Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:01) Aktualizacja Poniedziałek, 27 listopada 2023 (12:54)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to obiekt badawczy orbitujący 400 km nad Ziemią, który jest wspólnym projektem wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii, Kanady i państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. ISS to kosmiczne laboratorium naukowe, w którym astronauci prowadzą eksperymenty w warunkach mikrograwitacji. Stacja służy również do testowania sprzętu i systemów potrzebnych do lotów kosmicznych, w tym do przyszłych misji na Księżyc i Marsa.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - najważniejsze informacje
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). /archangel80889 /123RF/PICSEL

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - najważniejsze informacje

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Co to jest ISS? 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station) to największa modułowa stacja kosmiczna na orbicie okołoziemskiej. Zasady jej użytkowania określają międzynarodowe traktaty oraz umowy. Jest zbudowana z 16 modułów, a docelowo ma ich być 17. Jest to największy sztuczny obiekt w Układzie Słonecznym. 

ISS jest zbudowana m.in. z ciśnieniowych modułów mieszkalnych, paneli fotowoltaicznych, portów dokujących, stanowisk doświadczalnych.

Stację obsługują statki kosmiczne, takie jak Sojuz, SpaceX Dragon 2, Northrop Grumman Space Systems Cygnus. Wewnątrz stacji zastosowano wiele nowoczesnych systemów, które umożliwiają załodze normalne funkcjonowanie. Jednym z nich jest System Kontroli Środowiska i Podtrzymywania Życia ECLSS umożliwiający odzyskiwanie wody m.in. ze ścieków. 

Stacja ISS to projekt współfinansowany przez wiele państw, dlatego do jej budowy użyto komponentów wielu producentów. Amerykańskie moduły Destiny, Unity, Integrated Truss Structure oraz panele słoneczne powstały w Marshall Space Flight Center oraz Michoud Assembley Facility.
Rosja wyprodukowała moduły Zarya oraz Zvezda. Europejska Agencja Kosmiczna jest odpowiedzialna za moduły: Columbus, Harmony, Tranquility, Leonardo MPLM oraz Cupola. W Japonii powstała natomiast część o nazwie Kibō. 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS znajduje się na wysokości około 400 km nad Ziemią. Pełne okrążenie planety zajmuje 92 minuty. 

Ile osób może być na ISS? Ciekawostki o stacji kosmicznej

 • Stacja ISS nadaje się do testowania statków kosmicznych oraz sprzętu, który ma być wykorzystywany podczas lotów na księżyc oraz Marsa.

 • Pierwszy komponent Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli moduł Zarya, został wystrzelony w kosmos w 1998 r., a pierwsi astronauci przybyli na nią 2 listopada 2000 r.

 • W 2011 r. na ISS przybył pierwszy kosmiczny turysta, którym był milioner Dennis Tito, który zapłacić 20 000 000 dolarów za ośmiodniowy pobyt na stacji. Była ona także miejscem nietypowego ślubu między rosyjskim kosmonautą, a jego ukochaną przebywającą w tym czasie w Teksasie. 

 • Ekspedycje na ISS trwają maksymalnie pół roku. Pierwsze sześć z nich składało się z trzyosobowej załogi. Misje od 7 do 12 obejmowały dwóch astronautów. Od trzynastej wyprawy liczba ta stopniowo wzrastała do 6. Stacja jest przystosowana do przyjęcia jednorazowo siedmioosobowej załogi.

 • W lipcu 2012 r. na pokład ISS została dostarczona kamera ISERV’s Pathfinder. Przetransportowano ją na pokładzie japońskiego statku zaopatrzeniowego HTV-3. W styczniu 2013 r. zainstalowano ją w laboratorium Destiny. Urządzenie to jest częścią systemu monitorującego zagrożenie katastrofami naturalnymi.

 • Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS zainstalowano anteny zaprojektowane oraz wyprodukowane w Polsce. Ich wystrzelenie było częścią programu ARISS.

 • ISS to przede wszystkim miejsce do przeprowadzania badań naukowych, których nie można wykonać na ziemi. Są one prowadzone w wielu różnych dziedzinach, takich jak m.in. fizyka, meteorologia, astronomia oraz nauki przyrodnicze. 

 • Katastrofa promu kosmicznego Columbia w 2003 roku wstrzymała na pewien czas loty wahadłowców na ISS. Wymiana załóg odbywała się wyłącznie za pomocą statków kosmicznych Sojuz, a wyposażenie dostarczały niewielkie pojazdy Progress.

Temat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - Wiadomości

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - Wideo

 • Rosyjska rakieta zabrała japońskiego miliardera na stację kosmiczną

  Poniedziałek, 13 grudnia 2021 (09:20)
  Rosyjska rakieta wyniosła na orbitę japońskiego miliardera Yusaku Maezawę oraz jego asystenta produkcji Yozo Hirano, a także rosyjskiego kosmonautę Aleksandra Misurkina. Start rakiety...
 • Astronauci SpaceX: Crew Dragon wkraczają na ISS

  Sobota, 24 kwietnia 2021 (17:14)
  Astronauci SpaceX Crew Dragon Endeavour wchodzą na Międzynarodową Stację Kosmiczną i witają się z oczekującą na nich załogą.
 • Powrót z kosmosu. Sojuz wraca na Ziemię

  Sobota, 17 kwietnia 2021 (09:35)
  Sojuz MS-17, z astronautą NASA Kate Rubins i rosyjskimi kosmonautami Siergiejem Ryżikowem i Siergiejem Kud-Swierczkowem na pokładzie, odjeżdża z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)....
 • Uzdatnianie wody na ISS

  Czwartek, 2 maja 2013 (12:20)
  W internecie pojawia się coraz więcej materiałów wideo ukazujących codzienność na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem dowiedzieliśmy się, że załoga pozyskuje wodę ze wszystkich...