Ocean Atlantycki
Wtorek, 21 listopada 2023 (15:18)
Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:22)
Ocean Atlantycki, nazywany także Atlantykiem, to drugi pod względem wielkości akwen na Ziemi. Jego powierzchnia wynosi ponad 106 mln km2. Powstał on po rozpadzie superkontynentu Pangei około 180 mln lat temu. Graniczy z Ameryką Południową i Północną, a także z Europą oraz Afryką i Antarktydą.
Ocean Atlantycki - najważniejsze informacje
Atlantyk. Wielki ocean z wieloma wyspami
Na Atlantyku znajduje się wiele wysp, takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Bahamy czy Azory. Są one chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Na Oceanie Atlantyckim znajdują się także największe wyspy na świecie, czyli m.in. Grenlandia, Wielka Brytania oraz Islandia.
Największymi rzekami, które uchodzą do Oceanu Atlantyckiego są: Kongo, Amazonka oraz Missisipi-Missouri. Temperatura wody jest bardzo zróżnicowana. W okolicach równika wynosi ona średnio 27-28°C, natomiast przy biegunach spada do około -1°C.
Atlantyk jest akwenem, na którym występują częste sztormy, a w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej oraz Południowej również groźne huragany.
Na tym obszarze znajduje się także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi, czyli Trójkąt Bermudzki rozciągający się między Florydą, Puerto Rico oraz Bermudami. W tym obszarze doszło do wielu niewytłumaczalnych zniknięć samolotów oraz statków.
Atlantyk jest akwenem, na którym występują częste sztormy, a w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej oraz Południowej również groźne huragany.
Na tym obszarze znajduje się także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi, czyli Trójkąt Bermudzki rozciągający się między Florydą, Puerto Rico oraz Bermudami. W tym obszarze doszło do wielu niewytłumaczalnych zniknięć samolotów oraz statków.
Charakterystyczną cechą Oceanu Atlantyckiego jest ułożenie prądów powierzchniowych. Na półkuli północnej poruszają się one po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Natomiast na południu odbywa się to w przeciwnym kierunku.
Ocean Atlantycki rybami stoi
Ocean Atlantycki to miejsce, w którym przeprowadza się ponad połowę światowego połowu ryb. To właśnie z wód tego akwenu pochodzi większość łososi, tuńczyków, makreli oraz śledzi.
Najgłębszym punktem Atlantyku jest Głębia Milwaukee będąca częścią Rowu Portorykańskiego. Sięga do około 9200 m. Nazwa ta została nadana na cześć statku USS „Milwaukee”, którego załoga odkryła ją w 1939 roku.
Według niektórych badaczy to właśnie na Oceanie Atlantyckim zlokalizowana była mityczna Atlantyda. Jednak prowadzone w wielu miejscach badania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Temat Ocean Atlantycki znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat Ocean Atlantycki
Ocean Atlantycki - Wiadomości
-
Coś dzieje się z Atlantykiem. Jest coraz bardziej słony
Niedziela, 10 listopada (12:31)W ciągu ostatniego półwiecza wody północnego Atlantyku stały się znacznie bardziej słone porównaniu do Oceanu Spokojnego. Co się dzieje? -
Nie jedna, a dwie asteroidy spowodowały zagładę dinozaurów. Zaskakujące odkrycie
Piątek, 4 października (17:19)Wszyscy znamy historię kosmicznej kolizji, która zakończyła erę dinozaurów. Okazuje się jednak, że ten ogromny kataklizm był wynikiem nie jednego, lecz dwóch potężnych uderzeń asteroid.... -
Płynął do Europy, miał 132 osoby na pokładzie. Odnaleziono wrak
Czwartek, 12 września (13:48)Po niemal 170 latach od zatonięcia odnaleziono wrak pasażerskiego statku Le Lyonnais. O katastrofie, w której zginęło 114 osób, wspominał Juliusz Verne w swojej powieści „Dwadzieścia... -
Zagadkowe zmiany temperatury w Atlantyku. Naukowcy zaniepokojeni
Czwartek, 22 sierpnia (13:19)Po okresie rekordowych wzrostów temperatury wody w Oceanie Atlantyckim naukowcy obserwują jej gwałtowny spadek. Choć niektórzy próbują przypisać je zakończeniu El Niño i nadejściu La... -
Kraina cudów odnaleziona pod falami oceanu. Jest u wybrzeży Norwegii
Wtorek, 2 lipca (18:22)U wybrzeży Svalbardu w Norwegii, na głębokości ponad 3 tys. metrów odnaleziono niezwykłe środowisko hydrotermalne. Zlokalizowane jest wzdłuż podwodnego pasma górskiego o nazwie Grzbiet... -
Polski MiG-29 uszkodził budynki. Jak powstała fala uderzeniowa?
Czwartek, 20 czerwca (19:59)Siły Zbrojne RP poinformowały, że w czwartek, 20 czerwca 2024 roku, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim, samolot MiG-29 przekroczył barierę dźwięku, w wyniku czego powstała... -
Rosja przypadkowo ujawnia największą tajemnicę okrętów podwodnych
Czwartek, 13 czerwca (22:56)Władze Rosji postanowiły prężyć muskuły przed Stanami Zjednoczonymi swoimi okrętami z napędami jądrowymi, wysyłając je z wizytą do stolicy Kuby. Waszyngton postanowił wykorzystać okazję i... -
Historyczne wydarzenie. Okręty wojenne USA i Rosji naprzeciw siebie
Środa, 12 czerwca (20:40)Wczoraj (11.06) na Oceanie Atlantyckim okręty wojenne Rosji i Stanów Zjednoczonych znalazły się naprzeciw siebie, bardzo blisko wybrzeża Florydy. To pierwsze takie wydarzenie od wielu lat.