Ogromne osuwisko w Los Angeles jest coraz większe. Zagrożenie dla tysięcy osób

Osuwiska, napędzane przez ekstremalne zjawiska pogodowe oraz działalność ludzką, zagrażają terenom mieszkalnym i infrastrukturze. Obserwacje radarowe NASA dokumentują intensywność tych zjawisk na przykładzie ogromnego osuwiska w Los Angeles. Natomiast polskie badania podają osuwiska jako jedno z kluczowych geozagrożeń w kraju.

Naukowcy alarmują, że potężne osuwisko w Los Angeles się powiększa. W wyniku aktywności osuwiska na półwyspie Palos Verdes już od kilku lat dochodzi do zniszczeń domów i infrastruktury.
Naukowcy alarmują, że potężne osuwisko w Los Angeles się powiększa. W wyniku aktywności osuwiska na półwyspie Palos Verdes już od kilku lat dochodzi do zniszczeń domów i infrastruktury.MARIO TAMAGETTY IMAGES NORTH AMERICAGetty Images via AFPAFP

Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą aktywować osuwiska

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, ulewy, susze czy fale upałów, mają ogromny wpływ na krajobraz Ziemi. Powodują one nie tylko topnienie lodowców i podnoszenie poziomu mórz, ale także wywołują powodzie i erozję gleby. Jednym z mniej oczywistych skutków tego typu zjawisk jest powiększanie się osuwisk - czyli gwałtownych przemieszczeń mas ziemi i skał na stokach.

Analiza danych z UAVSAR, radarowego instrumentu obrazującego, który zbiera kluczowe pomiary dotyczące deformacji Ziemi, wykazała, że obszar osuwiska na półwyspie Palos Verdes w Los Angeles znacząco się rozszerzył. Radar uchwycił te zmiany, wielokrotnie przelatując nad tym samym obszarem, co pozwoliło z czasem określić, jak zmieniły się cechy terenu. Szczególny wpływ na przyspieszenie zmian na obszarze osuwiska miały właśnie długotrwałe opady deszczu.

Wielkie osuwisko to wielki problem. Ryzyko zniszczenia infrastruktury i osiedli ludzkich

Intensywne opady mogą osłabiać grunt, gdy w międzyczasie pojawiające się okresy suszy mogą powodować pęknięcia, co zwiększa ryzyko osunięć. W efekcie zmieniają się ukształtowanie terenu i ekosystemy, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do zniszczeń infrastruktury i osiedli ludzkich. 

Położony w tej części półwyspu wiekowy kompleks osuwisk od wielu dekad stopniowo przesuwa się, wpływając na okolicę, w tym na infrastrukturę ludzką. Ostatnimi laty ruchy te jednak znacząco przyspieszyły, a osuwisko pochłania coraz więcej okolicznych domów i niszczy infrastrukturę.

- W rzeczywistości widzimy, że obszar dotknięty poważnymi oddziaływaniami powiększył się, a prędkość, z jaką to się dzieje, jest na tyle duża, że może zagrozić ludzkiemu życiu i infrastrukturze
powiedział Alexander Handwerger, naukowiec z Jet Propulsion Laboratory NASA zajmujący się osuwiskami, który przeprowadził analizę.

Osuwisko szybko się powiększa. Wizualizacja pokazuje skalę problemu

NASA pokazała zdjęcia radarowe, które ukazują, jak potężne staje się osuwisko w Los Angeles. Analiza obrazów wykazała ponadto, że pod rekordowych opadach deszczu w 2023 r. i ostatnich miesiącach 2024 r. ruchy osuwiska przyspieszyły. Jesienią 2024 r. ziemia w obszarze mieszkalnym przesuwała się w kierunku Oceanu Spokojnego nawet o 10 centymetrów na tydzień.

Przygotowana przez specjalistów wizualizacja dokładnie obrazuje skalę problemu. "Na poniższym obrazie kolory wskazują, jak szybko części kompleksu osuwiskowego poruszały się pod koniec września i października, przy czym najciemniejsze czerwienie oznaczają najwyższe prędkości. Strzałki oznaczają kierunek ruchu poziomego. Białe linie ciągłe to granice aktywnego obszaru osuwisk zdefiniowanego w 2007 r. przez California Geological Survey", wyjaśnia Andrew Wanga z Jet Propulsion Laboratory NASA.

Wnioski z lotów UAVSAR były częścią pakietu analiz zespołu ARIA, który wykorzystał również dane z satelitów Copernicus Sentinel-1A/B ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej).NASA Earth Observatory autorstwa Lauren Dauphinmateriał zewnętrzny

Nie tylko Stany Zjednoczone. Osuwiska w Polsce również stanowią zagrożenie

Osuwiska stanowią zagrożenie nie tylko w przypadku omawianego przykładu. Tego typu zjawiska występują w różnych rejonach świata, również w Polsce. Państwowy Instytut Geologiczny PIB podaje, że osuwiska należą do najniebezpieczniejszych i najczęściej występujących geozagrożeń na terenie Polski. Na stronie Instytutu regularnie pojawiają się ostrzeżenia na temat osuwisk w Polsce. Do czego może prowadzić uaktywnienie się osuwiska?

- Powodują zniszczenia w infrastrukturze, uprawach, drzewostanie oraz ogólną degradację terenów objętych ruchami masowymi ziemi. Osuwiska co roku przynoszą ogromne straty, ale przede wszystkim zagrażają bytowi, a nawet życiu mieszkańców - wyjaśnia PIG PIB, podając jako przykład ruchy masowe ziemi z 2010 r., gdy w kilku województwach uaktywniło się przeszło 1300 osuwisk, a zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo przez to ponad tysiąc domów oraz infrastruktura komunikacyjna.

Warto zauważyć, że ekstremalne zjawiska pogodowe nie są jedyną przyczyną powstawania osuwisk. Jak podkreśla gov.pl, osuwiska powstają także np. w wyniku działalności człowieka. Prowadzi ona bowiem niekiedy m.in. do rozcinania i podcinania stoków oraz nadmiernego obciążenia stoku przez wznoszone obiekty budowlane.

Ich węch ratuje życie. Szkolenie psów lawinowychAFP
NASA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?