Android czy iOS - co warto wybrać? Poznaj wady i zalety
Obecnie na rynku telefonów znajdziemy dwa wiodące systemy operacyjne - Android i iOS, czyli ten od Google i Apple. Jaki smartfon warto wybrać? Nie jest to prosta decyzja, dlatego rzucimy okiem na wady i zalety obydwu systemów.
Spis treści:
Android kontra iOS. Ostateczny pojedynek
Użytkownicy wybierający nowy smartfon często zastanawiają się nie tylko nad zmianą producenta, ale i całego systemu operacyjnego. Dziś mamy dwie opcje. Albo decydujemy się na środowisko Androida i wybieramy spośród dostępnych modeli (np. Samsung, Xiaomi etc.), albo wybieramy iOS, czyli telefony iPhone od Apple.
Nie jest to prosta decyzja, a oba systemy bardzo się od siebie różnią. Przed decyzją należy zatem uzbroić się w odpowiednią wiedzę na temat ich funkcji, ograniczeń, możliwości i cech. Nasze porównanie przyjmie formę pojedynku.
Ekosystem, czyli wszystko na raz
Jeżeli wszyscy kopiują twoje rozwiązanie to znaczy, że jest naprawdę dobre. A tak się składa, że stworzenie ekosystemu urządzeń najlepiej wyszło Apple. Firma wykreowała środowisko użytkownika, w którym wszystko po prostu świetnie spina się w jedną całość. Jeżeli mamy iPhona z iOS, korzystanie z iPada, Maka czy innych akcesoriów będzie czystą przyjemnością. To po prostu działa, a przesył plików, informacji czy koegzystowanie przygotowano niemal idealnie.
Podobne rozwiązania na Androidzie oferują inni producenci, świetnie radzi sobie Samsung, ale... To nie jest to. W przypadku Apple wszystko załatwimy za sprawą Apple ID, aplikacje wystarczy kupić tylko raz, a będą działać na innych urządzeniach, do tego mowa o dość zamkniętym systemie, co gwarantuje bezpieczeństwo naszym plikom i danym. Wejście do świata iOS otwiera nam bramy do genialnie wykreowanego ekosystemu i to ogromna zaleta urządzeń od Apple.
Dostępność aplikacji
Zarówno AppStore, jak i Google Play posiadają miliony aplikacji czekających na pobranie. Są programy, które znajdziemy tylko na iOS - z drugiej strony Android na pewno ma sporo alternatyw. Co więcej, system od Google często otrzymuje niektóre aplikacji szybciej, niż pojawiają się one na iOS. To jednak nie koniec zalet otwartego Androida. Na tym systemie bez przeszkód zainstalujemy aplikacje pobrane z innych źródeł, choćby ze sklepu Huawei czy od innych dostawców.
System iOS jest bardziej zamknięty, co z jednej strony daje nam bezpieczeństwo, z drugiej czasami możemy poczuć się ograniczeni. Dla zaawansowanych użytkowników ceniących sobie wolność w tym wypadku wygra Android.
Dostępne telefony - Android na każdą kieszeń
Nie tak dawno przygotowałem tekst o telefonach z Androidem do 500 zł - każdy nowy, prosto ze sklepu. Takie zestawienie w przypadku iOS jest niemożliwe, bo jedynymi telefonami z tym systemem są te od Apple. A nie sposób znaleźć wśród nich naprawdę budżetowych modeli. Nawet nowy, relatywnie tani iPhone 16 w podstawowej wersji to koszt 3999 złotych.
To oznacza, że decydując się na telefon z Androidem, możemy wydać na niego niemal dowolną sumę - od 500 złotych do nawet kilkunastu tysięcy. System ten jest bardziej powszechny i pozwala lepiej dobrać urządzenie do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli nasz budżet wynosi mniej niż kilka tysięcy złotych, to Android jest też po prostu koniecznością. No chyba, że zadowolimy się używanym iPhone'em. Te otrzymują przecież wieloletnie wsparcie...
Wiele lat aktualizacji i zabezpieczeń
A skoro o wsparciu mowa, to pora rzucić okiem na kwestię aktualizacji. Ponownie jak w przypadku ekosystemu, Apple wyznaczyło standard długoletniego wspierania swoich urządzeń. Dość powiedziec, że najnowszy iOS 18 jest dostępny również dla telefonów Apple z 2018 roku - czyli 6 lat po ich rynkowym debiucie. A mowa o pełnej aktualizacji, w skład której wchodzą nie tylko łatki zabezpieczeń, lecz również nowe funkcje i usprawnienia systemu.
Z Androidem bywa... różnie. Tak naprawdę wsparcie naszego urządzenia zależy od jego klasy. Topowy flagowiec Samsunga otrzyma kilka lat łatek, Google gwarantuje 7-letnie wsparcie Pixeli. Jeżeli jednak kupimy tanie urządzenie, to możemy liczyć na mask 1-2 lata aktualizacji. W tym wypadku cena definiuje wszystko, jednak to w przypadku iOS mamy gwarancję otrzymania usługi premium - bo i cena wcale nie niska.
Lubisz technologie? Ten system jest dla Ciebie
Kolejny czynnik jest może niezbyt obiektywny, ale na pewno istotny dla części osób. Chodzi o ogóle zafascynowanie technologiami i gadżetami. Lubimy przecież nowości. Zwłaszcza w czasach, w których telefonu są do siebie dość podobne. Jeżeli chcemy się wyróżniać, zasmakować prawdziwych nowinek (również typowo sprzętowych), to idealnym wyborem będzie... Android. No spójrzcie sami na te składaki:
Póki co, Apple nie zdecydowało się na swój składany smartfon z iOS - ani flip, ani też fold. W tym czasie Android zagościł na składanych urządzeniach przynajmniej kilku producentów. Jest Samsung, Oppo, Google Pixel, Honor i nie tylko. Wybór jest sporo, a taki smartfon to prawdziwa perełka w kolekcji gadżeciarza. Dodajmy też tegoroczne nowości Samsunga, czyli Galaxy AI - zestaw naprawdę ciekawych i dobrze zaprojektowanych funkcji, które są już inspiracją dla kolejnych firm. Naprawdę dzieje się sporo. Android to dynamiczne środowisko wielu twórców, dlatego gdy akurat jeden nie ma nic ciekawego w planach, konkurencja na pewno wypuści coś ciekawego.
Warto też pamiętać o personalizacji. Na Androidzie znajdziemy wiele launcherów, które pozwolą odmienić wizerunek naszego telefonu. Również i producenci dodają swoje nakładki systemowe. Całość możemy personalizować. Takie funkcje, jak dowolne układanie ikon w przypadku iOS wciąż stanowią nowość...
Bezpieczeństwo i ochrona danych
W obecnych czasach coraz więcej osób przykłada większą uwagę do bezpieczeństwa w sieci. To jest również istotne podczas korzystania ze smartfonów. I tak oto Google lubi zbierać dane o użytkowniku, bo ma przecież swoją wyszukiwarkę i przeglądarkę - a informacja jest cenna w dobie reklamodawców. Apple nie zyskuje na dokładnych informacjach na nasz temat. Dlatego też iOS jawi się jako system bardziej prywatny i odporny na pobieranie wielu danych na nasz temat.
To nie tak, że Android śledzi nas na potęgę - zabezpieczenia systemu w ostatnich latach mocno się rozwinęły, a my możemy czuć się bezpiecznie. Nadal jednak system od Google jest bardziej narażony na różnego rodzaju ataki, choćby ze strony niebezpiecznych aplikacji. W tym wypadku iOS jest bardziej hermetyczny, a co za tym idzie bezpieczniejszy.
Co lepiej wybrać?
Na koniec najważniejsze - wybór systemu pozostaje kwestią subiektywną i nie da się ot tak obiektywnie stwierdzić, który z nich jest lepszy. Chcąc kupić nowe, ale tanie urządzenie na pewno wybierzemy Androida. Zakup nowoczesnego flagowca, wypakowanego nowinkami również może zaprowadzić nas do systemu Google, choć wtedy na scenie pojawia się również iOS. System o wiele bardziej hermetyczny, zapewniający inne doświadczenie użytkownika.
Nie ma dobrej odpowiedzi - ale na pewno warto sprawdzić obie opcje, aby na własnej skórze przekonać się o cechach oprogramowania Apple i Google.