Kosmiczny lidar, który wychwyci wszystko. Pomoże w walce z żywiołem
Zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lidar GEDI dostarcza danych, które są przydatne w różnorodnych badaniach naukowych. Niedawno specjaliści wykazali, że pozyskiwane z pomiarów informacje pozwolą m.in. na analizę zagrożeń pożarowych oraz na lepsze planowanie walki z żywiołem.
Lidar zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. GEDI pomoże w walce z żywiołem
Instrument do badań dynamiki ekosystemów globalnych - Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI) agencji kosmicznej NASA to specjalny lidar zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który wykonuje szczegółowe obserwacje trójwymiarowej struktury powierzchni Ziemi. Zyskał on niedawno dodatkową, zaskakującą rolę.
Odnosi się ona do coraz bardziej nieprzewidywalnych i coraz częściej szalejących pożarów, które ze względu na postępujące zmiany klimatyczne stały się w ostatnim czasie jeszcze większym zagrożeniem. W jaki sposób obrazowanie tzw. kosmicznym lidarem może pomóc w zarządzaniu pożarami?
Kosmiczny lidar do zadań specjalnych. Dane będą wsparciem w zarządzaniu pożarami
NASA wyjaśnia, że projekt GEDI koncentruje się na tym, w jaki sposób wylesianie przyczynia się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, ile węgla lasy pochłoną w przyszłości oraz w jaki sposób degradacja siedlisk wpłynie na globalną bioróżnorodność. Trzy lasery znalazły jednak dodatkowe zastosowanie. Dzięki wykorzystaniu kosmicznego lidaru, który zapewnia unikalny widok Ziemi, specjaliści są w stanie lepiej monitorować zagrożenie pożarowe.
Badania naukowców z Uniwersytetu Północnej Arizony pokazują, że lidary satelitarne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu pożarami, pomagając przewidywać ryzyko ich wystąpienia oraz możliwą intensywność. GEDI ma "wyjątkową zdolność zajrzenia do lasów i dostarczenia spójnych danych na temat struktury tzw. paliwa na dużych obszarach i na przestrzeni wielu lat". Oznacza to, że dane z lidarów satelitarnych mogą być używane do identyfikacji obszarów o największym ryzyku pożarów i wdrażania odpowiednich działań zarządzających przed rozprzestrzenieniem się ognia.
Pożary pod kontrolą? Dzięki danym z ISS zostanie ulepszone reagowanie na zagrożenie
Naukowcy podają tu przykład nisko położonych gałęzi, krzewów i małych drzew, które mogą przenosić ogień z niskich partii lasu na korony drzew, co - w połączeniu z gorącymi i suchymi wiatrami - może prowadzić do błyskawicznego rozprzestrzeniania się pożaru. Gdyby udało się wychwytywać takie "drabiny" dla ognia w zawczasu, lokalizując obszary obfitujące w tego typu "paliwo", można byłoby szybciej i lepiej reagować na zagrożenie. Więcej o tym można przeczytać w publikacji na łamach "Communications Earth & Environment". Naukowcy wykorzystali w tych badaniach dane z GEDI.
Kosmiczny lidar z ISS jest doskonałym narzędziem, by wskazywać takie punkty, bo dostarcza wysokie rozdzielczości dane na temat trójwymiarowej struktury lasów, precyzyjnie mierząc wysokość drzew. Wykorzystanie danych dostarczanych w wyniku pracy GEDI pozwoli jeszcze przed wybuchem pożaru dowiadywać się, które obszary są najbardziej zagrożone. Dzięki współpracy między badaczami, strażą pożarną i zarządcami terenów będzie można ograniczać ryzyko z dużym wyprzedzeniem.