Pełnia Księżyca w sierpniu przykryje noc spadających gwiazd i Perseidy
Pełnia Księżyca pomimo swojej częstotliwości wciąż robi ogromne wrażenie. Sierpniowa nie może być inna. Tym bardziej nie można przejść obok niej obojętnie, bo jej data w 2022 roku jest bardzo specyficzna. Czerwona Pełnia Księżyca w tym roku ma związek z maksimum Perseidów.
Kiedy i o której godzinie będzie Pełnia Księżyca? Zjawisko będzie widoczne na nocnym niebie 12 sierpnia. Tarcza Księżyca osiągnie pełen blask o godzinie 3:36.
W związku z tą datą mogą pojawić się problemy z oglądaniem Perseidów. Popularna, letnia noc spadających gwiazd przypada bowiem na noc z 12 na 13 sierpnia. Dojdzie więc do sytuacji, że pomimo kumulacji roju Perseidów, przez intensywny blask Księżyca, będą one słabo widoczne na niebie.
Sierpniowa pełnia posiada kilka innych nazw. Jedną z nich jest Pełnia Zielonej Kukurydzy. Nazwa ta wywodzi się od rdzennych Amerykanów. Zauważyli oni bowiem, że pełnia Księżyca w sierpniu jest zawsze wtedy, gdy kukurydza jest w pełnej fazie wzrostu, lecz nie jest gotowa do zbiorów.
Oprócz Pełni Zielonej Kukurydzy na sierpniową pełnię mówi się, że to Czerwona Pełnia, Zbożowa Pełnia lub Pełnia Księżyca Jesiotrów. Ostatnia nazwa pochodzi od tego, że w sierpniu w okresie pełni łatwiej jest łowić jesiotry.
Perseidy są kawałkami materii, która odpadła z komety Swifta-Tutte’a. Są najbardziej widocznym rojem meteorów w sezonie letnim. Tegoroczny zawiera w sobie kawałki komety, które odpadły z niej 30 lat temu. Widoczne są one na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia.
Największe natężenie następuje natomiast od 9 do 14 sierpnia. Co roku największy pokaz "spadających gwiazd" ma miejsce w okolicach 12-13 sierpnia. Tym razem jednak Księżyc nieco pokrzyżuje plany.