Zapierające dech projekty, o których pisaliśmy w 2024 r.
W 2024 r. oprócz przekazywania nowinek ze świata nauki i technologii informowaliśmy was o najciekawszych projektach architektonicznych. Postanowiłem wybrać kilka przykładów tych najciekawszych i przypomnieć, jak w najbliższej przyszłości będzie zmieniał się otaczający nas krajobraz.
Spis treści:
Zapierające dech projekty architektoniczne w 2024 r.
Najwyższy mieszkalny wieżowiec świata
Pośród licznych wieżowców mieszkalnych, które buduje się obecnie, z pewnością ten brazylijski będzie się wyróżniał. Nie tylko wysokością, która ma sprawić, że będzie najwyższym mieszkalnym wieżowcem na świecie (a przynajmniej będzie konkurował z wieżowcem Binghatti w Dubaju o ten tytuł), ale także prostą, smukłą sylwetką. Za projekt odpowiada brazylijska artystka Lalalli Senna, a stanąć ma w Balneário Camboriú, mieście w stanie Santa Catarina, znanym z nadmorskiej panoramy pełnej wieżowców.
Senna Towerma mierzyć dokładnie 500 metrów (Dubajski wieżowiec, jeśli powstanie w 2027 r. - 557 m). Będzie tam 228 lokali mieszkalnych, w tym 18 "rezydencji", 204 apartamenty, cztery dwupoziomowe penthouse’y i dwa "mega potrójne penthouse’y" o powierzchni 903 mkw.
Najwyższy drewniany wieżowiec
Studio Michael Green Architecture (MGA) ujawniło projekt 55-metrowego drapacza chmur wykonanego w większości z drewna klejonego krzyżowo (architekci nie podają dokładnej wysokości). Ma zostać wybudowany w Milwaukee w stanie Wisconsin w USA. Jeśli zostanie ukończony, zdetronizuje mierzący 86,6 metrów (55 pięter) wieżowiec Ascent zaprojektowany przez Korb + Associates Architects, który również znajduje się w Milwaukee.
Powstaje największy budynek na świecie
Saudyjski deweloper New Murabba rozpoczął budowę wieżowca Mukaab w Rijadzie. To gigantyczny sześcian o boku 400 m w arabskim stylu. Wygląda, jakby cały był ze złota.
Mukaab został zaprojektowany jako centralny punkt 19-kilometrowego osiedla New Murabba w północno-zachodniej części Rijadu. Firma deweloperska poinformowała o rozpoczęciu budowy. Obecnie trwają prace ziemne, których stan zaawansowania oceniany jest na ok. 90 proc.
Wznowiono budowę największego wieżowca świata
W 2024 r. ujawniono datę ukończenia największego wieżowca świata Jeddah Tower. Ta niesamowita konstrukcja ma zostać wybudowana do 2028 r. i osiągnie oszałamiającą wysokość 1007 m. Najwyższy wieżowiec świata będzie miał 157 pięter obsługiwanych przez 59 wind. Będzie tam również najwyższy na świecie punkt widokowy. W środku będzie znajdował się luksusowy hotel, mnóstwo powierzchni biurowej i luksusowe apartamenty.
Toyota tworzy eksperymentalne miasto
W pobliżu wulkanu Fuji znany duński architekt zaprojektował dla Toyoty futurystyczne miasto przesiąknięte nowoczesną technologią. W Woven City po ukończeniu zamieszkają zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie. Obecnie rozpoczął się kolejny etap realizacji planu - tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i cyfrowe technologie.
Największe lotnisko na świecie
Sześć równoległych pasów startowych, 57 km kw. powierzchni, 120 milionów obsłużonych pasażerów rocznie. Ma to sprawić, że międzynarodowe lotnisko im. Króla Salmana w Rijadzie w chwili otwarcia będzie największym lotniskiem świata pod względem liczby pasażerów. Choć jeszcze nie otrzymało swojego numeru IATA, czyli trzyliterowego kodu służącego do oznaczania portów lotniczych na całym świecie, oczekuje się, że zostanie otwarte do 2030 roku.
Jego dalszy rozwój ma pozwolić na zwiększenie przepustowości do 185 milionów pasażerów do 2050 roku. Nowe lotnisko przejmie także istniejące terminale należące do międzynarodowego lotniska im. Króla Chalida w Rijadzie otwartego w 1983 roku.
Największe muzeum na świecie
W Egipcie powstaje największe muzeum na świecie. Jest pomyślane jako kompleks kulturalny poświęcony egiptologii i będzie zawierać 24 tys. mkw stałej powierzchni wystawienniczej, a dodatkowo muzeum dla dzieci, obiekty konferencyjne i edukacyjne, duże centrum konserwatorskie (łącznie zajmą 90 tys. mkw) oraz rozległe ogrody na terenie o powierzchni 50 ha. Na zdjęciach widoczna jest klinowata konstrukcja i wapienna okładzina, a także trójkątne otwory i panele ścienne - motyw, który ma pojawić się w całym budynku.
w ogromnej kolekcji eksponatów faraonów ze starożytnego Egiptu znajdą się antyki z grobowca króla Tutanchamona, wystawione w całości po raz pierwszy od odkrycia w 1922 roku. Zaprezentowany zostanie również statek rytualny, czyli "barka słoneczna", zwany statkiem Chufu, który znaleziono obok Wielkiej Piramidy (znajdował się tam przez ok. 4,5 tys. lat). To, co chyba wszystkim rzuca się w oczy to kolosalne atrium z wielkimi schodami i liczącą 3,2 tys. lat rzeźbą Ramzesa II. Wewnątrz znajdować się będzie łącznie ponad 100 tysięcy artefaktów faraonów ze starożytnego Egiptu.
Półkilometrowy basen bez krawędzi
W 2024 r. ujawniono kolejne projekty Neomu, a jedym z nich jest Treyam, wykonany przez amerykańskie studio Mark Foster Gage Architects.
W moście lokalizowanych będzie 250 pokoi hotelowych, z których każdy będzie miał częściowo przeszkloną podłogę i sufit. Nad nimi znajdować się będzie basen typu infinity o długości 450 metrów, który będzie obejmował także zieleń i strefy relaksu, a także zacienienie i chodniki.
Pomysł 2-kilometrowego wieżowca
Arabia Saudyjska regularnie zaskakuje nowymi projektami, które wydają się niemożliwe. Tym razem brytyjski magazyn architektoniczny Architects’ Journal poinformował, że największy kraj Półwyspu Arabskiego planuje jeden z najodważniejszych projektów. To wart miliardy dolarów dwukilometrowy drapacz chmur.
Plany są nader ambitne, ale wiele osób ma wiele wątpliwości co do projektu. Jeśli się uda, będzie ponad dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty, 828-metrowego Burj Khalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Poza niewyobrażalną wysokością i jego przewidywaną lokalizacją wczesny etap nie pozwala na podanie więcej szczegółów. Jest jednak wiele potencjalnych przeszkód do pokonania, takich jak obciążenie wiatrem na tak dużej wysokości, zdolność gruntu do utrzymania tak dużego ciężaru. Nie mówiąc już o samych kosztach, które będą astronomiczne.
Wieżowiec w USA jak gigantyczna pochodnia olimpijska
Kalifornijskie studio AO Architects przedstawiło plany drapacza chmur, który po ukończeniu będzie drugim co do wysokości budynkiem w Stanach Zjednoczonych, tylko o kilka metrów niższa od amerykańskiego rekordzisty - oficjalnie otwartego w 2014 roku 1 World Trade Center.
Plany budynku w Oklahoma City obejmują trzy wieże o wysokości 105 metrów i jedną większą, która może sięgnąć nawet 533 metrów. Jego jednolity kształt będzie powoli zwężał się w kierunku szczytu, z którego źródło światła rozjaśni nocne niebo. Całość przypomina nieco nowoczesne pochodnie olimpijskie, których sportowcy używają do rozpalenia znicza. Niższe wieże także zyskają podświetlenie, choć nieco bardziej subtelne - w rogach pojawią się paski światła.
Zachwycające projekty architektoniczne w Polsce
Polski dworzec, który zachwycił świat
Pierwszych podróżnych przyjął z początkiem 2024 r. Budynek, dzięki swojej formie już od samego początku przykuwał uwagę i był szeroko komentowany. Nie sposób nie zwrócić uwagi na jego modernistyczną formę, która kontrastuje nie tylko z zabytkową elewacją dworca PKP, ale także pozostałej historycznej zabudowy tej okolicy.
Jak wskazuje studio Tremend odpowiedzialne za projekt, wykonany był "w sposób świadomie odmienny stylowo od istniejącej zabudowy dworca PKP o mocno zachowanych chronionych cechach historycznych".
Projekt CPK. Pokazaliśmy wszystkie wizualizacje
Centralny Port Komunikacyjny już od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji i rozpala do czerwoności rozmowy na temat rzeczywistej potrzeby tak dużego obiektu na terenie Polski. Niemniej jednak prace trwają. Budowa ma ruszyć w 2026 r., a otwarcie zaplanowano na 2032 r. Konsorcjum architektoniczne, pełniące rolę master architekta, przekazało niedawno spółce CPK projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego.
Metamorfoza Muzeum Architektury we Wrocławiu
W grudniu Muzeum Architektury we Wrocławiu ogłosiło zwycięzców konkursu na koncepcję przebudowy i rozbudowy instytucji. Jury postawiło na projekt z silnym przesłaniem ideowym, ale ten nie wszystkim przypadł do gustu.
Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, Czechy
Robert Konieczny to najbardziej znany i wpływowy architekt w Polsce. O jego projektach piszą zagraniczne media, ale ten przebił wszystkie. Chyba nie ma liczącego się, zagranicznego serwisu, który nie zachwycał się odnowieniem zabytkowej czeskiej rzeźni.
KWK Promes połączyło zabytkową część z odbudowanymi fragmentami, które wyraźnie kontrastują, podkreślając historię budynku. Zastosowano też wiele innych zabiegów, które razem dały niesamowity efekt końcowy
Hub Gamingowo-Technologiczny na Śląsku
Katowice stawiają na rozwój nowoczesnych technologii i sektora usług. Miasto chce zrewitalizować zabytkowe przestrzenie dawnej kopalni węgla kamiennego oraz postawić nowe, które razem stworzą „Dzielnicę Nowych Technologii”. Inwestycja ma przyciągnąć firmy z branży gamingowej, e-sportowej i technologicznej i stać się katalizatorem dla rozwoju miasta i całego regionu.
Powyższe projekty to oczywiście tylko kilka przykładów spośród wszystkich, które mogliście czytać w GeekWeeku w 2024 r. Całą listę znajdziecie tutaj.
Inwestycja, którą śledził cały świat
Powyższe przykłady to nowe inwestycje. Ale w podsumowaniu 2024 r. nie może zabraknąć także tej, którą śledził cały świat. Chodzi oczywiście o remont Katedry Notre Dame po pożarze z 2019 r.
Podczas odbudowy stosowano nie tylko specjalnie selekcjonowane odmiany drewna czy rodzaj piaskowca, ale także używano dawnych metod i specjalnie do tego celu wyprodukowanych narzędzi.
Rozmach odbudowy objął również generalne porządki. Ściany budynku zostały oczyszczone nie tylko z sadzy, ale także brudu, który osadził się na przestrzeni wieków. Dokładnie wyczyszczono również wszystkie okna.