Ebola

Środa, 22 listopada 2023 (11:42) Aktualizacja Piątek, 22 grudnia 2023 (14:00)
Ebola to wysoce zaraźliwa, często śmiertelna choroba wywoływana przez wirus Ebola. Charakteryzuje się ona gwałtownymi objawami, takimi jak wysoka gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, oraz upośledzenie funkcji narządów wewnętrznych. Choroba ta jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi osoby zarażonej lub zakażonych zwierząt, a jej ogniska najczęściej występują w Afryce Subsaharyjskiej.
Ebola - najważniejsze informacje
Wirus Ebola. /123RF/PICSEL

Ebola - najważniejsze informacje

Co to jest Ebola?

Ebola to gorączka krwotoczna i wysoko śmiertelna chorobazakaźna. Przenosi się przez zakażoną krew oraz poprzez ślinę, mocz żywych lub martwych osób. Początki zarażenia się ebolą występują od 2 do 21 dni, a objawy są takie jak przy grypie. W kolejnych etapach stadium zakażenia się tym patogenem, występują krwotoki zewnętrzne, a także wewnętrzne np. z dziąseł. Stąd nazwa “krwotoczna gorączka”.
 
Infekcja może doprowadzić do niewydolności wielu narządów, co prowadzi do zagrożenia życia człowieka. Dlatego też Ebola ma tak wysoką śmiertelność u ludzi. 

Ebola - jak przenosi się ta choroba?

Patogeny występują w płynach ustrojowych, takich jak krew, ślina i wydzielinach (np. kał nosiciela ludzkiego lub zwierzęcego). Kontakt z osobą zakażoną, a nawet zmarłą prowadzi do ryzyka zachorowania na tę chorobę. Patogeny także przenoszą się w sposób pośredni, co oznacza, że mogą znajdować się na przedmiotach i rzeczach, takich jak pościel czy ubrania. Przez taki kontakt również można się zakazić.
 
Przykłady zakażeń Ebolą: 
  • droga fekalno-oralna,
  • poprzez kontakt z osobą/zwierzęciem - drogą kropelkową
  • stosunek seksualny,
  • dotykanie zakażonych przedmiotów.
 
Wirus Ebola występuje rzadko, lecz cechuje się bardzo dużym stopniem zarażania przez różne sposoby dostania się do organizmu.
 
Zapobieganie przenoszenia się Eboli poprzez szczepienia nie jest możliwy, gdyż jeszcze ich nie wynaleziono. Co prawda, trwają dogłębne badania nad preparatami Ervebo i Zabdeno. Jeden z nich został dopuszczony w Unii Europejskiej, jednak na polskim rynku farmaceutycznym nie jest on dostępny.
 
Zasady profilaktyki i zapobiegania zakażeniu Ebolą:
 
  • środki ochrony - maseczki, rękawiczki i higiena - mycie lub dezynfekcja rąk,
  • izolacja osoby zakażonej,
  • zakaz kontaktu z dzikimi zwierzętami,
  • stosowanie prezerwatyw przy kontakcie płciowym,
  • bezpieczne pochowanie osoby zmarłej zakażonej wirusem Eboli.
 
Leczenie Eboli odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów, nad którymi prace nadal trwają. Dzięki nim zapobiega się przedostaniu patogenów do komórek ludzkiego organizmu. Ich skuteczność potwierdziły badania podczas epidemii w Demokratycznej Republice Konga w latach 2018-2020 wśród pacjentów, którzy otrzymali lekarstwa. Ilość  zgonów w wyniku infekcji była dużo niższa niż średnia.
 
Epidemia Eboli w 2014 roku w Afryce Zachodniej była największą w historii i pierwszą epidemią, która dotknęła ludzi w wielu krajach. Wybuch epidemii spowodował potężny kryzys humanitarny w tej części Afryki Zachodniej.
 
Wirus Ebola jest jednym z filowirusów, których nazwa pochodzi od rzeki Ebola, wzdłuż której po raz pierwszy zidentyfikowano chorobę. Filo charakteryzują się kształtem długiej, wąskiej nitki, której końce są zagięte. Wirus ma średnicę około 80 nm i długość od 800 nm do 1000 nm. Jest to patogen RNA, który występuje w cytoplazmie zainfekowanych komórek.
 
Jednym z największych wyzwań w walce z wirusem Ebola jest brak skutecznej terapii. Istnieje kilka eksperymentów tej terapii, takich jak lek ZMapp i szczepionka rVSV-ZEBOV, ale ich skuteczność i bezpieczeństwo jest nadal badana. Wirus niestety jest trudny do zdiagnozowania na wczesnym etapie choroby, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie choroby. Dlatego tak ważne jest wykrycie zakażenia na pierwszym etapie, aby jak najszybciej działać w postępowaniu choroby.
 
Wirus Ebola może pozostawać w organizmie człowieka nawet po jego wyzdrowieniu, wywołując nawrót choroby gorączki krwotocznej nawet 5 lat później.

Temat Ebola znajdziesz również w serwisie:

Ebola - Wiadomości