To pierwsza prywatna kapsuła wejściowa z Europy w kosmosie. Udana misja
Phoenix 1 to pierwsza prywatna kapsuła wejściowa, którą opracowano w Europie. Kilka dni temu statek stworzony przez Niemców z Atmos Space Cargo wystrzelono w kosmos rakietą Falcon 9 i potem wrócił na Ziemię. Teraz mamy okazję zobaczyć zdjęcia z misji, a firma już myśli o budowie kapsuły Phoenix 2.

Europejska branża kosmiczna nie jest tak rozwinięta jak amerykańska, ale na Starym Kontynencie powstaje coraz więcej ciekawych projektów, które mają na celu uniezależnić nasz sektor od innych rynków. Jednym z nich z pewnością jest Phoenix 1 niemieckiej firmy Atmos Space Cargo.
Pierwsza prywatna kapsuła wejściowa z Europu Phoenix 1 po udanej misji
Niemcy z Atmos Space Cargo opracowali pierwszą kapsułę wejściową stworzoną w Europie, którą nazwali Phoenix 1. Statek powstał w niespełna rok i ma za sobą udaną misję. Odbyła się ona kilka dni temu.
Kapsuła wejściowa Phoenix 1 została wystrzelona w kosmos przez SpaceX z użyciem rakiety Falcon 9. Odbyło się to w ramach zbiorczej misji Bandwagon-3, którą zrealizowano 21 kwietnia. Statek został wyniesiony na orbitę okołoziemską, gdzie następnie pozostał przez jakiś czas. Potem skierowano go w atmosferę Ziemi.

Celem misji było przetestowanie różnych rozwiązań dotyczących ponownego wchodzenia w atmosferę ziemską. Jednym z nich była nadmuchiwana osłona termiczna kapsuły. Ponadto w trakcie lotu zbierano dane, w tym z eksperymentów naukowych dostarczonych przez partnerów Atmos Space Cargo.

Firma Atmos Space Cargo udostępniła zdjęcia zrobione podczas misji kapsuły Phoenix 1, które wykonano podczas przebywania w kosmosie. Statek wrócił na Ziemię po kilku godzinach od startu i wylądował w Oceanie Atlantyckim na południowy wschód od wybrzeża Brazylii.
Atmos Space Cargo szykuje kapsułę Phoenix 2
Atmos Space Cargo idzie za ciosem i jest bardzo zadowolone z misji Phoenix 1, choć nie udało się uzyskać wszystkich danych. Dotyczy to końcówki misji. Mimo to Niemcy idą za ciosem i już myślą o kolejnym statku.
Phoenix 1 była kamieniem milowym, który pokazał niesamowite możliwości naszego zespołu. Ta misja dowodzi, że nie tylko rozwiązujemy techniczne wyzwanie ponownego wejścia w atmosferę — kładziemy podwaliny pod przyszłość, w której przestrzeń kosmiczna jest dostępna, możliwa do przetestowania i ma wpływ na innowacje tutaj na Ziemi
Niemcy planują zbudować kapsułę wejściową Phoenix 2, której misja planowana jest na 2026 r. Wiemy, że wprowadzi ona różne udoskonalenia względem tej pierwszej. Wśród nich wymienia się własny system napędowy, co ułatwi jej odzyskanie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!