Elon Musk: Starship pozwoli na podróże międzygwiezdne

Elon Musk uchylił rąbka tajemnicy w kwestii przyszłości rakiety Starship. Obecnie znajduje się ona na etapie testów i wkrótce ma pozwolić na realizowanie misji na Księżyc, a potem na Marsa. Założyciel SpaceX wybiega jednak w przyszłość. Z czasem Starship pozwoli na odbywanie lotów międzygwiezdnych, a więc poza Układem Słonecznym.

Starship ma umożliwić podróże po Układzie Słonecznym, a nawet poza nim.
Starship ma umożliwić podróże po Układzie Słonecznym, a nawet poza nim.SpaceXmateriały prasowe

Starship to wielka rakieta, nad którą pracuje SpaceX. Kilka dni temu odbył się jej 3. lot orbitalny, który dla firmy był wielkim sukcesem. Prace nad konstrukcją mają ulec przyspieszeniu. Tymczasem Elon Musk wybiega myślami (nie pierwszy raz) mocno w przyszłość.

Elon Musk wierzy, że Starship umożliwi podróże międzygwiezdne

Starship w najbliższej przyszłości ma zostać wykorzystany do wynoszenia dużych ładunków w kosmos oraz umożliwić powrót ludzi na powierzchnię Księżyca. Później ma zacząć latać na Marsa, a z czasem także w inne rejony Układu Słonecznego. Elon Musk wierzy, że docelowo statek umożliwi ludzkości jeszcze więcej.

Elon Musk opublikował w platformie X post, w którym z pewnością popuścił wodze fantazji. W poniedziałek założyciel SpaceX udostępnił wpis o następującej treści.

Starship został zaprojektowany do przemierzania całego Układu Słonecznego i dalej, do chmury otaczających nas obiektów. Przyszły statek kosmiczny, znacznie większy i bardziej zaawansowany, będzie podróżować do innych systemów gwiezdnych.
Napisał Elon Musk w platformie X

To oznacza, że przyszła wersja Starshipa ma umożliwić pokonanie granic Układu Słonecznego i podróż do innych systemów. Czy to jednak wykonalne? Na pewno nie przy obecnej technologii.

Najbliższa gwiazda poza Słońcem znajduje się 4 lata świetlne od nas

Do najbliższego układu gwiezdnego (Proxima Centauri) Ziemię dzieli około 4,2 lat świetlnych. To oznacza, że podróż do niej z prędkością światła potrwałaby właśnie tyle czasu. Taka odległość to aż 40 bilionów kilometrów.

Pokonanie takiego dystansu z wykorzystaniem statku o tradycyjnym napędzie zajęłoby dziesiątki tysięcy lat. Jest to więc obecnie poza naszym zasięgiem. Może kiedyś, ale na pewno nie nastąpi to w nieodległym czasie.

Starship ma być większy

Elon Musk już wcześniej ujawnił, że Starship rzeczywiście z czasem ma być jeszcze większy. Obecnie statek w połączeniu z pierwszym stopniem Super Heavy ma około 120 m wysokości. Docelowo ma to być nawet 140-150 m, co zapewni jeszcze większe możliwości z zakresu wynoszenia dużych ładunków w kosmos. Na razie to jednak teoria i takiej wersji największej rakiety pewnie szybko nie zobaczymy.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas