Pierwsza fermentacja miso w kosmosie. Sukces naukowców

Eksperyment badawczy prowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się pełnym sukcesem, kiedy udało się sfermentować na jej pokładzie pastę miso. Nowe warunki wpłynęły na smak miso, które stało się bardziej orzechowe i zyskało intensywniejszy, prażony aromat. Ten przełomowy krok otwiera nowe możliwości dla eksploracji kulinarnych w przestrzeni kosmicznej w przyszłości.

Space Miso przygotowane przez Joshuę Evansa.
Space Miso przygotowane przez Joshuę Evansa. Maggie Koblentzmateriały prasowe

Miso to pasta z fermentowanej fasoli o charakterystycznym słonym smaku, którą wykorzystuje się do wielu zup sosów i marynat. Szczególnie popularna jest w Azji, gdzie każdy region ma swój własny przepis z unikalnym smakiem.

Jak powstaje pasta miso?

Tradycyjnie wytwarza się ją z namoczonych ziaren soi, wody, soli i drożdży koji. Im dłużej miso fermentuje, tym smak staje się intensywniejszy, a nabranie odpowiedniego aromatu zajmuje około sześciu miesięcy.

Pierwsze miso w kosmosie

W środę naukowcy ogłosili, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do udanej próby sfermentowania miso. Jest to pierwsza celowa fermentacja żywności w kosmosie, która daje nadzieję na nowe, lepsze możliwości kulinarne dla astronautów. Jednak będą oni musieli się przyzwyczaić do innego smaku - kosmiczne miso jest bardziej orzechowe, ma mocniejszy, prażony smak prawdopodobnie z powodu wpływu mikrograwitacji i zwiększonego promieniowania. W takich warunkach fermentacja mogła być przyśpieszona.

Astronauci, którzy przebywają w komosie, często skarżą się na pogorszenie zmysłu smaku i węchu, dlatego nie zawsze mają apetyt. Słone miso będzie dobrą odmianą dla ich zmysłów.

Grzyb Kōji (Aspergillus oryzae) służył do fermentacji soi na miso.
Grzyb Kōji (Aspergillus oryzae) służył do fermentacji soi na miso. Joshua Evansmateriały prasowe

Wszystko zaczęło się w marcu 2020 roku, kiedy to na ISS wysłano pojemnik z mieszanką, z której miało powstać miso. Dwie próbki tego samego produktu zostawiono na Ziemi jako grupę kontrolną, jedna była w Cambridge, a druga w Kopenhadze. Kiedy kosmiczne miso wróciło na Ziemię, zespół porównał społeczności mikrobiologiczne, związki smakowe i właściwości sensoryczne wszystkich trzech próbek. W rezultacie ustalono, że "kosmiczne miso to po prostu miso".

Oznacza to, że udało się pomyślnie sfermentować miso w kosmosie, co daje szansę na lepsze warunki smakowe dla wielu astronautów, które jednocześnie zapewnią im wysoką wartość odżywczą. Ten przełom skłania ku nadziei, że w przyszłości będzie można tworzyć inne rodzaje fermentowanych produktów spożywczych w kosmosie.

- Nasze badanie otwiera nowe kierunki badań nad tym, jak zmienia się życie, gdy podróżuje do nowych środowisk, takich jak przestrzeń kosmiczna - powiedział w oświadczeniu Joshua Evans, który kieruje grupą badawczą o nazwie Sustainable Food Innovation na Duńskim Uniwersytecie Technicznym. - Mogłoby to zachęcić do nowych form ekspresji kulinarnej, rozszerzając i różnicując kulinarną i kulturową reprezentację w eksploracji kosmosu w miarę rozwoju tej dziedziny.

To nie pierwszy raz, kiedy coś wyrosło w kosmosie - naukowcy od dawna eksperymentują z uprawą i zbiorem świeżych produktów na ISS. W 2021 roku zorganizowano tam nawet imprezę taco, by uczcić pierwsze zbiory papryczek chili w kosmosie.

Firma Asahi Shuzo pracuje nad sprzętem do warzenia piwa w kosmosie. Planują prowadzić go na rynek pod koniec 2025 roku.

Korzyści ze spożywania miso

Jak większość fermentowanych produktów spożywczych, miso zawiera probiotyki, czyli mikroorganizmy, które wzmacniają florę jelitową, wspomagając regulację układu trawiennego. W dodatku zawierają wiele składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne, m.in. miedź, mangan i żelazo. Przypisuje się im wzmacnianie kości, regulację ciśnienia i właściwości antynowotworowe.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Dziewczyna z perłą". Zaskakujące interpretacje arcydzieła© 2025 Associated Press