Podwójne obywatelstwo papieża. Czy Leon XIV zachowa paszporty USA i Peru?
Nowy papież Leon XIV, urodzony jako Robert Prevost w Chicago, jest pierwszym Amerykaninem na tym stanowisku i posiada obywatelstwo zarówno USA, jak i Peru. Jego wyjątkowa sytuacja wywołuje pytania, czy jako głowa państwa watykańskiego może zachować oba obywatelstwa?

Nowy papież Leon XIV jest pierwszym urodzonym w USA, co stanowi zagwozdkę dotyczącą jego obywatelstwa. Z jednej strony jest obywatelem Stanów Zjednoczonych, a z drugiej zajmuje stanowisko głowy innego państwa.
Urodził się w Chicago w 1955 roku jako Robert Prevost. Od dziesięciu lat posiada podwójne obywatelstwo - amerykańskie i peruwiańskie. Jako papież Leon jest przywódcą Stolicy Apostolskiej, organu zarządzającego Kościołem katolickim, jak i Watykanu, niezależnego państwa. W takim razie czy może pozostać obywatelem USA?
Watykan. Najmniejsze państwo na świecie
Ma zaledwie 0,49 km2 i uważane jest za najmniejsze na świecie. Watykan to miasto-państwo, w którym mieszka zaledwie kilkaset osób, a niepodległość uzyskało w 1929 roku. To właśnie tu jest siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież.
Czy papież Leon może stracić amerykańskie obywatelstwo?
Departament Stanu USA podaje na swojej stronie internetowej, że może "aktywnie dokonać przeglądu statusu obywatelskiego Amerykanów, którzy pełnią funkcję głowy państwa zagranicznego, szefa rządu zagranicznego lub ministra spraw zagranicznych".
To znaczy, że choć Amerykanie pracujący dla rządów innych państw mogą zostać narażeni na utratę obywatelstwa amerykańskiego, nie dzieje się to automatycznie.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w orzeczeniu z 1980 roku jasno orzekł, że Amerykanie nie mogą zostać pozbawieni obywatelstwa, chyba że sami się go zrzekną.
- Trudno byłoby argumentować, że Leo, zostając papieżem, wykazał zamiar rezygnacji z bycia obywatelem USA - powiedział Peter Spiro, profesor prawa i ekspert w dziedzinie prawa obywatelskiego. - Uważam, że jest wysoce nieprawdopodobne, aby Stany Zjednoczone podjęły działania mające na celu pozbawienie papieża obywatelstwa.
W takim razie co z obywatelstwem peruwiańskim?
W sierpniu 2015 roku Leon otrzymał peruwiańskie obywatelstwo po mieszkaniu tam przez dwa lata i zdaniu testu z wiedzy o społeczeństwie. Stało się to miesiąc przed tym, jak papież Franciszek mianował go biskupem Chiclayo w północnym regionie tego kraju
- Prawo peruwiańskie nie stoi w sprzeczności z zasadą zachowania obywatelstwa papieża Leona - powiedział Jorge Puch, zastępca dyrektora archiwów rejestru w peruwiańskim Krajowym Rejestrze Tożsamości i Stanu Cywilnego.
Obywatelstwa poprzednich papieży
Watykan nie ujawnia informacji o poprzednikach Leona, jednak wiadomo, że papież Franciszek odnowił swój paszport w Argentynie, swoim rodzinnym kraju, rok po zostaniu papieżem. Papież Benedykt XVI urodzony w Niemczech oraz papież Jan Paweł II pochodzący z Polski również nigdy publicznie nie zrzekli się obywatelstwa w swoich krajach ojczystych.