W stronę Ziemi leci wielka asteroida. Będzie trzy razy bliżej niż Księżyc
Nowoodkryta asteroida leci w kierunku Ziemi. Obiekt jest spory, bo ma wielkość domu i w trakcie przelotu znajdzie się znacznie bliżej naszej planety niż Księżyc. Asteroida 2025 KF porusza się z prędkością ponad 40 tys. km/h. Najbliżej Ziemi obiekt znajdzie się w godzinach wieczornych czasu w Polsce.

Asteroida 2025 KF została odkryta dopiero w tym miesiącu. Kosmiczna skała jest spora, bo ma wielkość domu i obecnie leci rozpędzona w kierunku Ziemi. Obiekt znajdzie się naprawdę blisko naszej planety. Odległość w trakcie przelotu będzie znacznie mniejsza względem dystansu do Księżyca.
Asteroida 2025 KF minie Ziemię o godzinie 19:30 czasu w Polsce
Kosmiczna skała porusza się z dużą prędkością. Specjaliści z NASA oszacowali, że obiekt jest rozpędzony do 41650 km/h. Amerykańska agencja twierdzi, że asteroida 2025 KF osiągnie najbliższy punkt względem Ziemi w okolicy godziny 19:30 czasu w Polsce. Czy stanowi zagrożenie?
Punkt kulminacyjny w trakcie przelotu asteroidy 2025 KF względem Ziemi znajdzie się w odległości 115 tys. kilometrów od naszej planety. Dla porównania średni dystans do Księżyca to 384,4 tys. kilometrów. To oznacza, że kosmiczna skała wieczorem znajdzie się ponad trzy razy bliżej od naturalnego satelity naszego globu.
Nie ma jednak powodów do obaw. Kosmiczna skała nie znajdzie się na tyle blisko, aby weszła w atmosferę Ziemi i następnie spadła na powierzchnię. Rozmiary obiektu są też na tyle niewielkie, że z dużym prawdopodobieństwem uległby on całkowitemu spaleniu.
Asteroida nie uderzy również w Księżyc
NASA wyjaśnia także, że nie ma obaw o to, że asteroida mogłaby uderzyć w Księżyc. Obiekt minie Srebrny Glob w odległości 226666 kilometrów od jego powierzchni. Będzie więc jeszcze dalej niż względem Ziemi.
Warto dodać, że kosmiczna skała została odkryta w ciągu ostatnich dni. 2025 KF namierzyli astronomowie z projektu MAP na pustyni Atakama w dniu 19 maja. Jej wielkość oszacowano na około 10-32 metry.
NASA nie sklasyfikowała asteroidy 2025 KF w ramach obiektów zagrażających Ziemi. Pod względem dystansu przelotu w pobliżu planety tak by było, ale rozmiary skały są na tyle niewielkie, że nie stwarza ona zagrożenia.
NASA sklasyfikowała prawie 40 tys. asteroid pobliskich Ziemi
Ziemię co chwilę mijają w większej lub mniejszej odległości różne asteroidy. NASA zaczęła je klasyfikować latem 1998 r. Do tej pory znaleziono prawie 40 tys. tego typu kosmicznych skał. Jednak tylko około 4,7 tys. z nich sklasyfikowano jako potencjalnie niebezpieczne.
Na szczęście w tym przypadku też nie ma powodów do obaw. Specjaliści z ośrodka NASA zajmujący się śledzeniem asteroid uważają, że istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, aby którykolwiek z tych obiektów wywołał na Ziemi większe szkody w ciągu najbliższego stulecia.
Co nie zmienia faktu, że ludzkość szuka sposobów na ochronę planety przed tego typu kataklizmem. NASA kilka lat temu przeprowadziła misję DART, której celem była zmiana trajektorii asteroidy. Skutki uderzenia będą badane przez statek agencji ESA o nazwie HERA, który już tam zmierza.