microsoft, który kupił Skype'a w 2011 roku za 8,5 mld dolarów. Aplikacja zastąpiła w jego portfolio Windows Live Messenger. Wcześniej znany jako MSN Messenger, był to komunikator internetowy dla systemu Windows, rozwijany od 1999 roku i ostatecznie porzucony w 2012 roku na rzecz Skype'a.
Komunikator VoIP powstał na fali popularności protokołu internetowego peer-to-peer (P2P), stąd też jego początkowa nazwa "Skyper". Okazała się ona już zajęta, więc usunięto ostatnią literkę. Skype stosował w zasadzie hybrydowe połączenie modeli P2P i klient-serwer. Po przejęciu przez Microsoft najpierw zamieniono je na superwęzły, a w 2017 roku całego Skype'a przeniesiono do chmury Microsoft Azure.
Skype umożliwiał prowadzenie rozmów głosowych, wideo, telefonicznych i tekstowych - zarówno 1:1, jak i grupowych. W ostatnich latach zostały dodane funkcje AI, takie jak inteligentne rozmycie tła. Powstała również jego wersja biznesowa o nazwie Skype dla Firm, która w 2015 roku zastąpiła komunikator Microsoft Lync. Prawdopodobnie z uwagi na malejącą liczbę użytkowników (ci odchodzili głównie do usług Mety/Facebooka), a także ogromne inwestycje w Teams, twórcy zdecydowali się nie rozwijać dalej Skype'a.
Skype już nie działa. Jaki komunikator wybrać?
Podobnie jak w poprzedniej dekadzie Skype zastąpił Windows Live Messenger i Microsoft Lync, tak teraz jego rolę przejmuje nowa, choć rozwijana już od 2017 roku aplikacja Microsoft Teams. Kilka miesięcy temu Microsoft zapowiedział, że Skype zostanie wycofany w maju, czyli po blisko 22 latach obecności na rynku. Dotyczy to zarówno użytkowników darmowej wersji, jak i tych korzystających z funkcji premium. Skype dla firm pozostaje jednak dalej aktywny, ale to właściwie zupełnie inny produkt.
Już w lutym 2025 roku w programie Skype znalazł się zapis "Od maja Skype nie będzie dłużej dostępny. Kontynuuj swoje połączenia i czaty w Teams". To jasny komunikat wydawcy zachęcający do przesiadki na Teams. O ile aplikacja jest dość dobrze znana klientom biznesowym, o tyle nie wszyscy konsumenci wiedzą, że również mogą jej używać i to za darmo. Teams jest częścią pakietu Microsoft 365, którego wiele osób używa w pracy i w szkole. Od ponad roku dostępny jest również Microsoft Teams dla użytkowników domowych. Aplikacja jest bezpłatna i może bez problemu zastąpić Skype'a.
Jeśli do tej pory używałe/aś Skype'a na komputerze z Windows, telefonie z Androidem lub iOS albo w przeglądarce, to pewnie widzisz, że aplikacja przestała działać. Nie ma już odwrotu - Skype został oficjalnie wyłączony. Na wszystkich tych platformach możesz korzystać z darmowego Microsoft Teams Free, który posiada praktycznie wszystkie funkcje Skype'a i o wiele więcej. Możesz przenieść do niego swoje kontakty i czaty ze Skype'a. Do dyspozycji masz także inne darmowe komunikatory, takie jak Messenger i WhatsApp (od Mety/Facebooka), Signal, Viber, Telegram czy Zoom.