Archeolodzy odkryli skarb z czasów biblijnych. Złoty pierścionek sprzed 2300 lat
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w Mieście Dawida w Jerozolimie. W trakcie wykopalisk znaleźli złoty pierścień z czerwonym kamieniem szlachetnym. Skarb z czasów biblijnych ma około 2300 lat i ujawnia nowe szczegóły o życiu ludzi w starożytności. Artefakt zachował się w wyjątkowo dobrym stanie. To nie pierwsze takie znalezisko wykonane ze złota w tym rejonie. Jako elementy układanki tworzą one obraz starożytnej mody i kultury.

Spis treści:
Skarb archeologii biblijnej w Mieście Dawida w Jerozolimie
Miasto Dawida to dziś ważne stanowisko archeologiczne w Jerozolimie. W starożytności znajdowało się tam najpewniej centrum miasta. Nazwa pochodzi od słynnego króla Dawida, który miał założyć tam osadę 3000 lat temu. To ważne miejsce z punktu widzenia archeologii biblijnej i jedno z najintensywniej badanych stanowisk archeologicznych na świecie.
W trakcie obecnego sezonu wykopalisk archeolodzy z Israel Antiquities Authority (IAA) natknęli się na artefakt z tzw. okresu Drugiej Świątyni (516 r. p.n.e - 70 r. n.e). Jest to złoty pierścień z czerwonym kamieniem szlachetnym, prawdopodobnie granatem. Pierścionek pochodzi sprzed 2300 lat, a jego niewielki rozmiar wskazuje, że należał do młodej osoby - prawdopodobnie dorastającej dziewczyny lub chłopaka.
"Ta odkryta teraz biżuteria została prawdopodobnie pochowana wtedy w kontekście dobrze znanej praktyki z tego okresu, która symbolizuje przejście z dzieciństwa w dorosłość" - piszą odkrywcy w komunikacie prasowym. Zaginiony skarb ukazał się archeologom podczas przesiewania ziemi przez sito w pobliżu miejsca wykopalisk.
Złoty pierścień sprzed 2300 lat zachował się w świetnym stanie
Artefakt zachował się w tak dobrym stanie, że badacze początkowo myśleli, że to współczesny obiekt, który zgubił któryś z pracowników. Gdy jednak zaczęto go badać, od razu stało się jasne, że pochodzi ze starożytności. Przypominał on także drugi złoty pierścionek wykopany na tym samym stanowisku archeologicznym w ciągu ostatniego roku. Obiekty dołączyły do zbioru biżuterii ze wczesnej epoki hellenistycznej, odkrytych w tym miejscu.
"Pierścionek jest bardzo mały. Zmieściłby się na małym palcu kobiety lub na palcu młodej dziewczyny albo chłopca. Dr. Marion Zindel mówi, że pierścionek został wykonany poprzez kucie cienkich, wstępnie ciętych płatków złota na metalowej podstawie pierścienia. Stylistycznie reprezentuje on typową modę z okresów perskiego i wczesnego hellenistycznego, datowanych od końca IV do początku III wieku p.n.e. i dalej. W tym okresie ludzie zaczęli preferować złoto z osadzonymi kamieniami bardziej niż dekorowane złoto" - wyjaśniają Yiftah Shalev i Riki Zalut Har-tov z dyrekcji wykopalisk IAA.
Wykopalisku w Parku Narodowym Murów Jerozolimy pochodzi z epoki greckiej i jest datowane na okres od końca III do początku II wieku p.n.e. Na miejscu znaleziono także inne artefakty z okresu Drugiej Świątyni, który zakończył się zniszczeniem świątyni przez Rzymian. Pod gruzami odkryto m.in. kolczyki z brązu, złoty kolczyk z wizerunkiem rogatego zwierzęcia czy zdobiony złoty koralik. Już zatem wtedy ludzie niczym sroki kochali świecidełka.
Odkrycie w Jerozolimie mówi nam o dawnych rytuałach i modzie
Złoty pierścień z czerwonym kamieniem pochodzi z ziemi z fundamentów dużego budynku, w którym mogła żyć bogata rodzina. Dość powszechne występowanie takich cennych artefaktów może świadczyć o ówczesnej modzie, a także o rytuałach związanych z wkraczaniem w dorosłość oraz pochówkiem zmarłych. Najpewniej taką biżuterią obdarowywano młode osoby w tym swoistym rytuale przejścia, gdy człowiek przestaje być traktowany jak dziecko i zaczyna być uznawany za dorosłego. Ten symbol dorosłości mógł towarzyszyć mieszkańcom Jerozolimy przez całe życie i spocząć wraz z nimi w grobie.
"Biżuteria, która łączy złoto z kamieniami szlachetnymi w jaskrawych kolorach, takimi jak granat, jest dobrze znana z tego okresu [historii Jerozolimy], w którym moda znalazła się pod wpływem krajów wschodnich, takich jak Indie i Persja. Te wpływy modowe były możliwe dzięki podbojom Aleksandra Wielkiego i stanowiły konsekwencję otwarcia kanałów handlowych w tych regionach" - oświadczyli badacze.
"Odkrycie złotych pierścieni z czasów Drugiej Świątyni w Mieście Dawida to namacalny dowód bogactwa, piękna i znaczenia Jerozolimy nawet tysiące lat temu" - skomentował Eli Escusido, dyrektor IAA.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zobacz również:
- Odnaleziono dowody starożytnej kampanii wojskowej. Opisano ją w Biblii
- Niezwykłe odkrycie. Ogromna fosa, która „chroniła biblijnych królów”
- Historyk twierdzi, że odnalazł miejsca, o których wspomina Biblia
- Obłęd jerozolimski. Psychiczna przypadłość dopada odwiedzających stolicę Izraela
- Odkryli potężną konstrukcję w Izraelu. To enigma antyku