Hyperloop

Czwartek, 2 listopada 2023 (15:08) Aktualizacja Czwartek, 23 listopada 2023 (12:20)
Hyperloop to projektowana kolej magnetyczna, która ma być nowym środkiem transportu. Głównym założeniem jest połączenie najważniejszych zalet podróży samolotem oraz koleją. Hyperloop ma umożliwiać szybkie, a zarazem ekonomiczne przemieszczanie się za pomocą infrastruktury, która powstanie w tym właśnie celu.
Hyperloop - najważniejsze informacje
Tak będzie wyglądał towarowy hyperloop o nazwie Express Freight. /HyperloopTT /materiały prasowe

Hyperloop - najważniejsze informacje

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Co to jest Hyperloop?

Prace nad stworzeniem nowoczesnego środka transportu prowadzą inżynierowie z firmy Hyperloop One (dawniej Virgin Hyperloop). Projekt zakłada, że kolej magnetyczna będzie poruszała się specjalnymi tunelami. Zostaną one wybudowane zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. W drugim przypadku niezbędne będzie ustawienie specjalnych wsporników podtrzymujących tunele. 

Naukowcy pracują nad tym, aby w Hyperloop niemal całkowicie wyeliminować opór oraz zredukować siłę tarcia. Ciśnienie w tunelach będzie musiało być na bardzo niskim poziomie. W osiągnięciu tego mają pomóc hermetyczne konstrukcje, których szczelność będzie porównywalna do tej, jaką mają samoloty lub łodzie podwodne. Hyperloop ma zasysać powietrze i rozprowadzać je na boki oraz do tyłu. W ten sposób powstanie poduszka powietrzna, dzięki której pociąg będzie unosił się nieco nad ziemią. 

Projekt zakłada, że kolej będzie składała się z kapsuł mogących pomieścić do 28 pasażerów. W planach jest także stworzenie kolei przeznaczonej do przewozu towarów. Jeśli uda się to wcielić w życie, to z pewnością będzie to ogromna rewolucja dla branży transportowej.

Hyperloop ma osiągać prędkość 1200 km/h

Hyperloop to jeden z wielu pomysłów wizjonera i właściciela takich firm, jak m.in. Tesla oraz SpaceX, czyli Elona Muska. 

Hyperloop ma działać z prędkością wynoszącą 1200 km/h. Kapsuły będą więc poruszały się niemal tak szybko, jak dźwięk. 

Na całej długości pociągu będą się znajdowały elektromagnesy. To dzięki nim pociąg będzie zmieniał oraz utrzymywał swoją prędkość. Najwięcej takich elementów będzie znajdowało się z przodu oraz z tyłu, co pozwoli na przyspieszanie oraz zwalnianie. 

Naukowcy projektują Hyperloop tak, aby był w pełni bezpieczny oraz odporny na zagrożenia środowiskowe. W tym celu w wagonach mają być zamontowane specjalne amortyzatory, które ochronią pociąg m.in. przed skutkami trzęsienia ziemi.

Kapsuły będą poruszały się w odstępie kilkudziesięciu sekund. Dzięki temu każda z nich będzie zachowywała dystans wynoszący 37 km. Umożliwi to bezpieczne zatrzymanie Hyperloop w razie wystąpienia awarii. 

Przeciążenia w kapsułach mają być na podobnym poziomie, jak te występujące podczas lotu samolotem. Pasażerowie będą podróżowali w pozycji półleżącej, aby zredukować wszelkie niedogodności związane z przyspieszaniem oraz zwalnianiem Hyperloop. 

Projekt zakłada także, że na ścianach wagoników będą wyświetlane krajobrazy, aby zwiększyć komfort pasażerów. Na fotelach mają natomiast znajdować się specjalne ekrany zapewniające rozrywkę podczas podróży. 

Pierwsze testy Hyperloop z ludźmi na pokładzie odbyły się 9 listopada 2020 roku na pustyni Nevada. Dwie osoby pokonały dystans 500 km, ale kapsuła osiągnęła prędkość wynoszącą tylko 160 km/h. 

Koleje magnetyczne nie są współczesnym wynalazkiem. Po raz pierwszy koncepcja podróżowania tymi środkami transportu pojawiła się w 1812 roku i została opracowana przez inżyniera Georga Medhursta. 

Hyperloop - Wiadomości