Chiny sprowadzą próbki z Wenus. To dopiero początek ambitnych misji

Chiny mają bardzo ambitne plany związane z eksploracją Układu Słonecznego. Państwo Środka w ciągu 15 lat chce przeprowadzić różne misje. Wśród nich jest wyprawa na Wenus w celu pobrania i dostarczenia na Ziemię próbek z atmosfery. Chińczycy chcą lepiej zbadać także inne planety oraz ich wybrane księżyce.

Chiny sprowadzą próbki z Wenus. Ambitne plany misji w kosmos.
Chiny sprowadzą próbki z Wenus. Ambitne plany misji w kosmos.NASA/JPL-Caltechmateriały prasowe

Wyścig o kosmos rozgrywa się obecnie pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Państwo Środka w ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziło udane misje na Księżyc oraz Tianwen-1, której celem był Mars i zakończyła się ona ogromnym sukcesem. Na tym nie koniec, bo kraj ma znacznie ambitniejsze plany związane z dalszą eksploracją Układu Słonecznego, których z pewnością może pozazdrościć sama NASA.

Chiny szykują się do kolejnej misji na Marsa i pierwszej na Jowisza

Trzy lata temu Chiny powołały do życia nową jednostkę o nazwie Laboratorium Eksploracji Głębokiego Kosmosu. W jego ramach planowane są odleglejsze misje w Układzie Słonecznym, których cele znajdują się dalej niż Księżyc. Ten ostatni zresztą również będzie dalej eksplorowany przez Państwo Środka.

Pierwszą ze spektakularnych misji planowanych przez Chińczyków jest Tianwen-3. Jej celem jest Mars. Ma ona rozpocząć się w 2028 r. i umożliwić pierwsze w historii pobranie próbek z Czerwonej Planety, które następnie trafią na Ziemię. Podobny pomysł miała NASA, ale z racji ograniczeń w budżecie na razie go wstrzymano.

Natomiast na 2029 r. planowany jest start misji Tianwen-4. Jej celem jest Jowisz, który zostanie dokładniej zbadany. Ponadto wysłana sonda ma bliżej przyjrzeć się także Kalisto, który jest drugim co do wielkości księżycem gazowego olbrzyma i trzecim w całym Układzie Słonecznym. Pod względem rozmiarów jest tylko o 1 proc. mniejszy od Merkurego.

Chińczycy sprowadzą do badań na Ziemię próbki atmosfery Wenus

Kolejną ambitną misją Chin jest przedsięwzięcie, którego celem jest Wenus. Państwo Środka chce wysłać na naszą sąsiednią planetę próbnik, który przeleci przez atmosferę i następnie pobierze jej próbki, które zostaną dostarczone do badań na Ziemię.

Misja nie ma na razie nazwy, ale wiemy, że planowana jest na 2033 r. Wcześniej, bo do końca tej dekady, Chińczycy chcą zbudować specjalny habitat na Ziemi, który ma symulować długotrwałe przebywanie ludzi w kosmosie.

Habitat na Marsie i misja na odległy księżyc Neptuna

Plany Chińczyków zakładają również dwie misje, które mają zostać zrealizowane w drugiej połowie przyszłej dekady. Do 2038 r. Państwo Środka planuje zbudować na powierzchni Marsa autonomiczną bazę z robotami, której celem będzie zbadanie możliwości wykorzystania zasobów na Czerwonej Planecie.

Natomiast w 2039 r. ma rozpocząć się misja na odległy księżyc Tryton - największego satelitę planety Neptun, która znajduje się miliardy kilometrów od Ziemi. Plan jest bardzo ambitny, bo zakłada wysłanie specjalnego eksploratora, który pozwoli zbadać podpowierzchniowy ocean znajdujący się na tym obiekcie.

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News