Oszustwo biletowe w Koloseum. Jak naciągali organizatorzy wycieczek?
W wielu popularnych miejscach na turystów czekają pułapki. Atrakcje przyciągają wielkie skupiska ludzi, a te zaś przyciągają wszelkiej maści oszustów i naciągaczy. Nic więc dziwnego, że szkodliwy proceder trwał przez lata w Koloseum w Rzymie - jednym z siedmiu nowych cudów świata. Odwiedzający go turyści mocno przepłacali za bilety. Włochy w końcu wzięły się za nieuczciwych organizatorów wycieczek.

Bilety do Koloseum niedostępne. Jak naciągali organizatorzy wycieczek?
Biletowe oszustwo w rzymskim Koloseum trwało nawet 27 lat. Nieuczciwi organizatorzy wycieczek stosowali praktykę gromadzenia biletów, przez co zwiedzający praktycznie nie mogli kupić standardowych biletów online. Włoski urząd ds. konkurencji (AGCM) wszczął dochodzenie w lipcu 2023 r., po tym, jak turyści skarżyli się, że nie mogą kupić biletów w oficjalnej cenie. Urzędnicy wykryli, że firma CoopCulture odpowiedzialna za sprzedaż biletów w latach 1997-2024 przyczyniała się do ich niedoboru w normalnym obiegu.
Firma została ukarana grzywną w wysokości 7 mln euro. W sumie AGCM ukarała CoopCulture oraz sześciu organizatorów wycieczek grzywną na łączną sumę 20 mln euro. Sprzedawca umożliwiał organizatorom rezerwacje biletów dla ich własnych, bardzo dochodowych wycieczek.
Nabywanie i sprzedaż z zyskiem biletów wstępu jest nielegalne (również w Polsce). ACGM podaje w oświadczeniu, że działania firmy doprowadziły do "znaczącej oraz długotrwałej niedostępności" biletów wstępu w normalnej cenie do najpopularniejszej atrakcji turystycznej w Rzymie.
"Z jednej strony CoopCulture nie podjęło adekwatnych kroków, by przeciwdziałać zautomatyzowanemu gromadzeniu biletów. Z drugiej strony trzymało dużą część biletów w celu sprzedaży pakietowej, powiązanej ze swoimi własnymi wycieczkami edukacyjnymi, które generowały znaczące zyski" - pisze agencja rządowa.
Ile kosztuje bilet wstępu do Koloseum? Często o wiele za dużo
ACGM ukarał również biura podróży z Włoch, Niemiec, Holandii i Irlandii. Chodzi tu o firmy Italy With Family S.r.l., Tiqets International BV, Musement S.p.A., Walks LLC, GetYourGuide oraz City Wonders Limited. Miały one zbiorczo wykupywać bilety i odsprzedawać je po zawyżonych cenach w pakiecie z przewodnikiem i możliwością ominięcia kolejki. W efekcie turyści nie mogli kupić normalnego biletu do Koloseum za 18 euro (ok. 77 zł) i musieli dopłacać za drogie usługi w pakiecie. W cenie 24 euro (ok. 103 zł) można natomiast liczyć na "pełne doświadczenie" z dostępem do parku archeologicznego Koloseum, w tym do ruin Forum i wzgórza Palatyn.
"Operatorzy czerpali korzyści z ciągłej niedostępności biletów, co nie pozostawiało konsumentom pragnącym uzyskać dostęp do Koloseum innego wyboru niż ich zakup poprzez te kanały - często w znacznie wyższych cenach z powodu dołożenia do pakietu dodatkowych usług oferowanych bezpośrednio lub poprzez innych operatorów" - oświadczył włoski urząd ochrony konsumentów.
Dyrektor Koloseum odmówił komentarza w tej sprawie. Z kolei jeden z organizatorów, GetYourGuide, zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że wyrok jest "bezpodstawny i daleki od faktów", zaś firma zamierza "bronić integralności swoich operatorów".
Amfiteatr w Rzymie nadal mocno oblegany
Koloseum to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna we Włoszech. W samym tylko 2023 roku zwiedziło ją 12 mln gości. Oczekuje się, że w Roku Jubileuszowym 2025 (roku szczególnej łaski w tradycji chrześcijańskiej) do Rzymu przybędzie nawet 32 mln pielgrzymów.
Kolosalny (nomen omen) amfiteatr został zbudowany w latach 72-80 naszej ery pod rządami cesarzy Wespazjana i Tytusa. Mieścił on 50-80 tysięcy widzów i był areną walk gladiatorów i publicznych widowisk, w tym polowań, egzekucji, rekonstrukcji słynnych bitew czy wystawień dramatów. We wczesnym średniowieczu utracił swoją rozrywkową rolę. W kolejnych stuleciach Koloseum służyło m.in. jako twierdza, kamieniołom, sanktuarium chrześcijańskie oraz siedziba kwater zakonnych i miejsce zamieszkania.
Koloseum w Rzymie jest do tej pory najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Italii - częściowo za sprawą działań Kościoła Katolickiego. W każdy Wielki Piątek papież rozpoczyna procesję Drogi Krzyżowej z pochodniami w pobliżu amfiteatru Flawiuszów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zobacz również:
- Turysta, który zniszczył Koloseum, twierdzi, że nie był świadomy znaczenia zabytku
- Rył w murach Koloseum imię ukochanej. Głupota może go słono kosztować
- Archeolodzy znaleźli w Koloseum szczątki wyjątkowego gladiatora
- Rzym: Co zobaczyć poza utartym szlakiem?
- Chcesz kupić tani bilet na wydarzenie? Na to uważaj