Sztuczna inteligencja w mObywatelu. Ukończono ważny etap
mObywatel otrzyma rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Jest to specjalny czatbot AI, nad którym prace trwają od miesięcy. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało w tym tygodniu, że ukończono ważny etap. Kiedy Wirtualny Asystent zostanie wprowadzony do aplikacji mObywatel i jakie funkcje zaoferuje?

mObywatel to aplikacja rządowa, z której wielu z nas korzysta na co dzień. Niedawno resort nakreślił przyszłość platformy i wiemy, że dużą rolę mają odegrać tutaj usługi. W planach jest także integracja ze sztuczną inteligencją, co zapewni nowe funkcje. Na jakim etapie znajduje się ten projekt? Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski.
Testy funkcji Wirtualny Asystent w aplikacji mObywatel zakończone sukcesem
Ministerstwo Cyfryzacji już od jakiegoś czasu prowadziło wewnętrzny program pilotażowy. W jego ramach odbywały się testy wirtualnego asystenta w połączeniu z aplikacją mObywatel. Etap ten dobiegł końca, o czym poinformował Dariusz Standerski.
Ogólne wnioski – pozytywne. Plus za intuicyjność i spójność z aplikacją. Odpowiedzi w znaczącej większości były merytorycznie poprawne
Co dalej? Standerski dodał, że w trakcie pierwszego etapu testów zebrano wiele cennych informacji, które stanowią wskazówkę oraz wkład w dalszy rozwój tej funkcji mObywatela. Obecnie trwają dalsze prace nad:
- skróceniem czasu oczekiwania na odpowiedź,
- optymalizacją bazy wiedzy i integracją z kolejnymi stronami oraz systemami,
- przetwarzaniem zapytań i funkcjonalnością modułu dopytań,
- poprawkami UX/UI.
Co potrafi Wirtualny Asystent z aplikacji mObywatel?
Czatbot z aplikacji mObywatel ma przede wszystkim ułatwić nawigację po platformie i udzielać odpowiedzi na pytania związane z dostępnymi usługami. Ma to znacząco ułatwić docieranie obywatelom do konkretnych opcji poprzez uzyskiwanie odpowiedzi na zadawane pytania.
Kilka miesięcy temu resort udostępnił interaktywną makietę tej funkcji, gdzie można było zobaczyć interfejs czatbota oraz dostępne opcje w akcji. Od tego czasu naniesiono różne poprawki, które miały na celu udoskonalenie rozwiązania.
Dariusz Standerski nie ujawnił, kiedy Wirtualny Asystent zostanie wprowadzony do aplikacji mObywatel i w ten sposób stanie się dostępny dla wszystkich użytkowników. Z harmonogramu prac, który jest dostępny na stronach resortu, wynika, że funkcja znajduje się na etapie realizacji i to pozwala nam przypuszczać, że pojawi się jeszcze w tym roku. Konkretnych terminów na razie nie ma.
Wiceminister cyfryzacji przekazał też, że będzie kontynuowana współpraca z Konsorcjum HIVE, które jakiś czas temu uruchomiono na rzecz polskiej AI. Jego zadaniem jest rozwój polskich modeli językowych oraz wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. W ten sposób udało się rozwijać PLLuM (Polish Large Language Model), czyli rodzimy model językowy.