Kindżał

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:36) Aktualizacja Wtorek, 20 lutego 2024 (14:53)
Ch-47M2 Kindżał to hipersoniczny pocisk rakietowy rosyjskiej produkcji. Został zaprojektowany do przenoszenia przez samoloty MiG-31 i jest zdolny do osiągnięcia prędkości hipersonicznych, co pozwala mu na szybkie i skuteczne ataki na cele na dużych odległościach. Może przenosić ładunki konwencjonalne, jak i jądrowe.
Kindżał - najważniejsze informacje
Rakieta Kindżał w rosyjskim myśliwcu MiG-31. /kremlin.ru/(CC BY 4.0) /Wikimedia

Kindżał - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy


Ch-47M2 Kindżał jest zaawansowanym systemem rakietowym, składającym się z rakiety Ch-47M2 i specjalnie przystosowanego do jej przenoszenia samolotu MiG-31K izdielije 06. 

System ten jest rosyjskim zestawem rakietowym, wykorzystującym hipersoniczną technologię, umożliwiającą bardzo wysokie prędkości lotu.
 
Rosja od lat zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii wojskowych, a jednym z najbardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia jest między innymi Ch-47M2 Kindżał. Pocisk rakietowy stanowi znaczący segment arsenału rosyjskiego, przynosząc nowe perspektywy w dziedzinie ofensywy na cele strategiczne.
 
Ch-47M2 Kindżał zaistniał w kontekście transformacji myśliwców MiG-31 oraz bombowców Tu-22M3,które specjalnie przystosowane zostały do przenoszenia systemu.

Dane techniczne rakiety Kindżał

Ch-47M2 wydaje się być stworzona na podstawie rakiety 9M723 systemu Iskander. Jej zasięg rażenia wynosi ponad 2000 km. Ponadto system posiada zdolność manewrowania w trakcie lotu, osiągając maksymalną prędkość rzędu Mach 8–10, co przekłada się na 3400 m/s. Powyższe dane świadczą o tym, że stanowi on znaczące zagrożenie dla celów strategicznych.

Precyzyjne trafienia wynikają ze sposobu naprowadzania rakiety, który łączy w sobie: systemy nawigacji, autopilota oraz systemy optoelektroniczne lub radarowe.

Rakieta Ch-47M2 ma 7,11 m długości, 0,86 m średnicy oraz waży w przedziale od 4000 do 4500 kg. 

Kindżał w wojnie w Ukrainie

Ch-47M2 bojowo zadebiutował w marcu 2022 roku, stanowiąc istotny element ofensywy zbrojnej Rosji na Ukrainę. Informacje pochodzące ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły wykorzystanie tych pocisków, jednak nie jest pewnym kiedy dokładnie to nastąpiło oraz jaki był konkretny cel ich użycia.

Temat Kindżał znajdziesz również w serwisie:

Kindżał - Wiadomości