Ruch dla umysłu. Odkryj, jak ćwiczenia wspomagają zdrowie psychiczne!
Ruch i kontrola oddechu odgrywają kluczową rolę w poprawie zdrowia psychicznego podczas ćwiczeń, stymulując układ nerwowy i umożliwiając pełniejsze odpoczywanie oraz regenerację. Świadome uczestnictwo w mniej intensywnych formach aktywności to jeden z najlepszych sposobów na wsparcie psychiki podczas fizycznej aktywności.

Wiele osób wciąż oddziela sprawność fizyczną od dobrego samopoczucia - a przecież ćwiczenia są niezbędnym narzędziem do prawidłowego zdrowia psychicznego.
Programy treningowe często są projektowane z myślą o ciele, skupiając się na spalaniu kalorii i budowaniu siły, tymczasem brakuje propozycji ruchu, podczas którego nie tylko się spocisz, ale który zadba o twoje samopoczucie psychiczne i emocje.
Jak ćwiczenia wpływają na psychikę?
Badania pokazują, że aktywność fizyczna może poprawiać ogólne zdrowie psychiczne. Podczas treningu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które poprawiają nastrój, redukują stres i lęk, a także pomagają sobie radzić z bólem. Regularne ćwiczenia mogą się także przyczynić do lepszej jakości snu i koncentracji oraz zwiększenia poczucia własnej wartości.
Jednak należy umiejętnie wybrać ruch, który chcemy wykonywać, ponieważ ma to znaczenie szczególnie w przypadku zdrowia psychicznego, jak mówią eksperci.
Ruch dobry dla psychiki
Z pewnością nie pomoże ci trening, do którego musisz się zmuszać lub podczas którego jesteś wyłączony mentalnie. Prawdziwe połączenie ćwiczeń z poprawą stanu psychicznego polega na przytomnym uczestnictwie w ruchu - stosowaniu świadomego oddechu, który wspiera układ nerwowy.
Układ nerwowy łączy ciało i mózg, a jednym z kluczowych połączeń jest nerw błędny, który biegnie od pnia mózgu do jelit i odpowiada za regulację wielu narządów wewnętrznych takich jak serce, płuca, układ trawienny i emocjonalny, oraz za odruchy, np. wymiotny.
Ćwiczenia, podczas których wykorzystujesz głęboki, skupiony oddech, powodują stymulację nerwu błędnego i aktywację układu nerwowego przywspółczulnego, który odpowiada za stan odpoczynku i regeneracji. To pomaga uspokoić umysł, obniżyć stres i poprawić koncentrację.
Zbyt intensywne ćwiczenia lub wykonywanie złego oddechu przy nich powodują wzrost hormonów stresu, przez co po treningu będziesz bardziej wyczerpany niż pełny energii.
Ćwiczenia, które faktycznie pomagają na psychikę. Jak zacząć?
Nie potrzeba ci konkretnego planu treningowego, wystarczy lekko zmodyfikować obecny.
Przede wszystkim pamiętaj o oddechu, to bardzo ważne. Jest to najbardziej efektywny i skuteczny sposób wpływania na układ nerwowy. Dlaczego próbuj oddychać powoli i spokojnie, skupiając się na tym.
Jeśli jeszcze nie masz, warto włączyć do planu ćwiczenia wzmacniające mobilność, aby poprawić elastyczność i zdrowie stawów, lecz nie tylko - dzięki skupionemu oddechowi wyostrza się świadomość ciała. Świetnym pomysłem jest dodanie takich ćwiczeń do rozgrzewki.
Nie przesadzaj z intensywnością. Zamiast tego zrównoważ swój trening sesjami o spokojniejsze formy ruchu, jak joga, nordic walking czy ćwiczenia rozciągające.
Skupiaj się na tym co czujesz, i dostosuj się do tego. Wybierz to, co odpowiada twoim potrzebom, niezależnie czy to oznacza uspokojenie się, czy zwiększenie energii. Celem jest wspieranie, a nie ignorowanie twojego ciała.