Android działa wolno? W kilku krokach przyspieszysz telefon

Jeśli zauważyłeś, że Twój android działa wolno, nie martw się - nie jesteś sam. Wielu użytkowników smartfonów z systemem od Google doświadcza spowolnienia działania swojego urządzenia. Na szczęście są sposoby na przyspieszenie Androida. Nie wymagają ani umiejętności technicznych, ani dużego zapasu czasu.

Dlaczego Android działa wolno?

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Twój telefon działa wolno, to znaczy, że najwyższa pora coś z nim zrobić. Wolne działanie Androida może wynikać z różnych powodów. Jakie czynniki wpływają na wolną pracę systemu od Google? Oto powody, przez które Twój telefon się zacina i działa źle.

Reklama

Czy brak wolnej pamięci wpływa na działanie telefonu?

Brak wolnej pamięci może być jednym z powodów, dla których Twój telefon działa wolniej niż zwykle. Im mniej wolnej pamięci masz na swoim urządzeniu, tym trudniej jest dla systemu operacyjnego i aplikacji działać sprawnie. Brak czyszczenia pamięci może prowadzić do gromadzenia się niepotrzebnych plików, co dodatkowo obciąża telefon. Regularne czyszczenie pamięci może pomóc w poprawie wydajności urządzenia.

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim trzeba skasować niepotrzebne aplikacje. Programy, których nie używamy, tylko zajmują miejsce. Można też raz na jakiś czas odinstalować program, który gromadzi duże zasoby pamięci podręcznej - lub w specjalnych ustawieniach skasować tymczasowe pliki.

Po co usuwać pliki w telefonie?

Usuwanie niepotrzebnych plików i odinstalowanie zbędnych aplikacji może znacznie przyspieszyć telefon. Przejrzyj zainstalowane aplikacje i zdecyduj, które z nich są nieużywane lub niepotrzebne. Następnie usuń dane przeglądania oraz inne niepotrzebne pliki, takie jak zdjęcia, filmy czy dokumenty, które zajmują miejsce na pamięci urządzenia.

Czy aktualizacje wpływają na pracę telefonu?

Brak aktualizacji systemu może negatywnie wpłynąć na wydajność Twojego telefonu. Aktualizacje systemu operacyjnego często wprowadzają poprawki błędów, optymalizacje oraz nowe funkcje, które mogą przyspieszyć działanie urządzenia. Dlatego ważne jest, aby aktualizować system regularnie. 

Jeśli Twój telefon działa wolno, sprawdź, czy nie ma dostępnych aktualizacji systemu operacyjnego. Jeśli tak, zaktualizuj system Android, aby poprawić wydajność telefonu. Nowe funkcje często naprawiają błędy w zarządzaniu zasobami, a wydajność naszego telefonu ulegnie poprawie.

Aktualizuj swój telefon

Aktualizacja telefonu to nie tylko nowe dodatki i widżety, to również pakiety zabezpieczeń i poprawek. Dzięki nim urządzenie będzie bezpieczne, a programy i procesy systemowe będą działać tak, jak powinny.

Aplikacje wpływają na pracę telefonu?

Może się okazać, że Android działa wolno przez niektóre aplikacje. Na naszym telefonie znajduje się wiele programów, z których jedne potrzebują wiele zasobów, inne są natomiast oszczędne. Aby przyspieszyć powolny telefon należy sprawdzić, które z nich wpływają na wydajność urządzenia. 

Dzięki temu dowiemy się, które programy używają najwięcej mocy procesora, baterii czy pamięci RAM. Co jednak zrobić, gdy aplikacje potrzebują zbyt dużo, a my potrzebujemy ich?

Znajdź aplikacje, które pożerają zasoby

W tym celu należy w ustawieniach znaleźć manager systemu lub inne zestawienie informujące nas o podziale zasobów telefonu. Dzięki temu zauważymy, która aplikacja spowalnia telefon z Androidem. Możemy ją usunąć, a w zamian skorzystać z lżejszego odpowiednika. Inną opcją jest wyłączenie aplikacji działających w tle.

Aplikacje typu Lite są mniejsze i mniej wymagające pod względem zasobów niż ich pełne odpowiedniki. Aplikacje typu Go są zaprojektowane specjalnie dla telefonów z niską mocą obliczeniową. Aby znaleźć aplikacje typu Lite lub Go, otwórz Sklep Google Play i wyszukaj "Lite" lub "Go".

Przywróć ustawienia fabryczne. Kiedy to jest konieczne?

Przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie może się przydać, gdy Android działa wolno, a inne metody nie pomagają. Kiedy warto przywrócić ustawienia fabryczne? Oto 3 najważniejsze przykłady:

  • Telefon działa bardzo wolno, a inne metody nie pomagają;
  • Urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem;
  • System operacyjny jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo;

Przywrócenie ustawień fabrycznych może nam pomóc naprawić system, ale wiążą się z tym pewne konsekwencje. Chodzi o skasowanie całej zawartości naszego urządzenia. Stracimy nie tylko zainstalowane aplikacje, ale również wiadomości, zdjęcia czy filmy. Jeżeli jest to możliwe, przed kasowaniem warto wykonać kopię zapasową w chmurze. Później będziemy mogli odzyskać skasowane pliki.

Zobacz: Tajne kody Android

Jak poprawić działanie telefonu z Androidem?

Najważniejsze sposoby na przyspieszenie telefonu z Androidem to:

  • Wyłączenie animacji, które mogą spowalniać działanie systemu;
  • Usuwanie niepotrzebnych plików i odinstalowywanie zbędnych aplikacji, aby zwolnić pamięć wewnętrzną;
  • Czyszczenie pamięci podręcznej w celu przyspieszyć działanie telefonu;
  • Aktualizowanie systemu dla poprawy wydajności i bezpieczeństwa;
  • Restartowanie telefonu, co może pomóc w rozwiązaniu problemów z wydajnością;

Są to uniwersalne metody dla telefonów z Androidem. Warto pamiętać, że nie zawsze znajdą zastosowanie. Urządzenia z systemem od Google znacząco różnią się między sobą w kontekście zasobów i parametrów. Jeżeli kilkuletni budżetowy telefon działa wolno, to nic dziwnego - na pewno ma mało RAM, jego bateria jest już słaba i nie otrzymuje aktualizacji. Z drugiej strony zacinający się Samsung z tego roku jest już poważnym problemem.

Polecamy na Antyweb: Komputery z których korzystają pracownicy Apple? Możesz być zaskoczony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Google | telefon | smartfony | Google Play
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy