Teleskop kosmiczny

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:41) Aktualizacja Piątek, 15 grudnia 2023 (15:32)
Teleskop kosmiczny to rodzaj obserwatorium astronomicznego, które umieszczane jest w przestrzeni kosmicznej w celu obserwacji gwiazd, planet, galaktyk i innych obiektów. Jego umieszczenie poza atmosferą Ziemi eliminuje zakłócenia powodowane przez ziemską atmosferę. Teleskopy kosmiczne są kluczowymi narzędziami w badaniu kosmosu, pozwalającym naukowcom na badanie zjawisk takich jak czarne dziury, formowanie się gwiazd czy ewolucja galaktyk.
Teleskop kosmiczny - najważniejsze informacje
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. /NASA /materiały prasowe

Teleskop kosmiczny - najważniejsze informacje

Teleskop kosmiczny to niezwykle zaawansowane techniczne urządzenie astronomiczne umieszczone w przestrzeni kosmicznej. Jest ono wyniesione na orbitę w celu obserwacji obiektów kosmicznych poza atmosferą Ziemi. Główną różnicą między teleskopem kosmicznym a teleskopem naziemnym jest jego lokalizacja. 

Teleskop kosmiczny pozwala badaczom uniknąć zakłóceń atmosferycznych i interferencji, które zniekształcają i ograniczają jakość obrazu astronomii naziemnej.

Na przestrzeni wielu lat teleskopy kosmiczne, takie jak Hubble'a czy Webba, przyniosły mnóstwo ważnych odkryć astronomicznych. Ponadto pozwoliły również prowadzić naziemne badania w różnych dziedzinach kosmologii i astronomii. 

Teleskopy kosmiczne pozwalają na obserwacje poza granicami możliwości teleskopów naziemnych i stanowią kluczowe narzędzia w badaniach kosmosu.

Obecnie najpopularniejszym ze wszystkich i zarazem także najnowszym jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – następca osławionego już Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, umieszczonego w przestrzeni kosmicznej w połowie 1990 roku. 

W przeciwieństwie do niego teleskop Webba służy do obserwacji w podczerwieni, w efekcie czego stanowi dopełnienie Hubble’a. Co ciekawe, model ten umożliwia prowadzenie obserwacji w nieco odmienny sposób ze względu na innowacyjne rozwiązania. Teleskop Jamesa Webba rozpoczął swoją misję pod koniec 2021 roku.

Teleskop kosmiczny - Wiadomości