Sztuczna inteligencja

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:34) Aktualizacja Czwartek, 7 grudnia 2023 (12:46)
Sztuczna inteligencja (AI) to gałąź informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. Obejmuje to zadania takie jak rozumienie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy, uczenie się, planowanie i rozwiązywanie problemów.
Sztuczna inteligencja - najważniejsze informacje
Czy swoją pracę będziemy musieli oddać sztucznej inteligencji? /123RF/PICSEL

Sztuczna inteligencja - najważniejsze informacje

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna Inteligencja SI – AI Artificial Intelligence – to zespół różnych programów, modeli oraz kompletnych urządzeń, przejawiających „zachowania”, które w pewnym stopniu można uznać za inteligentne. Niestety takie są jedynie z pozoru. Uczenie maszynowe tak naprawdę wykorzystuje naukę, dostępne dane oraz różne matematyczne obliczenia. Nie ma świadomości istnienia, nie ma emocji, dlatego przekazuje niezwykle precyzyjnie wszelkie suche fakty na podstawie wielu analiz – czy to w postaci obrazów, czy tekstów. 

Obecnie świat sztucznej inteligencji obraca się wokół OpenAI, a w zasadzie ChatGPT – aplikacji, która generuje treści poprzez zadanie pytań (promptów) przez użytkownika. Program udziela odpowiedzi na podstawie analizowanych przez wiele lat stron internetowych, dlatego cechuje się sporym ryzykiem błędu. Nie potrafi przeanalizować swojej wypowiedzi pod kątem jej logicznej spójności. Coraz mocniej w świat sztucznej inteligencji wchodzi Google z Bardem i Gemini.  

Równie interesujące są także aplikacje do tworzenia obrazów, a nawet muzyki.

Dlaczego sztuczna inteligencja jest obiektem krytyki?

Systemy sztucznej inteligencji nie mają świadomości i nie „myślą”. Kopiują jedynie pewne dane, wykorzystując w dużym stopniu twórczość artystów. Z tego też powodu wielu z nich uznaje AI za skok na ludzką niezależność i artyzm. Kontrowersje wokół SI dotyczą również praw autorskich do chronionych utworów, które są wykorzystywane przez wszystkie modele AI.

Czy AI jest etyczne?

Spór pomiędzy wielbicielami a przeciwnikami sztucznej inteligencji sprowadza się do etyki. SI jest krokiem w przyszłość, lecz dla niektórych formą pozbycia się ludzkiego czynnika z sieci, medycyny, aktorstwa czy muzyki i gier komputerowych.

Kiedy po raz pierwszy użyto terminu AI?

Termin AI – Artificial Intelligence – został użyty po raz pierwszy podczas konferencji prasowej w 1956 roku w Dartmouth College. To spotkanie stało się początkiem nowej ery – ery sztucznej inteligencji znanej nam obecnie.

Temat Sztuczna inteligencja znajdziesz również w serwisie:

Sztuczna inteligencja - Wiadomości

Sztuczna inteligencja - Wideo