Ta egzoplaneta musi mieć ocean. Bardzo przypomina Ziemię
LHS 1140 b to egzoplaneta bardzo podobna do Ziemi, choć jest od niej większa. Astronomowie przyjrzeli się temu światu dokładniej z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i dokonali tam ważnego odkrycia. Planeta ma ocean i jakby tego było mało, to jego temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza.
Znalezienie egzoplanety najbardziej podobnej do Ziemi nie jest prostym zadaniem. Większość z odkrytych poza Układem Słonecznym planet nie jest podobnych do naszego świata, ale wśród nich jest prawdziwa perełka. To obiekt sklasyfikowany pod nazwą LHS 1140 b. Skąd ta wyjątkowość?
LHS 1140 b to egzoplaneta, która jest bardzo podobna do Ziemi. Co ważne, znajduje się w odpowiedniej odległości od własnej gwiazdy, co sprzyja warunkom dla istnienia życia, które mamy u nas. Planeta jest około 1,7 razy większa od naszego świata. Obiekt został zbadany dokładniej z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i w ten sposób dokonano odkrycia, które z pewnością wprawiło astronomów w euforię.
Jest to prawdziwy przełom, bo egzoplaneta LHS 1140 b może mieć płynny ocean. Z informacji, które naukowcy uzyskali w trakcie badań, wynika, że jego temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza i jest on o połowę mniejszy od Atlantyku. Nada się więc idealnie na wakacyjne wypady... o ile kiedykolwiek tam dolecimy.
Na pewno warto wspomnieć, że LHS 1140 b nie jest zbyt odległym światem. Znajduje się około 48 lat świetlnych od nas, czyli całkiem blisko, choć oczywiście obecnie ludzkość nie dysponuje technologiami umożliwiającymi dolecenie do tej planety.
Niestety planeta orbituje wokoło czerwonego karła, który jest około pięć razy mniejszy od Słońca. Gwiazdy tego typu bywają burzliwe i może to mieć duży wpływ na warunki panujące na powierzchni LHS 1140 b. Ponadto świat ten pokryty jest lodem i pod tym względem może przypominać jowiszowy księżyc Europa.
Warto dodać, że NASA planuje zbudować potężny teleskop, który pozwoli lepiej zbadać wybrane egzoplanety pod kątem kandydatek na Ziemię 2. To Habitable Worlds Observatory, którego budowa potrwa latami i pochłonie mnóstwo pieniędzy.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!