Odkrycie podczas remontu domu. Tajny tunel z czasów I wojny światowej?
Podczas remontu zabytkowego domu w belgijskim Tielt odsłonięto tajemnicze przejście, które prowadzi do tunelu. Podczas I wojny światowej budynek ten zarekwirowała armia niemiecka na swoją siedzibę, miał on ważne znaczenie militarno-strategiczne. Odkrycie powiązano więc z wydarzeniami z tamtego okresu.

Odkrycie podczas remontu. Ukryte przejście z czasów I wojny światowej?
Co można odkryć podczas remontu domu? Okazuje się, że naprawdę wiele. Historia zna liczne przypadki, gdy podczas prac budowlanych czy modernizacyjnych natrafiano na prawdziwe skarby: stosy monet, kosztowności, dawno zapomniane dzieła sztuki, a nawet fragmenty historii związane z burzliwymi czasami wojen. Wśród tych odkryć nie brakuje również przedmiotów niebezpiecznych.
Niedawno doszło do kolejnego zaskakującego znaleziska. Podczas prac remontowych przypadkowo odsłonięto ukryte przejście, które najpewniej ma związek z czasami I wojny światowej. Tajemnicze wejście okazało się prowadzić w głąb i otwierać na tunel, biegnący dalej od domu.
Remontowali zabytkowy dom, odnaleźli zagadkowy właz. Prowadził do tunelu
Obecny właściciel zabytkowego domu w mieście Tielt w Belgii i robotnicy budowlani pracujący przy jego remoncie dokonali przypadkowego odkrycia, odsłaniając pokrywę włazu. Po otwarciu wejścia oczom odkrywców ukazał się ceglany szyb, który prowadził w głąb ziemi.
Poinformowani o odkryciu specjaliści zbadali konstrukcję i zauważyli, że składa się ona z trzech części: wspomnianego pionowego szybu, historycznej studni znajdującej się poniżej szybu i odchodzącego od niego tunelu. Archeolodzy z Agencji Dziedzictwa Nieruchomego wskazali, że studnia zbudowana została najpewniej w XVIII wieku i z czasem ją zamknięto, a rozciągający się pod domem tunel mógł wchodzić w skład tego XVIII-wiecznego systemu, ale najpewniej został zbudowany później. Mierzy on ok. 10 metrów i kończy się blokadą, jednak niegdyś prawdopodobnie łączył się z piwnicą innego domu.

Tajemnice I wojny światowej. Sekretne przejście było ukryte przez wiele lat
Odkrycie to miało miejsce w rezydencji przy Nieuwstraat 7, zbudowanej w 1769 r. Z czasem w budynku dokonano kilku istotnych przeróbek, związanych z działaniami wojennymi - w latach 1914-1918 armia niemiecka zarekwirowała bowiem ten budynek oraz kilka sąsiadujących domów na swoją siedzibę. W tych murach dowództwo jednej z inspekcji (AOK IV) analizowało i opracowywało mapy, oraz ustalało swoją strategię. Większość wejść głównych zamurowano, pozostawiono tylko to przy Nieuwstraat 7. Patrząc na trasę odkrytego korytarza, prowadził on na północny zachód, pod dom przy Nieuwstraat 5.
W niedawno opublikowanym podsumowaniu, w którym można znaleźć więcej zdjęć, zaznaczono, że "było to miejsce o szczególnym znaczeniu militarno-strategicznym", co pozwala wysnuć konkretne przypuszczenia. Biorąc pod uwagę charakterystykę tego ukrytego tunelu i samą historię domu oraz zamurowanie wejść do sąsiadujących budowli, archeolodzy uważają, że podziemna konstrukcja służyła jako połączenie między częściami siedziby, droga ewakuacyjna, albo innego rodzaju tajne wejście z czasów I wojny światowej.