Curiosity uchwycony z orbity Marsa. Statek NASA zrobił to pierwszy raz
Curiosity to łazik marsjański, który przebywa na powierzchni Czerwonej Planety od kilkunastu lat. NASA po raz pierwszy w historii uchwyciła poruszającą się maszynę z orbity, z wykorzystaniem statku Mars Reconnaissance Orbiter. Pojazd oraz ślad, który zostawił za sobą na powierzchni, zostały sfotografowane pod koniec lutego.

Łazik Curiosity przebywa na Marsie od blisko 13 lat i już wcześniej mogliśmy go zobaczyć na zdjęciach zrobionych z orbity Czerwonej Planety. Tymczasem NASA z wykorzystaniem orbitera Mars Reconnaissance Orbiter zdołała dokonać czegoś pierwszy raz, czego wcześniej nie udało się zrobić.
Curiosity na zdjęciu orbitalnym z NASA Mars Reconnaissance Orbiter
Mars Reconnaissance Orbiter już wcześniej zdołał przechwycić łazika Curiosity na zdjęciach. Jednak na wszystkich z nich pojazd był nieruchomy. Teraz mamy okazję zobaczyć obraz, który NASA podsumowała w następujący sposób:
Uważa się to za pierwszy obraz orbitalny łazika w połowie drogi przez Czerwoną Planetę
Czarnobiałe zdjęcie Mars Reconnaissance Orbiter zrobił 28 lutego 2025 r. Widzimy tu Curiosity, za którym ciągnie się ślad pozostawiony przez koła pojazdu. Obraz został przechwycony z wykorzystaniem kamery HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) i udało się na nim uchwycić moment, w którym pojazd przemieszczał się w kraterze Gale'a.

Reprezentują one około 11 przejazdów, które rozpoczęły się 2 lutego, gdy Curiosity jechał z maksymalną prędkością 0,16 km/h z kanału Gediz Vallis w drodze do kolejnego naukowego przystanku: regionu z potencjalnymi formacjami, prawdopodobnie utworzonymi przez wody gruntowe miliardy lat temu
Wspomniany ślad pozostawiony przez Curiosity ciągnie się na około 320 metrów. NASA dodaje, że powinien on być widoczny jeszcze przez kolejne miesiące, aż z czasem zatrze go wiatr.
Łazik Curiosity bada Marsa od kilkunastu lat
NASA wylądowała łazikiem Curiosity na Marsie w sierpniu 2012 r. Maszyna trafiła do krateru Gale'a, który ma około 154 km szerokości. Miejsce wybrano ze względu na potencjał naukowy, który tu drzemie.
Krater ma liczne oznaki oddziaływania wody, a więc kiedyś mogło tu coś żyć. Łazik Curiosity w trakcie kilkunastoletniej misji nie znalazł twardych dowodów na występowanie organizmów, ale udało się znaleźć liczne poszlaki przemawiające za tym, że na Marsie mogły istnieć warunki do życia.
Natomiast Mars Reconnaissance Orbiter znajduje się na orbicie Czerwonej Planety jeszcze dłużej, bo od marca 2006 r. Statek prowadzi badania naukowe, ale NASA wykorzystuje go również w roli przekaźnika pomiędzy Ziemią a łazikami marsjańskimi.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!