Reklama

Im dłużej, tym wcale nie lepiej

Chcesz wiedzieć, jak twoje małżeństwo będzie wyglądało za kilkadziesiąt lat? Przyjrzyj się mu już dzisiaj.

Ta dość oczywista rada znalazła kolejne potwierdzenie w opublikowanych właśnie wynikach badań naukowców z uniwersytetów stanowych Ohio i Florydy. Okazuje się, że małżeństwa przez całe życie kłócą się mniej więcej tak samo często jak na początku.

Skłonność do sporów raczej nie maleje

Jak pisze na swych stronach internetowych czasopismo "Journal of Family Issues", z badań wynika, że jeśli młodzi małżonkowie kłócą się rzadko, prawdopodobnie tak im już pozostanie. Jeśli zaś na początku związku kłócą się często, z wiekiem skłonność do sporów raczej im nie minie.

Kompromis to podstawa sukcesu

Te wnioski to owoc badań trwających aż 20 lat, w których uczestniczyło blisko tysiąc małżeństw. W tym czasie co pięć lat żony i mężowie odpowiadali na szereg pytań ankietowych, dotyczących między innymi poziomu zadowolenia w związku, częstotliwości konfliktów i sposobu ich rozwiązywania.

Reklama

Analiza tych odpowiedzi pokazała, że doświadczenie i staż małżeński obniżają konfliktowość co najwyżej bardzo nieznacznie. Potwierdziła też, że dla trwałości małżeństwa ważny jest nie tyle brak konfliktów, ile umiejętność dochodzenia do kompromisu.

Grzegorz Jasińsk

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | kłótnia małżeństwa | partnerstwo | kłótnia | związek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy