Niesamowite odkrycie w Stargardzie. Archeolodzy zdradzili szczegóły
W Polsce doszło do kolejnego ciekawego odkrycia, a przyczyniła się do tego rewitalizacja pasa drogowego przy ul. Chrobrego w Stargardzie. Prowadzone tam pod nadzorem archeologów prace pogłębiają wiedzę na temat średniowiecznych fortyfikacji jednego z najstarszych miast w Polsce.

Odkrycie podczas rewitalizacji pasa drogowego w Stargardzie
Czy podczas wędrowania po uliczkach miast zastanawiacie się czasem, jak te miejsca wyglądały w przeszłości? Niekiedy trudno to sobie wyobrazić, a niemal wszędzie pod naszymi stopami ukryte są ślady dawnych czasów, które świadczą m.in. o życiu niegdysiejszych mieszkańców tych ziem. Niedawno informowaliśmy o niezwykle ciekawymodkryciu pod Zamościem, gdzie na budowie S17 doszło do identyfikacji prawdopodobnie najstarszego miejsca historycznego osadnictwa w Łabuniach.
Również w trakcie prac inwestycyjnych w innych częściach kraju odnajdywane są interesujące relikty. Takie znaleziska przynosi też np. rewitalizacja pasa drogowego przy ul. Chrobrego w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), która jest prowadzona pod czujnym okiem archeologów muzealnych. Miejsce to, z pozoru zwyczajne, jest prawdziwą skarbnicą. Wyłaniają się z niej historyczne skarby dowodzące o bogatej historii miasta. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie właśnie poinformowało o kolejnym odkryciu.
Brama Wałowa w Stargardzie i jej ukryta historia
Specjaliści zaznaczają, że podczas prac w Stargardzie ponownie odsłonięto średniowieczne relikty. Tym razem są to pozostałości dawnych fortyfikacji miasta - konkretnie chodzi o Bramę Wałową. Jest to średniowieczna brama miejska w Stargardzie, którą uznaje się za pomnik historii. Zbudowana ok. 1439 roku, z czasem uległa poważnym zniszczeniom. Obecnie zrekonstruowana brama zdobi ul. Chrobrego, przypominając o długich dziejach Stargardu. Jednocześnie ziemia w tym miejscu skrywa pozostałości niegdysiejszych obwarowań miejskich, które inwestycja pomaga odkrywać.

- Prace te regularnie przynoszą nowe, cenne odkrycia. Kilka dni temu archeolodzy natrafili na pozostałości nieistniejącego dziś podpiwniczenia Bramy Wałowej - jednego z dawnych elementów średniowiecznych fortyfikacji miasta. Według wcześniejszych ustaleń, w podziemiach tej bramy znajdował się piec typu hypocaustum, czyli system ogrzewania stosowany już w starożytności, a później adaptowany także w późniejszych okresach. Najstarsze fragmenty odkrytej ściany prawdopodobnie pochodzą z późnego średniowiecza i mogą być bezpośrednio związane z budową samej bramy w XV wieku - wyjaśniają eksperci.
Długa i złożona historia. Archeolodzy mają ogrom pracy
Nowe odkrycia pogłębia wiedzę archeologów i historyków na temat dziejów Stargardu, który uznaje się za jedno z najstarszych miast Polski, oraz najstarsze, obok Szczecina, miasto na Pomorzu. Badania poprzedzające inwestycje pozwalają m.in. na dokładne udokumentowanie dawnych zabudowań. Pracownicy muzeum podkreślają przy tym, że dawni mieszkańcy tych ziem nie poprzestali na samej budowie bramy, później fortyfikacje były udoskonalane.
- Wyraźnie jednak widać, że późniejsze przebudowy i remonty, szczególnie z XVII i XVIII wieku, pozostawiły na murach swoje wyraźne ślady, świadczące o długiej i złożonej historii tego miejsca - zaznaczają pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!