OZE

Środa, 22 listopada 2023 (13:05) Aktualizacja Wtorek, 30 stycznia 2024 (14:47)
Odnawialne źródła energii stanowią istotny element walki ze zmianami klimatu. Są alternatywą dla kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, które to przyczyniają się do emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, zanieczyszczania środowiska oraz wyczerpywania ich zasobów. Odnawialne źródła energii bazują na zasobach odnawialnych, które nie ulegają wyczerpaniu i nie wpływają negatywnie na środowisko.
OZE - najważniejsze informacje
Odnawialne źródła energii w najbliższych latach mają zastąpić paliwa kopalne. /123RF/PICSEL

OZE - najważniejsze informacje

Odnawialnymi źródłami energii są:
 • energia słoneczna, w której do produkcji prądu wykorzystuje się promieniowanie słoneczne,
 • energia wiatrowa, w której siła wiatru zamieniana jest w energię elektryczną,
 • energia wodna (rzeki, pływy i fale morskie), gdzie do wytwarzania prądu elektrycznego wykorzystuje się energię przepływającej wody,
 • energia geotermalna, gdzie energia cieplna i elektryczna generowana jest poprzez wykorzystanie ciepła płynącego z wnętrza Ziemi,
 • energia jądrowa, gdzie energia wydzielana jest podczas przemian jądrowych,
 • biomasa, w której energię pozyskuje się z organicznych materiałów, takich jak: drewno, odpady rolnicze czy biogaz.
Natomiast przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii są źródła nieodnawialne, czyli takie, których zasoby odbudowują się bardzo powoli, bądź wcale, mianowicie: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i uran pozyskiwany z kopalin. 
 
Odnawialne źródła energii odgrywają coraz większą rolę w przyszłości energetyki. Skutecznie pomagają w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla, a także chronią środowisko.

Krytycy argumentują, że energia z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą znaczące wydatki finansowe, naraża użytkowników na niestabilności w produkcji energii, generowanie dodatkowych obciążeń środowiska, a ponadto cechuje się niepewnym wpływem na zmniejszenie zużycia surowców kopalnych.

Gdzie jest największa elektrownia słoneczna? 

W USA zbudowano największą na świecie elektrownię słoneczną, która dostarcza 2,2 gigawata energii. Ilość wyprodukowanego prądu wystarcza do zasilenia miliona gospodarstw.

W Egipcie od 1913 roku funkcjonuje z kolei najstarsza na świecie elektrownia słoneczna.

Energia słoneczna stanowi najbardziej hojne źródło energii odnawialnej. W ciągu godziny słońce dostarcza ziemi taką ilość energii, z której ludzkość mogłaby korzystać przez cały rok.

Jaka jest największa turbina wiatrowa?

Najwyższa turbina wiatrowa na świecie mierzy 260 metrów wysokości i jest w stanie wytworzyć, aż 9 MW energii z wiatru.
 
W 1879 roku powstała pierwsza elektrownia wodna, natomiast w 1891 roku zbudowano pierwszą turbinę wiatrową. 

Energia geotermalna to główne źródło na Islandii

Islandia, ze względu na posiadane liczne źródła geotermalne jest krajem, w którym 90% budynków ogrzewanych jest za pomocą energii geotermalnej. 

Co z biogazem?

Biogaz, który wytwarzany jest z odpadów rolniczych nie tylko dostarcza energię, ale i stanowi organiczny nawóz, który naturalne wzbogaca glebę, a przy tym wspiera zrównoważone rolnictwo.

Temat OZE znajdziesz również w serwisie:

OZE - Wiadomości

OZE - Wideo

 • Szkocja. Transformacja energetyczna

  Czwartek, 28 października 2021 (11:35)
  Szkockie Szetlandy stają się miejscem innowacji energetycznych. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł budowy podwodnych turbin, dostarczających energię m.in. do ładowania samochodów. Wyspy...