Telewizja przez internet. Która jest najlepsza i za darmo?

Nie musisz mieć anteny i dekodera. Telewizja internetowa w Polsce oferuje różnorodne opcje, zarówno płatne, jak i darmowe. Jak działa ta usługa, która jest najlepsza i ile GB danych zużywa telewizja przez internet?

Telewizja przez internet. Co to jest, jak działa i ile danych zużywa?

Telewizja internetowa jest usługą przesyłania treści przez internet. Korzysta z tego coraz więcej osób, bo do odbioru nie trzeba anteny czy dekodera od kablówki czy platformy satelitarnej. Wystarczy Smart TV z aplikacją, która oferuje programy telewizyjne "na żywo" i połączenie telewizora z routerem WiFi. Opcją dla starszych odbiorników jest specjalna przystawka. 

Warto przy tym zaznaczyć, że taka telewizja jest najlepsza dla osób, które mają w domu stałe łącze, bez limitu danych.  

Gorzej jest z internetem mobilnym z limitem GB. Trzeba w tym przypadku pamiętać, że im wyższa jakość obrazu telewizji przez internet (SD, HD, 4K), tym więcej danych jest zużywanych. Streaming w standardowej rozdzielczości (SD) może zużywać około 1 GB danych na godzinę, w HD zużycie wzrasta do około 2-3 GB na godzinę, a w 4K może wynosić nawet 7 GB na godzinę. Niektóre platformy pozwalają dostosować jakość obrazu, co pozwoli oszczędzić dane. 

Reklama

Najlepsza telewizja internetowa. Jaką wybrać?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele opcji do odbioru telewizji przez internet. Niektóre są darmowe, za inne trzeba zapłacić. 

Jaki wybór mają telewidzowie? 

Polsat Box Go pozwala użytkownikom na dostęp do kanałów Polsatu i nie tylko. Korzystając z serwisu, można oglądać telewizję w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca. To nie jest darmowa telewizja internetowa. Użytkownicy za podstawowe programy (Polsat i TV4) i dostęp do biblioteki Polsatu muszą wyłożyć 30 złotych na rok wykupując pakiet Start. Więcej programów w ofercie to większy wydatek - w zależności od wybranego pakietu. 

Kolejna opcja do wyboru to Player. Korzystając z aplikacji, możemy liczyć nie tylko na oglądanie kanału TVN przez internet, ale także na dostęp do wielu polskich i zagranicznych filmów i seriali. Obszerna biblioteka VOD pozwoli na odkrycie nowych i archiwalnych produkcji. Player, gdy chcesz oglądać programy telewizyjne, jest płatny. 

Telewizja internetowa Megogo jest niedoceniana, a w jej ofercie jest wiele programów za darmo, które znamy z telewizji naziemnej. To m.in. Polsat, TV4, TVN, Puls, Puls 2, TVP1, TVP2, WP, Zoom czy Stopklatka. Za opłatą dostępnych jest więcej programów znanych z kablówek. 

Swoją aplikację ma także Telewizja Polska. TVP Stream to oferta programów publicznego nadawcy, która działa od 2013 roku, a w 2017 została dołączona do serwisu TVP VOD. Wszystkie udostępniane są za darmo.

Telewizja przez internet to także WP Pilot. Oferuje swoim użytkownikom pakiety, które dostępne są po wniesieniu opłaty, albo pakiet z programami za darmo (m.in. Polsat, TV4, TVP 1, TVP 2 czy TVN).

Wybór aplikacji na Smart TV jest coraz większy. Do wyboru są jeszcze m.in. Canal+ Online, Gonet, Televio czy Sweet.tv. 

Jak oglądać telewizję internetową?

Obecnie niemal wszystkie telewizory mają WiFi. W parze idzie też dostęp do popularnych aplikacji czy przeglądarki internetowej, w której możemy otworzyć dowolną stronę i usługę. 

Aplikację do telewizji przez internet można też ściągnąć na telefon, a następnie udostępnić obraz na duży ekran. 

Jeśli nie chcemy inwestować w przystawkę, nie mówiąc o nowym telewizorze - jest na to starsza, ale dobrze sprawdzona metoda - kabel HDMI. W ten sposób mając starego laptopa (z HDMI), stary telewizor i odpowiedni kabel możemy wyświetlać na telewizorze większość podstawowych kanałów bez żadnych dodatkowych wydatków. 

Czytaj także:

Jak czyścić ekran telewizora? Zapomnij o płynie do szyb

Ile prądu zużywa telewizor? Włączyłem tryb eko i sprawdziłem

Nadajniki i mapa zasięgu DVB-T2. Jak ustawić antenę telewizji naziemnej?

Zobacz też:  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | Polsat Box Go | TVP | Player | Smart TV | TVP VOD | WiFi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy