Polskie Linie Lotnicze LOT

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:38) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (14:42)
Polskie Linie Lotnicze LOT to narodowy przewoźnik lotniczy Polski. Oferuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Od 2003 roku przynależy także do sojuszu Star Alliance. Pasażerów gości m.in. na pokładach Boeingów (w tym największego Dreamlinera) oraz Embraerów.
Polskie Linie Lotnicze LOT - najważniejsze informacje
Boeing 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT. /Foto Olimpik/REPORTER /East News

Polskie Linie Lotnicze LOT - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1929

 • Kraj założenia:

  Polska

PLL LOT to polskie linie lotnicze. Powstały pod koniec 1928 roku w wyniku fuzji dwóch prywatnych linii lotniczych, Aerolot oraz Aero. Swoją działalność rozpoczęły 1 stycznia 1929 roku. Zaliczane są do jednych z najstarszych linii lotniczych działających na świecie. 

Spółka w ponad 69% należy do Skarbu Państwa, a w pozostałej części do Polskiej Grupy Lotniczej (PGL). PLL LOT przynależy do Star Alliance, największego sojuszu linii pasażerskich.

Początkowo flota samolotów składała się z 15 maszyn Junkers F 13 oraz 6 Fokkerów F.VIIa/1m. Pierwsze loty odbywały się na trasach krajowych i jednej międzynarodowej pomiędzy Katowice, Brno i Wiedeń. PLL LOT był pierwszą linią lotniczą działającą w Europie, której dostarczono Boeinga 787 Dreamliner.

W 2023 roku flota linii lotniczych składa się z takich samolotów jak:

Na jakich trasach lata PLL LOT?

PLL LOT to linie lotnicze świadczące usługi przewozu pasażerów na trasach krajowych oraz międzynarodowych. Obsługują łącznie 145 różnych tras, w tym 120 o charakterze rejsowym, 23 czarterowe oraz 2 trasy cargo. Główna baza oraz węzeł PLL LOT zlokalizowane są w Warszawie na lotnisku Chopina. Drugi węzeł znajduje się na lotnisku Balice (Kraków). Głównymi portami lotniczymi są lotniska:
 • Chopin,
 • Balice,
 • Pyrzowice,
 • Ławica,
 • Rębiechowo,
 • Starachowice,
 • Budapeszt na Węgrzech,
 • Tel Awiw w Izraelu.
PLL LOT świadczy przede wszystkim usługi mające na celu przewóz osób pomiędzy wybranymi destynacjami. Oprócz tego w usłudze linii lotniczych dostępne są specjalne loty cargo przystosowane są do przewożenia ładunku na wybranych trasach.

Przewoźnik pozwala na transport żywych zwierząt w lukach bagażowych jako cargo (na trasach krajowych i międzynarodowych). Odbywa się to zgodnie z wytycznymi IATA, Live Animals Regulations.

Jaki bagaż można mieć ze sobą w PLL LOT?

Bagaż podręczny musi mieścić się na półce nad głową pasażera lub pod poprzedzającym miejsce fotelem. Nie powinien on przekraczać 55 cm wysokości, 40 cm szerokości oraz 23 cm głębokości, a łączna suma wspomnianych wymiarów nie powinna być większa niż 118 cm. Maksymalna waga bagażu podręcznego wynosi 8 kg. W ramach bagażu podręcznego można zabrać na pokład także torebkę, plecak lub nerkę o wadze nieprzekraczającej 2 kg.

Jak wygląda podróż z dzieckiem do 2. roku życia?

PLL LOT, w pakiecie Economy Saver, przewiduje bagaż podręczny dla dzieci do 2. roku życia w standardowych wymiarach. Można zabrać także przedmiot osobisty np. plecak do 2 kg. Najmłodszym pasażerom przysługuje również torba przeznaczona na najpotrzebniejsze rzeczy: przybory higieniczne, jedzenie. W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia limit bagażowy naliczany jest zgodnie z normami przyjętymi dla osób dorosłych, niezależnie od wybranej klasy podróży.

Temat Polskie Linie Lotnicze LOT znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Polskie Linie Lotnicze LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT - Wiadomości

Polskie Linie Lotnicze LOT - Wideo