Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca? W Polsce tylko na YouTube

Już dzisiaj (8 kwietnia) będziemy mogli zobaczyć wyjątkowe zjawisko, które powtarza się raz na kilka lat. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można podziwiać jedynie w Ameryce Północnej. Ale nic straconego. W Polsce niezwykłe zjawisko astronomiczne będzie można oglądać od godziny 19.00 na YouTube, między innymi na oficjalnym kanale NASA.

Na czym polega całkowite zaćmienie Słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko, które pojawia się gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. Dodatkowo im bliżej Ziemi znajduje się Księżyc przy danym zaćmieniu Słońca, tym większa jest jego tarcza. 

Jest wtedy w stanie zakryć Słońce całkowicie. Właśnie taki efekt będziemy mogli zobaczyć 8 kwietnia w Ameryce Północnej.

Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca rozpocznie się w poniedziałek na Oceanie Spokojnym w okolicach wysp Kiribati. Już o godzinie 12:00 czasu lokalnego będzie można je zobaczyć na terenie Meksyku. W Polsce będzie to godzina 20:00.

Reklama

Później, o godzinie 13:30 pojawi się nad Teksasem, a następnie nad kolejnymi stanami USA — Oklahomą, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianą, Ohio, Pensylwanią, Vermont i Maine. Potem zaćmienie będzie widoczne w Kanadzie. Skończy się nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego o godzinie 21.35 czasu polskiego.

Miłą niespodziankę będą mogli mieć mieszkańcy Islandii, Irlandii oraz części Hiszpanii. Zaraz przed zachodem Słońca będą mieli szansę na zobaczenie częściowej formy zaćmienia. Może być to jednak trudne.

Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca na żywo?

W poniedziałek 8 kwietnia całkowite zaćmienie Słońca będą mieli szansę obejrzeć mieszkańcy zachodniej półkuli, a dokładnie Meksyku, USA oraz Kanady. Z kolei częściowe zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć praktycznie w całej Ameryce Północnej, z wyjątkiem Alaski.

Mieszkańcy Polski również będą mogli zobaczyć zaćmienie, ale przez internet. Dzięki NASA na YouTube udostępniony zostanie streaming na żywo. Całkowite zaćmienie Słońca będziemy oglądać dzięki teleskopom z różnych lokalizacji, a cały spektakl będzie trwał trzy godziny.

Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca w Europie?

Mieszkańcy Europy na zaćmienie Słońca będą musieli poczekać jeszcze dwa lata. Dopiero 12 sierpnia 2026 roku widoczne będzie w naszej części kuli ziemskiej. Wtedy najlepszy widok będą mieli mieszkańcy Włoch, a dokładniej Sardynii i Sycylii. Tam pas cienia spowodowany przez Księżyc sprawi, że zaćmienie Słońca połączone będzie z pociemnieniem atmosfery w cieniu Ziemi

Zaćmienie częściowe będzie można oglądać na terenie prawie całej Europy — od Białorusi po Portugalię. Jedynie mieszkańcy Ukrainy, Grecji i Bułgarii nie będą mogli zobaczyć go z terenu swojego kraju.

Niecały rok później ponownie będziemy mieli szansę na obserwację zaćmienia Słońca z terenu Polski. Wystąpi ono 2 sierpnia 2027 roku i widoczne będzie w wąskim pasie biegnącym od wschodniego Atlantyku do Oceanu Indyjskiego. 

Swoje maksimum osiągnie nad Egiptem, a jego faza centralna potrwa 6 minut i 23 sekundy. Widoczne będzie praktycznie w całej Europie, Afryce Północnej i Zachodniej oraz na Bliskim Wschodzie.  

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zaćmienie Słońca | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy