Telefon przyspieszy i znów będzie jak nowy. Wystarczy jedna zmiana

Z biegiem czasu każdy telefon traci swoją szybkość i mocno spowalnia. Często dzieje się tak z powodu nagromadzenia w jego pamięci zbędnych zdjęć, filmów oraz plików. Na szczęście są sprawdzone metody, które przywrócą mu pełną wydajność. Jak oczyścić pamięć telefonu z systemem Android i co zrobić, żeby uporządkować pamięć iPhone'a?

Wyczyść telefon ze śmieci

Każdy telefon zbiera śmieci, które z tygodnia na tydzień go spowalniają i nawet o tym nie wiesz. Wolne działanie systemu operacyjnego, dłuższy czas ładowania aplikacji - to najważniejsze objawy problemu. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu wyczyścić pamięć telefonu z niepotrzebnych plików i danych. Znowu zapewnisz mu płynne działanie.

Czyszczenie pamięci telefonu pozwala też na lepsze zarządzanie danymi i umożliwia łatwiejsze znalezienie potrzebnych plików i aplikacji. Ponadto niektóre pliki i aplikacje mogą działać w tle, co sprawia, że bateria w smartfonie rozładowuje się szybciej. 

Reklama

Jeśli masz takie problemy, musisz coś zrobić ze swoim telefonem. 

Czyszczenie pamięci telefonu z Androidem

Jak wyczyścić pamięć telefonu z Androidem? Można to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto odinstalować wszystkie aplikacje, z których nie korzystamy. Można to zrobić przytrzymując ikonę aplikacji i po pojawieniu się krzyżyka przy ikonce, nacisnąć go. Można też wejść do ustawień telefonu, wybrać opcję Aplikacje lub Zarządzanie aplikacjami, a następnie usunąć te, których nie chcemy już w telefonie.

Co jeszcze możesz zrobić? Każdy telefon tymczasowo przechowuje dane w plikach pamięci podręcznej (tzw. cache). To pozwala na szybsze włączenie aplikacji i płynne działanie programu. Często jednak pamięć podręczna zajmuje zbyt dużo miejsca i to może być najczęstsza przyczyna problemów z wolnym Androidem.

Dlatego właśnie warto od czasu do czasu wyczyścić pamięć podręczną telefonu i usprawnić działanie telefonu: 

  • Wybierz Ustawienia
  • Wybierz Pamięć lub Aplikacje;
  • Wejdź do aplikacji, której pamięć podręczną chcesz usunąć;
  • Wybierz Wyczyść pamięć podręczną.

Jeśli pamięć telefonu wciąż jest zapełniona, możesz przenieść niektóre pliki do chmury. Warto w takim przypadku skorzystać z aplikacji Zdjęcia Google, która wykonuje kopie multimediów. Dodatkowo przesłana galeria dostępna będzie z każdego urządzenia, na którym użytkownik zaloguje się na swoje konto Google.

Jak wyczyścić pamięć iPhone’a?

Czyszczenie pamięci w iPhone także możesz rozpocząć od odinstalowania zbędnych aplikacji. W tym celu na ekranie głównym znajdź aplikację, którą chcesz usunąć. Przytrzymaj jej ikonkę, a następnie kliknij "X" w lewym górnym rogu i potwierdź usunięcie aplikacji.

Tak jak w przypadku Androida, także w iPhone'ach problemem może być zapełniona pamięć podręczna. Wejdź do ustawień iPhone’a, wybierz sekcję General i iPhone Storage. Tam znajdziesz listę zainstalowanych aplikacji. Możesz również przewinąć w dół, aby znaleźć sekcję Documents & Data, a następnie wybrać Delete App lub Offload App, aby usunąć zbędne dane aplikacji.

Aby zwolnić miejsce w pamięci iPhone’a, warto skorzystać z iCloud. W ustawieniach iPhone'a wybierz swoje konto iCloud, a następnie kliknij Zdjęcia iCloud i iCloud Drive. Dzięki temu możesz przenieść pliki, zdjęcia i filmy do chmury, aby zwolnić miejsce w pamięci urządzenia Apple.

Aplikacje, które wyczyszczą ze śmieci twój telefon

Powyższe sposoby nie pomogły? Skorzystaj z aplikacji do czyszczenia telefonu, które pomogą w zwolnieniu miejsca i optymalizacji urządzenia. Najpopularniejsze to:

  • CCleaner - czyści pamięć podręczną aplikacji, usuwa niepotrzebne pliki, zarządza aplikacjami oraz monitoruje zużycie baterii i pamięci urządzenia;
  • Clean Master - pozwala na wyczyszczenie pamięci podręcznej, usuwa nieużywane pliki, zarządza aplikacjami, optymalizuje baterię telefonu i chroni prywatność użytkownika;
  • Avast Cleanup - aplikacja dostępna na Androida i iOS pomaga w optymalizacji telefonu. Oferuje funkcje czyszczenia pamięci, usuwa niepotrzebne pliki, optymalizuje baterię, zarządza aplikacjami i monitoruje zużycie pamięci;
  • Phone Cleaner - aplikacja dostępna na Androida, która czyści pamięć, usuwa nieużywane pliki, zarządza aplikacjami, optymalizuje baterię i monitoruje zużycie pamięci;
  • iMyFone Umate - aplikacja dedykowana użytkownikom iPhone'ów. Czyści pamięć urządzenia, usuwa niepotrzebne pliki, czyści pamięć podręczną, zarządza aplikacjami i usuwa prywatne dane w sposób trwały.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | telefon | pamięć | Android | Apple | Google | iPhone | Zdjęcia Google | iOS | iCloud
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy