Gdzie jest schowek w telefonie, jak go otworzyć i co w nim jest?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Schowek w telefonie to funkcja, która przechowuje tymczasowo skopiowane lub wycięte teksty, obrazy lub inne dane po to, żeby można je było wkleić w innym miejscu. Jest on integralną częścią systemu operacyjnego urządzenia, zarówno Androida, jak i iOS. Schowek działa w tle, umożliwiając łatwe kopiowanie i wklejanie.
Spis treści:
Czym jest schowek w telefonie?
Schowkiem nazywa się niewielki fragment oprogramowania, który odpowiada za tymczasowe przechowywanie skopiowanych lub wyciętych elementów tekstu, obrazów czy innych danych. W efekcie czyni proces edycji oraz udostępniania informacji znacznie sprawniejszym. W schowku telefonu możesz przechowywać praktycznie wszystko: zdjęcia, filmy, dokumenty czy wycinki poszczególnych plików, po czym wysłać je np. e-mailem lub SMS-em. Zrobisz to bez żadnych dodatkowych aplikacji - schowek znajdziesz właściwie w każdym smartfonie.
Gdzie jest schowek w telefonie?
Schowek znajduje się zawsze w pamięci operacyjnej telefonu. Służy ona wyłącznie do czasowego przechowywania edytowanych obecnie plików, ustawień czy właśnie zawartości schowka. Z tego też powodu schowek co do zasady "czyści się" po wyłączeniu smartfona, a każdy plik przechowywany jest zastępowany przez kolejny.
To jednak nie wszystko. Teraz w zasadzie każdy producent smartfonów oferuje użytkownikom pewne możliwości rozszerzenia funkcjonalności schowka i diametralną zmianę sposobu jego użytkowania.
Jak otworzyć schowek w telefonie?
Otwarcie schowka w telefonie to umiejętność, która może znacząco ułatwić codzienną pracę z urządzeniem mobilnym. Pomimo prostoty tego procesu, niektórzy użytkownicy mogą mieć z nim pewne trudności. Dlatego wyjaśniamy, jak go znaleźć.
Gdzie jest schowek w telefonach z Androidem?
W telefonach opartych na systemie operacyjnym Android otwarcie schowka jest zależne od rodzaju używanej przez siebie klawiatury. W standardzie jest to Gboard - klawiatura marki Google. W jej przypadku otwarcie schowka jest bardzo proste. Wystarczy (w nowszych smartfonach) stuknąć w ikonkę przypominającą notes. To skrót prowadzący bezpośrednio do schowka, w którym będą znajdować się rzeczy przechowywane w ciągu ostatniej godziny.
Nie utracisz zatem danych, gdyż te nie zostaną zastąpione nowszymi. Podobnie jest w przypadku klawiatury SwiftKey. Inna jest jedynie ikonka. Zamiast notesu znajdującego się na stronie głównej ma formę wielokropka. Stuknij w niego - wówczas pokażą Ci się opcje klawiatury, a wśród nich niewielki zeszyt.
Gdzie jest schowek w iPhone'ach? (iOS)
W smartfonach marki Apple jest zupełnie inaczej, gdyż żaden użytkownik nie ma bezpośrednio dostępu do zawartości schowka. Ponadto aplikacje firm trzecich nie mogą w niego ingerować. W efekcie rozwinięcie funkcjonalności tej części oprogramowania w smartfonach z logotypem nadgryzionego jabłka nie jest możliwe.
Tym samym jedną rzecz skopiowaną do schowka - czy to część tekstu, czy zdjęcia - warto od razu wkleić do wybranego programu czy wysłać w wiadomości SMS, czy e-mail. To bardzo istotne, gdyż umieszczenie w schowku kolejnego elementu nadpisuje poprzedni. Łatwo zatem go utracić.
Co jest w schowku telefonu i jak go wyczyścić?
W schowku telefonu można przechowywać różnorodne dane. Służy on jako tymczasowa przechowalnia informacji. Jednocześnie umożliwia wygodne kopiowanie i przenoszenie treści pomiędzy różnymi aplikacjami urządzenia mobilnego. W schowku możesz przechowywać zatem:
- fragmenty tekstu, które zostały skopiowane lub wycięte z różnych źródeł;
- adresy internetowe prowadzące do różnych witryn czy plików w sieci;
- kompletne wizytówki wraz ze zdjęciem lub same numery telefonów, które można przenosić między aplikacjami;
- obrazy, grafiki lub zdjęcia, które można skopiować i wkleić w odpowiednie miejsca;
- pliki, w tym PDF, spakowane ZIP czy RAR bądź dokumenty tekstowe;
- hasła, które są trudne do zapamiętania i wymagają skopiowania ich z pęku kluczy na rzecz uzupełnienia odpowiedniego pola podczas logowania się;
- krótkie notatki lub informacje, które można szybko zapisać i później wykorzystać w innej aplikacji.
Tym samym schowek w telefonie ma w zasadzie nieograniczoną funkcjonalność, gdyż można go wykorzystać do bardzo różnych celów. Sprawdzi się w pracy, np. w trakcie wysyłania plików tekstowych we wiadomości e-mail do współpracowników, jak i podczas rozrywki. Można np. skopiować do schowka swoją nazwę użytkownika (jeśli ta jest trudna do zapamiętania) i wkleić w pole logowania się do gry. Warto zatem korzystać z niego na co dzień.