PKP Intercity

Środa, 22 listopada 2023 (13:16) Aktualizacja Środa, 31 stycznia 2024 (10:36)
PKP Intercity to jedno z kluczowych przedsiębiorstw kolejowych w Polsce. Firma specjalizuje się w przewozach pasażerskich na długich dystansach. Powstało w 2001 roku w wyniku reorganizacji Polskich Kolei Państwowych, której celem była poprawa efektywności funkcjonowania i lepsza adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych oraz oczekiwań pasażerów.
PKP Intercity - najważniejsze informacje
PKP Intercity to polska spółka kolejowa, która odpowiada za przewozy pasażerskie. /Mateusz Grochocki/East News /East News

PKP Intercity - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    2001

  • Kraj założenia:

    Polska

Założeniem PKP Intercity było skupienie się na obsłudze połączeń międzyregionalnych i międzynarodowych, oferując pasażerom szybkie i komfortowe podróże między największymi miastami Polski oraz zagranicznymi kierunkami.

Siedzibą spółki jest Warszawa, a przedsiębiorstwo działa w formie spółki akcyjnej, której jedynym właścicielem jest Skarb Państwa. PKP współpracuje z innymi przewoźnikami i organizacjami branżowymi by tworzyć spójną i funkcjonalną sieć kolejową w Polsce i Europie. W kontekście globalnych wyzwań związanych z ochroną środowiska, kolej, jako ekologiczny środek transportu, odgrywa coraz ważniejszą rolę.
 
W początkowych latach działalności PKP Intercity oferowało różnorodne kategorie pociągów, takie jak Express, InterCity czy EuroCity. Z czasem wprowadzono nowe marki, jak Nocny Express czy InterRegion, które zastąpiono marką Tanie Linie Kolejowe (TLK) w 2005 roku. 

W 2008 roku PKP Intercity przejęło międzywojewódzkie pociągi pospieszne od PKP Przewozy Regionalne. W 2009 roku wprowadzono kategorię Express InterCity, zastępując wcześniejsze kategorie Express i InterCity.

W grudniu 2014 roku do oferty dodano pociągi Express InterCity Premium, które obsługują składy Pendolino, które osiągają na polskich torach prędkość do 200 km/h. Pociągi te oferują wyjątkowy komfort, w tym klimatyzację, wi-fi, strefę ciszy czy darmowy poczęstunek.
 
Inne kategorie pociągów to Express InterCity i InterCity, które także oferują nowoczesne usługi i tabor. Pociągi TLK, jako najniższa kategoria, charakteryzują się niższymi cenami biletów i obsługują 266 połączeń dziennie. PKP Intercity oferuje także pociągi międzynarodowe i okazjonalne, a także usługę autobusową Intercity Bus, uruchamianą w ramach komunikacji zastępczej.
 
PKP Intercity korzysta z różnych modeli pociągów. Jednym z najbardziej nowoczesnych składów jest ED250 Pendolino, osiągając prędkości do 200 km/h. 

Innymi ważnymi jednostkami w taborze przewoźnika są EZT FLIRT, produkowane przez firmę Stadler, a także DART, stworzony przez PESA Bydgoszcz.

W połączeniach Express InterCity można również spotkać pociągi ED160, także produkowane przez PESA. Jednostki 14WE i 19WE od Newag to kolejne elektryczne składy obsługujące trasy InterCity. 

Starsze lokomotywy, takie jak EU07 i EP09, przez lata były kluczowym elementem taboru i nadal obsługują niektóre połączenia. Na liniach niezelektryfikowanych można spotkać dieslowskie lokomotywy typu SU160 czy SU46.

PKP Intercity i "sorry, taki mamy klimat"

Z kryzysem PKP Intercity związane jest powiedzenie "Sorry, taki mamy klimat" użyte w styczniu 2014 roku przez Elżbietę Bieńkowską, ówczesną wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju. Wówczas z powodu mrozów i oblodzenia sieci trakcyjnych, pociągi PKP Intercity miały wielogodzinne opóźnienia. W wywiadzie dla TVN, Bieńkowska, odnosząc się do sytuacji, powiedziała: „Pasażerom to można tylko powiedzieć: sorry, mamy taki klimat, no niestety”. Chociaż jej wypowiedź była dłuższa i dotyczyła również innych aspektów funkcjonowania kolejnictwa, to właśnie ta część wypowiedzi stała się głośna i kontrowersyjna, powstało mnóstwo żartów i memów.

Temat PKP Intercity znajdziesz również w serwisie:

PKP Intercity - Wiadomości