Europa

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:02) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:42)
Europa to przedostatni kontynent pod względem wielkości. Jego powierzchnia to około 10,5 mln km2. W całości jest zlokalizowana na półkuli północnej oraz na pograniczu wschodniej i zachodniej. Od północy Europa jest oblewana wodami Oceanu Arktycznego, natomiast od zachodu Oceanu Atlantyckiego.
Europa - najważniejsze informacje
Europa. /harvepino /123RF/PICSEL

Europa - najważniejsze informacje

Praktycznie cały kontynent znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. W północnej części jest on chłodny, natomiast na pozostałym obszarze ciepły. Półwyspy: Apeniński, Bałkański oraz Iberyjski znajdują się w strefie podzwrotnikowej. Z kolei na półwyspie Svalbard, w północno-zachodniej Rosji oraz północnej Islandii występuje klimat subpolarny.

Na obszarze Europy znajduje się wiele rzeki, a najdłuższą z nich jest Wołga. Zajmuje jednak dopiero 15. miejsce w światowych rankingach. Mniej więcej 66% powierzchni kontynentu należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego, natomiast około 16% do Oceanu Arktycznego. Największym zbiornikiem wewnątrzkontynentalnym jest Morze Kaspijskie, które znajduje się zarówno na obszarze Europy, jak i Azji. 

Szwecja, Norwegia oraz Finlandia to trzy państwa na świecie, które mają najwięcej wysp. Najstarszą republiką na świecie jest natomiast San Marino, czyli niewielka enklawa na terytorium Włoch. Za największe miasta na kontynencie uznaje się Stambuł, Moskwę oraz Paryż. Na terytorium Europy znajduje się wiele pasm górskich. Najwyższym szczytem jest Mont Blanc o wysokości 4 809 m n.p.m. 

Około 1% powierzchni kontynentu stanowi pokrywa lodowa, która znajduje się w wysokich górskich partiach oraz w północnej części Europy. Najwięcej lodowców znajduje się na Spitsbergenie. 

Stary Kontynent zamieszkuje wiele gatunków zwierząt

Największym lądowym ssakiem jest żubr, który zamieszkuje także tereny Polski. Warto wiedzieć, że jest on większy od bizona, który żyje w Ameryce Północnej. Z kolei jednym z najbardziej agresywnych drapieżników Europy jest rosomak. Na kontynencie, a dokładniej w południowych obszarach, występuje karakurt, czyli jadowity pająk, który jest bliskim krewnym gatunku czarna wdowa. Najbardziej niebezpiecznym wężem w Europie jest z kolei żmija nosoroga.

Stary Kontynent to obszar, którego pierwotna roślinność została najbardziej przekształcona w wyniku działalności człowieka. Dotyczy to głównie flory w Europie Środkowej i Zachodniej. Gatunki roślin, które występują na poszczególnych obszarach, zależą głównie od warunków, jakie w nich panują. Najwyższym drzewem kontynentu jest eukaliptus różnobarwny, który ma 72 m wysokości i rośnie się w Portugalii. 

Europa - Wiadomości

Europa - Wideo