Naukowcy odkryli nieznany wcześniej wulkan. Ma ok. 670 tys. lat
Ekspedycja naukowa zmapowała dno morskie w okolicy Wysp Cooka i odkryła nieznany wcześniej wulkan - nazwano go Tama. Jak wskazują naukowcy, istnieją pewne przesłanki, że w jego okolicy może się dziać coś ciekawego - chodzi o występowanie unikalnego życia morskiego. Co dotychczas udało się ustalić?

W odmętach Oceanu Spokojnego naukowcy odkryli nowy wulkan
Specjaliści odkryli nieznany wcześniej wulkan. Seabed Minerals Authority (SBMA) we współpracy z innymi partnerami niedawno zorganizował wyprawę ARTEX2025. Podczas tego projektu naukowcy mapowali dno morskie w okolicy wulkanicznej wyspy Rarotonga, największej i najbardziej zaludnionej spośród Wysp Cooka, które leżą na Oceanie Spokojnym w Polinezji.
W trakcie mapowania łańcucha podwodnych wulkanów, rozciągającego się 100 km od Rarotonga, natrafiono na niezidentyfikowany dotąd wulkan. Nieznana wcześniej formacja w głębinach Oceanu Spokojnego otrzymała nazwę Tama. Ustalono, że wytwór ten liczy sobie ok. 670 000 lat.
Odkryto nowy wulkan. Tama jest zlokalizowany przy Wyspach Cooka
Eksperci wybrali się w ekspedycję na statku badawczym Anuanua Moana firmy Kiva Marine i wykorzystali znajdujący się na pokładzie sprzęt do mapowania dna morskiego, aby zbadać ten rejon. Badali łańcuch aktywnych punktów i natrafili na Tama, obok którego jest też wulkan Pepe.
- Typy wulkanów występujące w naszym otoczeniu geologicznym nie są zazwyczaj bardzo wybuchowe (raczej takie jak te na Hawajach, a nie te w Tonga czy Indonezji) i do tego znajdują się kilka kilometrów pod wodą - wskazuje SBMA.
Jak zaznacza autor polskiego bloga "Wulkany świata", najaktywniejszym wulkanem Wysp Cooka jest "podmorski Macdonald, z licznymi erupcjami w XX wieku, ostatnią w 1989 roku". Natomiast Tama zdaniem naukowców nie niesie większego zagrożenia. Konieczne jest jednak dalsze badanie tego terenu.
- Jak dotąd nie zaobserwowaliśmy żadnych wyraźnych oznak aktywności wulkanicznej, ale nikt jeszcze nie miał okazji przyjrzeć się temu dokładniej i pobrać próbek - podaje SBMA.
W pobliżu Tama może istnieć unikalne życie morskie
Zespół zauważył, że jeśli narysowaliby linię z Rarotonga przez Tama i kontynuowaliby ją na południowy wschód, mogłoby się wydawać, że dalej jest jeszcze więcej wulkanów, młodszych nawet od Tama. SBMA zaznacza bowiem, że nowe odkrycie dotyczy najmłodszych jak dotychczas skał wulkanicznych w kraju. Naukowcy są przy tym zdania, że rejon Tama może zawierać wskazówki dotyczące geologicznej historii regionu, a nawet być siedliskiem dla unikalnego życia morskiego.
- Ze względu na wyższe ciepło, które może występować w pobliżu wulkanów na dnie oceanu, być może wytworzyło się tam unikatowe środowisko, może coś zupełnie innego niż to, czego spodziewamy się gdzie indziej na Wyspach Cooka - zaznacza SBMA.
Naukowcy zaznaczyli, że planują kontynuować badania Tama oraz organizować kolejne ekspedycje w poszukiwaniu jeszcze młodszych wulkanów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!