Planety
Środa, 22 listopada 2023 (13:17)
Aktualizacja Czwartek, 1 lutego 2024 (14:45)
Planety są dużymi obiektami astronomicznymi krążącymi wokół gwiazd, takich jak na przykład Słońce. Są podstawowymi składnikami układów planetarnych. Można je podzielić na dwie kategorie: skaliste (Ziemia czy Mars) i gazowe olbrzymy (Jowisz czy Saturn). Każda planeta charakteryzuje się unikalnym zestawem cech, takich jak rozmiar, skład, atmosfera, a także obecność lub brak naturalnych satelitów.
Planety - najważniejsze informacje
Co to jest planeta?
Planety to ciała niebieskie krążące wokół gwiazd, takich jak nasze Słońce, które nie emitują własnego światła lecz odbijają światło swojej gwiazdy macierzystej. Większość planet jest znacznie mniejsza od gwiazd i nie prowadzi reakcji jądrowych w swoim wnętrzu. Niektóre z nich mają naturalne satelity, nazywane księżycami.
Nasz Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet krążących wokół Słońca. Najbliżej Słońca znajduje się niewielki, skalisty Merkury, który był znany już starożytnym ludziom, tak samo jak Wenus, druga planeta od Słońca.
Następnie mamy Ziemię, jedyną planetę, na której wiemy, że istnieje życie.
Mars, Czerwona Planeta, jest czwartą w kolejności planetą. Był również znany starożytności. Za Marsem znajduje się pas planetoid, a dalej – Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie Jowisza przypisuje się starożytnym Babilończykom. Saturn z jego charakterystycznymi pierścieniami jest szóstą planetą i był on również obserwowany już w starożytności.
Następnie mamy Ziemię, jedyną planetę, na której wiemy, że istnieje życie.
Mars, Czerwona Planeta, jest czwartą w kolejności planetą. Był również znany starożytności. Za Marsem znajduje się pas planetoid, a dalej – Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie Jowisza przypisuje się starożytnym Babilończykom. Saturn z jego charakterystycznymi pierścieniami jest szóstą planetą i był on również obserwowany już w starożytności.
Dwa ostatnie, Uran i Neptun, zostały odkryte w epoce nowożytnej dzięki teleskopom. Uran został odkryty przez Williama Herschela w 1781 roku, podczas gdy Neptun został zidentyfikowany w 1846 roku, głównie dzięki obliczeniom matematycznym Urbaina Le Verriera i Johna Coucha Adamsa.
Pluton, pierwotnie uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, został odkryty w 1930 roku przez Clyde'a Tombaugha. Jednak w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna podjęła decyzję o redefinicji pojęcia "planeta", co spowodowało, że Pluton został przeklasyfikowany jako "karłowata planeta". Decyzja ta była wynikiem długich debat i badań nad różnorodnością obiektów w Układzie Słonecznym, zwłaszcza po odkryciu wielu podobnych do Plutona obiektów w Pasie Kuipera.
Planety dzielą się na dwie główne kategorie: skaliste i gazowe. Planety skaliste, takie jak Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, są zbudowane głównie z metali i skał i mają stosunkowo niewielkie rozmiary oraz masę w porównaniu do planet gazowych.
Planety gazowe, takie jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, mają znacznie większe rozmiary i są głównie zbudowane z wodoru, helu oraz innych gazów.
Co to są egzoplanety?
Poza naszym Układem Słonecznym, naukowcy odkryli liczne egzoplanety, które krążą wokół innych gwiazd. Od momentu odkrycia pierwszych z nich w latach 90. XX wieku, liczba znanych nam egzoplanet gwałtownie wzrosła, głównie dzięki postępowi w technikach obserwacyjnych i misjom kosmicznym.
Takie egzoplanety są często nazywane w oparciu o gwiazdę macierzystą i dodatkowy identyfikator.
Takie egzoplanety są często nazywane w oparciu o gwiazdę macierzystą i dodatkowy identyfikator.
Wyszukiwanie i badanie egzoplanet pomaga zrozumieć różnorodność planetarne w naszej Galaktyce oraz potencjał istnienia życia poza Ziemią.
Dokładna liczba planet we wszechświecie jest nieznana i prawdopodobnie nigdy nie będzie dokładnie znana z uwagi na jego ogrom. Jednak dzięki badaniom i obserwacjom prowadzonym przez teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Keplera, możemy szacować liczbę planet w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej. Naukowcy szacują, że mogą w niej istnieć miliardy planet. Jeśli uwzględnimy fakt, że w obserwowanym wszechświecie istnieje około 2 biliony galaktyk, liczba planet może sięgać niewyobrażalnie dużych wartości.
Temat Planety znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat Planety
Planety - Wiadomości
-
Na Jowiszu powstały nowe burze. Są większe od Ziemi
Środa, 11 grudnia (10:25)Jowisz to gazowy olbrzym, na którym występują ekstremalne burze. Nierzadko są większe od Ziemi. Jeden z astrofotografów uchwycił nowe zjawiska, które mają ogromne rozmiary i cechują się... -
Układ Słoneczny z nową planetą? Naukowcy wyjaśniają
Piątek, 6 grudnia (10:45)Układ Słoneczny ma osiem głównych planet oraz kilka obiektów karłowatych. Czy w naszym systemie może pojawić się kolejny świat? Obecnie trwają poszukiwania tak zwanej planety X. Okazuje... -
Niespodziewanie odkryto nową planetę w układzie Kepler-51
Środa, 4 grudnia (13:56)Najnowsze odkrycie astronomów pokazuje, że układ planetarny Kepler-51 jest znacznie bardziej nietypowy, niż się spodziewaliśmy. Nowe badania wskazują, że trzy znane dotąd planety mają... -
Ekstremalna superziemia. Odkryto niezwykłą egzoplanetę
Wtorek, 3 grudnia (07:20)K2-360 b to superziemia, która jest bardzo nietypowa. Planeta jest większa od naszego świata i znajduje się bardzo blisko własnej gwiazdy. Do tego stopnia, że jeden rok trwa tam mniej niż... -
Ziemia nie jest wyjątkowa? Zadziwiające odkrycie naukowe
Niedziela, 24 listopada (16:00)Ziemia to nasz zakątek w ogromnym wszechświecie i wydaje się, że to bardzo wyjątkowe miejsce. Nowe badania wykazały, że nawet blisko co trzecia gwiazda może mieć pozostałości po podobnych... -
Mars miał wodę. Dowody znaleziono na Ziemi
Piątek, 22 listopada (11:28)Mars to suchy i jałowy świat, ale kilka mld lat temu bardziej przypominał Ziemię. Była tam woda, na co dowody szukane są od lat. Okazuje się, że pewne z nich znajdują się również na... -
Odkryto niezwykle młodą egzoplanetę. Jest tam coś jeszcze
Piątek, 22 listopada (07:20)Naukowcy odkryli niezwykle młodą egzoplanetę, która krąży wokoło gwiazdy mającej zaledwie około 3 mln lat. Układ powstał niedawno, o czym świadczy znajdujący się tam ciągle dysk... -
Jowisz na przepięknych zdjęciach z sondy Juno. Zapierają dech w piersi
Poniedziałek, 18 listopada (20:48)Jowisz to planeta, która przykuwa uwagę. Mamy okazję zobaczyć ją na nowych zdjęciach z sondy Juno. Próbnik NASA bada gazowego olbrzyma od kilku lat i dostarczył bardzo spektakularne...