Toksyny w materacach dziecięcych. Co warto wiedzieć?
Badania pokazują, że materace i pościel dla dzieci mogą emitować szkodliwe chemikalia zakłócające rozwój. Naukowcy wykryli niepokojące poziomy ftalanów i środków zmniejszających palność w powietrzu dziecięcych sypialni. Eksperci doradzają unikanie jaskrawych kolorów i dbanie o czystość oraz wentylację pomieszczeń.

Nowe badania ujawniają, że materace i pościel dla dzieci i niemowląt wydzielają szkodliwe substancje chemiczne i środki zmniejszające palność, powodujące zaburzenia rozwojowe i hormonalne.
Toksyny w pokojach dzieci
- Dokonaliśmy pomiarów stężenia substancji chemicznych w powietrzu w sypialniach 25 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat i odkryliśmy niepokojące poziomy ponad dwudziestu ftalanów, środków zmniejszających palność i filtrów UV - powiedziała Miriam Diamond, starsza autorka badania.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology potwierdza, że najwyższe stężenie substancji chemicznych stwierdzono w pobliżu łóżek dzieci.
W towarzyszącym badaniu, które przeprowadzono, aby dokładniej zgłębić ten temat, przetestowano 16 nowych materaców dziecięcych, które, jak się okazało, były głównym źródłem szkodliwych środków, a kiedy zespół przeprowadził symulację spania dziecka, odkryto, że ciepło i ciężar osoby śpiącej mogą zwiększać wydzielanie się substancji toksycznych.
Chociaż nie wymieniono żadnej marki materaców z nazwy, badacze oznajmili, że były to znane, tańsze produkty, dostępne w sklepach. Zakupiono je w Kanadzie, jednak zawierały materiały ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku.
- Dlatego wyniki prawdopodobnie będą dotyczyć materaców zakupionych w całej Ameryce Północnej - powiedziała Diamond.
- Testowane materace emitowały toksyczne substancje chemiczne niezależnie od ceny, materiałów czy kraju pochodzenia. A niektóre zawierały dodatki przekraczające dopuszczalne limity - napisała w mailu Jane Houlihan, dyrektor ds. badań w Healthy Babies, Bright Futures.
Jak do tego odnoszą się producenci materaców?
- Stosowanie chemikaliów zmniejszających palność może być krytyczne w sytuacjach, w których przypadkowa iskra lub zwarcie przewodu zamienia się w płomień - wyjaśnił Tom Flanagin, dyrektor ds. komunikacji produktowej Amerykańskiej Rady Chemii, która reprezentuje amerykański przemysł chemiczny, tworzyw sztucznych i chloru.
- Chociaż będziemy potrzebować czasu, aby szczegółowo przeanalizować badanie, sama obecność chemikaliów nie jest wskaźnikiem ryzyka lub negatywnego wpływu. Obecnie wszelkie chemikalia wprowadzane lub importowane do USA muszą przejść rygorystyczne procesy przeglądu i zatwierdzania przez agencje federalne, takie jak EPA i FDA - dodał.
Nie tylko materace mają w sobie niebezpieczne substancje chemiczne
W setkach produktów konsumenckich znajdują się ftalany, znane z zakłócania działania układu hormonalnego. Może przez nie dojść do przedwczesnego dojrzewania, problemów rozrodczych i defektów narządów płciowych, a także innych problemów, jak wskazał National Institute of Environmental Health Sciences.
- Nasze badania wykazały wysoki poziom ftalanów, których stosowanie w zabawkach jest zabronione, ale nie w materacach - powiedziała Diamond.
Badania powiązały ftalany z otyłością u dzieci, astmą, problemami z układem krążenia, przedwczesnymi zgonami i rakiem.
Środki zmniejszające palność zmniejszają również IQ
Polibromowane etery difenylowe (PBDE) to jeden z dobrze przebadanych rodzajów środków zmniejszających palność, który jednocześnie jest "największym czynnikiem przyczyniającym się do niepełnosprawności intelektualnej" u dzieci i, według badania ze stycznia 2020 roku, spowodował on całkowitą utratę "162 milionów punktów IQ i ponad 738 000 przypadków niepełnosprawności intelektualnej" w latach 2001-2016.
- Niepokojące jest to, że te substancje chemiczne nadal znajdują się w materacach dziecięcych, mimo że wiemy, że nie mają udowodnionych korzyści w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i nie są potrzebne do spełnienia norm palności - powiedziała współautorka badania Arlene Blum.
Co mogą zrobić rodzice, aby chronić swoje dzieci?
Jeśli to możliwe, warto wybierać elementy materaca i prześcieradła w neutralnych kolorach, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będą zawierały filtry UV, które mają chronić przed blaknięciem.
- Rodzice kochają te jaskrawe, kolorowe prześcieradła, zasłony okienne, zabawki i pościel i uważają, że stymulują one ich dziecko - tłumaczyła Diamond. - Ale filtry UV są dodawane, aby spowolnić blaknięcie tych barw. Więc niestety, zdecydowanie wybrałabym neutralne kolory.
Należy często prać pościel i piżamy, ponieważ działają one jak bariera ochronna, pochłaniając część zanieczyszczeń. Trzeba również dbać o wietrzenie i odkurzanie pokoju, a także ograniczyć ilość dodatkowych przedmiotów w łóżeczku.