Streaming

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:27) Aktualizacja Czwartek, 7 grudnia 2023 (09:17)
Streaming (strumieniowanie) to przesyłanie danych multimedialnych w czasie rzeczywistym oraz w sposób ciągły. Dzięki temu można korzystać z różnych plików bez konieczności ich pobierania. Ta technologia zrewolucjonizowała rynek rozrywkowy i pozwala korzystać z możliwości wygodnego słuchania muzyki lub oglądania video.
Streaming - najważniejsze informacje
Streaming to rewolucyjne rozwiązanie z świecie rozrywki. /123rf.com /123RF/PICSEL

Streaming - najważniejsze informacje

Wyróżnia się dwa rodzaje streamingu. Pierwszy z nich to transmisje prowadzone na żywo (live streaming) głównie w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy YouTube. Pozwala na interakcje z użytkownikami oglądającymi relację. 

Drugi to streaming na życzenie (video on demand). To odbiorca decyduje o tym, co chce odtwarzać w danym momencie. Transmisja odbywa się poprzez pliki zarejestrowane na serwerze. 

W ten właśnie sposób działają najbardziej znane i popularne serwisy streamingowe z filmami i serialami, takie jak Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, SkyShowtime, HBO Max czy Polsat Box Go. Korzystanie z nich wiążę się z koniecznością założenia konta oraz opłaceniem abonamentu. Każdy z nich ma inną ofertę, a także cennik.

Za pomocą serwisów streamingowych można także słuchać muzyki oraz podcastów (Spotify czy Tidal). Korzystanie z nich jest darmowe (w wersji z reklamami i pewnymi ograniczeniami), ale dostępne są także pakiety, które pozwalają odblokować dodatkowe funkcjonalności.

Streaming jest popularny również w świecie gamingu. Serwisy, takie jak np. GeForce NOW pozwalają na grę przy wykorzystaniu strumieniowania, bez konieczności pobierania jej na komputer. Korzystanie z nich to świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie dysponują odpowiednio wydajnym sprzętem. Wystarczy szybkie łącze internetowe, aby cieszyć się rozgrywką. 

Temat Streaming znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Streaming

Streaming - Wiadomości